1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Geleceği Kurmak İçin Geçmişi Sahiplenen Lugansk Halkının Yanında… Grup Yorum Donbass’ta – 3

Grup Yorum’un ve beraberindeki Halk Cephesi ile Avrupa Dev-Genç heyetinin Lugansk Halk Cumhuriyeti’ndeki ikinci günü yine değerlerin yaşatıldığı yerleri ziyaretlerle geçti…

Sovyetlere Özgü Bir “Stolovaya (Yemek Odası)” ve Nesillere Aktarma…

Donbass programının ikinci günü olan 15 Nisan sabahı Yorum emekçileri ve beraberindeki heyet “SSCB Stolovaya (Yemek Odası)” ismiyle bilinen ve genellikle Rusya’da birçok yerde, halk kültürüne uygun mutfak yemeklerinin bulunduğu lokantada buluştu.

Lokantanın -stolovaya- her yanı Sovyet ev kültürünü tam anlamıyla günümüzde yaşatmakta ve işletme sahibinin vurguladığı gibi ‘geleceğe aktarmaktadır’. İlk girişte heyeti karşılayan sayısız Sovyet propaganda afişleri, büyük devrim önderi Lenin’in, Stalin’in ve bazı Sovyet önderlerinin fotoğrafları-afişleri, Komsomol örgüt bayrağı, Sovyetler Birliği bayrağı ve çok sayıda dönem antik eşyası idi.

Ve bundan daha da etkile olanı, faşist Neo Nazilerin şehri bombaladığı dönemlerde lokantanın özellikle saldırılarda yaralananları tedavi ettiği bir revire dönüşmüş olması; aynı zamanda sayısız insana hiçbir karşılık beklemeden günlük yemek yaparak dağıtması idi. Stolovaya’nın işletmecisi bu noktada ayrıca şu sözü olması gerektiği gibi sıradan belirtmiştir, diyor ki: “Biz bu kafede Sovyetlerin yarattığı değerleri yaşatmaya çalışarak gelecek genç nesillere olduğu gibi aktarmaya çalışıyoruz. Ve bunun yanında geçmişte olduğu gibi kolektivizmi, dayanışmayı, birlik duygusunu burada yaşatmaya çalışıyoruz…”

Genel tanıtım ve tanışmanın ardından Rusya mutfak kültürüne uygun kahvaltılıklar hazırlanarak hep birlikte yendi ve Krasnadon şehrine gitmek üzere işletme sahiplerine teşekkür edilerek oradan ayrılındı.

Yaşamlarını Vatanları İçin Feda Eden Genç Muhafızların Anısına…

Vatan için çocuk yaşta savaşçı olan ve 19 yaşından sonrasını göremeyen; halkları için savaşan Komsomol ‘Genç Muhafızlar’ idi onlar.

İlk gün (14 Nisan) şehre giren heyet büyük billboardlarda (reklam panolarında) onların resimleri ve şanlarına yazılan sözlerle karşılaştı. Aynı gün anılarına yapılan parkta ve ikinci gün Krasnadon şehrinde tüm anılarının bulunduğu müzedelerdi…

Onlar Lenin’in öğrencileri idi; Komsomol’du…

Voroşilovgrad bölgesinde Eylül 1942’den Ocak 1943 yılında son savaşçısına kadar (resmi olarak toplam 71 üyesi vardı) kendilerini halkları ve vatanları için feda ettiler.

Müzenin her adımı onların kahramanlıkları, kişisel eşyaları, vücutlarından bir parça; anılarını barındırıyordu. Evet, onlar işkencelerle katledildi, kurşuna dizilip katledildi, yaralı oldukları halde diri diri kuyulara atılıp ölüme terk edildi… ama anıları, faşizme karşı savaş çağrıları sonsuza dek şehirlerinin kalbinde, halklarının bilincinde yaşayacak.

Müze ziyaretinin ardından Genç Muhafızlar’ın büstlerinin önünde Yorum emekçileri, Halk Cepheliler ve Av. Dev-Genç heyeti bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak faşizme karşı mücadelelerinde yaşatma sözü verdi.

Müze gezisi sonunda ziyaretçi anı defterine de Grup Yorum, Halk Cephesi ve Dev-Genç imzasıyla Türkçe ve Rusça mesaj yazılarak heyet tarafından imzalandı.

Ve Komsomol üyesi Genç Muhafızlar’ın illegal olarak halklarına yaptığı çağrıda dediği gibi ‘evden eve, köyden köye halka sesimizi ulaştıracağız…’ sözündeki inançla tekrar Lugansk’a dönüldü.

 

Ya Emperyalizm Ya Da Sosyalizm; Ya Bencil Eğitim Sistemi Ya Da Kolektivizm…

Lugansk’taki kültürel gezinin ardından eğitim emekçileri için sendikal faaliyetler sürdüren sendika başkanı Oleg Koval ile görüşme düzenlendi.

Görüşmede ilk olarak Grup Yorum, Halk Cephesi ve Dev-Genç heyetinin neden Donbass bölgesinde olduğu anlatılarak kısa bir tanıtım ve tanışma ortamı sağlandı.

Ardından O. Koval faşist saldırıların başladığı tarihten günümüze dek eğitim alanında ve genel halk nezdinde yaşanan sorunları anlatarak kısaca bilgilendirme yaptı. Yine konuşmalar içinde Sovyet döneminde olduğu gibi paylaşmayı ve kolektivizmi temel alan eğitim sistemini yaşattıklarına dair örneklendirme yaparak; insanların yüreğinde ve bilincinde sosyalist değerlerin her yanıyla var olduğunu somut olarak gösterdi. Kapitalist eğitim sisteminde çocuklara bencillik öğretilirken komünist eğitim sisteminde paylaşmak ile güçlü olunacağı vurgulandı.

Ziyaret sonunda Oleg Koval; Nisan 2014 yılından günümüze Donbass halkına yönelik tecrit, saldırı politikalarına karşı onlarla dayanışmada bulunan Grup Yorum’a, Halk Cephelilere ve Avrupa Dev-Genç temsilcisine teşekkürlerini sundu.

Son olarak da hatıra fotoğrafı çekilerek gün sonlandırıldı.

Sosyalizm Mutlaktır, Grup Yorum Da Habercisidir!

Yaşasın Halkların Tarihsel Yenilmeyen Yüce İdeolojisi Sosyalizm!

Grup Yorum Direnenlerin Sesi Olmaya Devam Ediyor!

Grup Yorum Halktır Susturulamaz!


 

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.