1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

TAYAD’lı Aileler Açıklaması: Yasal Zorbalık Anayasa Mahkemesi Eliyle Sürdürülüyor!


GÖKHAN YILDIRIM'IN TAHLİYE EDİLMEMESİ YENİ BİR ADİL YARGILANMA HAK İHLALİDİR!

AYM, SAĞLIK RAPORLARININ, MAHKEME KARARLARININ VE YASALARIN GEREĞİNİ YAPMALI, GÖKHAN YILDIRIM'IN TAHLİYESİ ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLER KALDIRILMALIDIR!

 

Hakkında 6 aylık infaz erteleme kararı olan ve dışarıda tedavisi devam eden Gökhan Yıldırım, 22 Ekim 2022 tarihinde, henüz 6 aylık infaz erteleme kararı dahi dolmamışken hukuksuzca gözaltına alınıp tutuklanmıştır. Gökhan Yıldırım hakkında yeni bir sağlık kurulu ve dahası ATK(Adli Tıp Kurumu) muayenesi yapılmamışken, dolayısıyla hakkında yeni bir sağlık raporu verilmemişken hâlihazırdaki ATK raporu ve tahliye kararı hiçe sayılarak hukuki zeminde suç işlenmiştir. Yasal ve Anayasal tüm hükümler de hiçe sayılmış olmaktadır.

Her şeyden önce, Gökhan Yıldırım henüz sağlığına kavuşmamış 256 gün yaptığı ölüm orucundan kaynaklı kas yıkımı ve bağlı birçok hastalığı olan biridir. Yürüme ve denge sorunu devam etmektedir.

Bacaklarında, ayaklarında nöropatik sancılar, yanmalar, uyuşmalar devam etmektedir. Şiddetli ağrıları ile günlük yaşamını tek başına idamesi mümkün değildir. Hapishane koşulları tedavisinin önünde engeldir. Gökhan Yıldırım'ın avukatları AYM(Anayasa Mahkemesi) başvurusunda sağlıkla ilgili bu bilgileri ve daha fazlasını belirtmelerine rağmen, AYM bilimsel olmayan bir şekilde cevap vererek karar açıklamıştır.

Demektedir ki AYM, Gökhan Yıldırım’ın tedavisi hapishane koşullarında da devam edebilir. Gökhan Yıldırım'ın yaşadığı tek bir örnek dahi bu gerekçenin geçersizliğini ortaya sermeye yeter. Gökhan Yıldırım'ın fizik tedavi için gittiği hastanede kendisine 1 buçuk yıl sonraya randevu verilmiştir. Bu mudur, tedavi koşullarının var olması? Bu mudur, sağlık hakkının tanınması? Bu mudur, AYM'nin bilimsel ve hukuki kıstası?

AYM, Gökhan Yıldırım'la ilgili tahliyesi yönünde verilen hem sağlık hem hukuk kararlarını değil; komplocu polis fezlekelerini, "istihbarat bilgileri"ni temel alarak karar vermiştir ve avukatların acil tahliye yönündeki başvurusunu reddetmiştir. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan yaptığı birçok açıklamada bu ülkedeki adil yargılanma hak ihlallerini kabul etmiş ve dahası bunu yargının öncelikli sorunlarından olarak gördüğünü ifade etmiştir. Zühtü Aslan'ın yaptığı açıklamalarda yer alan verilerden bazıları şunlardır:

"(…) AYM'ye en çok ‘adil yargılanma hakkının ihlal edildiği’ gerekçesiyle bireysel başvuru yapıldı. Üstelik bu başvurularda 2014 yılına göre büyük artış görüldü. Bu kapsamda 2014 yılında 16 bin 768 başvuru yapıldı. 2021 yılında ise 113 bin 524 başvuru yapıldı.2014-2021 yılları arasında toplam 381 bin kişi “adil yargılanma hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle AYM'ye başvurdu. Bu sayı, AYM'ye toplam başvuruların yüzde 49,5'ini oluşturuyor.2021 yılında yapılan “adil yargılanma hakkı ihlali” başvuruları, OHAL'in yaşandığı 2016'yı bile aştı. 2016'da yaklaşık 79 bin bireysel başvuru yapılmıştı."  (Basından)

Bu verilerin kaynağı bizzat AYM Başkanı Zühtü Aslan'dır. İşte Gökhan Yıldırım AYM başkanının da kabul ettiği adil yargılanma hakkının ihlaline karşı ölüm orucu yapmış ve bunun sonucunda sağlık sorunları olan biridir. O halde AYM başkanı ve AYM, adil yargılanma hak ihlallerine eklenen bu yeni ihlale bir an önce son vermeli ve Gökhan Yıldırım'la ilgili tahliye kararının uygulanması sağlamalıdır.

Bizler TAYAD'lı Aileler olarak evladımızı dışarıda istiyor ve sağlığına kavuşacağı koşulların dışarıda mümkün olduğunu biliyoruz. Gökhan Yıldırım Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

5 Ocak 2023

TAYAD'LI AİLELER

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.