1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Pirha Haber Ajansı Açlık Grevi Direnişi ve İhsan Cibelik’in Sağlık Durumuna İlişkin Haber Yayınladı

Haberde ayrıca Eda Deniz Haydaroğlu ve Ilgın Güler’in sorulara yanıt verdiği videoda paylaşıldı.

Haberde şunlar yazmakta;

Almanya’da tutuklu Grup Yorum üyeleriyle dayanışma açlık grevi 150. gününde-VİDEO

PİRHA-Almanya’da tutuklu olan Grup Yorum üyeleri için başlatılan açlık grevi, Berlin’de ki Federal Adalet Bakanlığı önünde devam ediyor. Arkadaşları tutuklandıktan sonra istedikleri sonucu alamayınca açlık grevine başladıklarını ifade eden Ilgın Güler ve Eda Deniz Haydaroğlu, Grup Yorum üyesi İhsan Cibelik’in sağlık durumunun iyi olmadığını, tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılmalarını istediler.

Almanya’da geçen yıl mayıs ayında yapılan bir operasyonla gözaltına alınan Grup Yorum üyesi İhsan Cibelik, Grup Yorum gönüllüsü Serkan Küpeli ve Gazeteci Özgül Emre‘nin serbest bırakılması için Berlin’de Federal Adalet Bakanlığı önünde başlatılan süresiz açlık grevi devam ediyor.

18 Mart 2023 Dünya Siyasi Tutsaklara Özgürlük Günü’nde başlayan açlık grevine katılan Eda Deniz Haydaroğlu 150, Ilgın Güler 101, Sevil Sevimli Güler 95 günü geride bıraktı. Daha önce sadece gündüz saatlerinde Adalet Bakanlığı önündeki çadırda duran açlık grevcileri, 8 Temmuz’dan bu yana sürekli bakanlık önündeki çadırda kalıyorlar.

Açlık grevini sürdüren Eda Deniz Haydaroğlu ile Ilgın Güler, taleplerini ve Grup Yorum üyesi İhsan Cibelik’in sağlık durumuna ilişkin PİRHA’ya konuştular.

“İSTEDİĞİMİZ SONUCU ALAMAYINCA BEDENLERİMİZİ AÇLIĞA YATIRDIK”

Arkadaşları tutuklandıktan sonra birçok eylem yaptıklarını ancak istedikleri sonucu alamayınca bedenlerini açlığa yatırdıklarını ifade eden Ilgın Güler, “Açlık grevi eylemi bir kişinin kendisini aç bırakarak hücre hücre erimesinin dışında haklılığın dışa vurumu demektir. Biz haklı olduğumuzu ve taleplerimizin karşılanabilir olduğunu bildiğimiz için aynı zamanda da tarihsel haklılığımızdan da aldığımız bu güçle açlık grevine başladık. Öncelikle talebimiz, Adalet Bakanlığı şu anda yürütülen davayı geri çekilmelidir. Çünkü 129 Yasası davaları Adalet Bakanlığı’nın izniyle açılıyor. Bundan kaynaklı da Adalet Bakanlığı bu davaları geri çekebilir. Çünkü tutuklanan üç arkadaşımız tamamen demokratik eylemlerinden tutuklandılar. Grup Yorum konserini düzenlemekten, sahneye çıkmaktan, Grup Yorum üyelerinin nişan yüzüklerini takmaktan ve ırkçılığa karşı mücadele ettikleri için tamamen yasal ve demokratik eylemlerinden kaynaklı tutuklandılar” diye belirtti.

“TUTUKSUZ YARGILANMAK ANAYASAL BİR HAKTIR”

Arkadaşlarının tutuksuz yargılanmasını istediklerini söyleyen Güler, “Çünkü tutuksuz yargılanmak anayasal bir haktır. Gerekli bütün işlemler yapılmıştır, tutsaklarımız için kefil insanlar bulunmuştur fakat Federal Başsavcılık ve mahkeme heyeti bu kefillikleri göz önünde bulundurmuyor ve burada da bir keyfiliğin olduğunu görüyoruz. Diğer bir talebimiz de dijital delillerin kullanılmaması. Çünkü dijital delillerin herhangi bir güvenilirliği yoktur ve bu durumda Almanya Türkiye’den bile daha geri durumdadır. Türkiye’de en azından bu konuda yasal bir düzenleme var. Almanya’da dijital deliller tamamen hâkimin insafına kalmış durumda” dedi.

“AVRUPA’DA YAŞAYAN HALKIMIZ İÇİN DİRENİYORUZ”

Almanya Federal Başsavcısı Peter Frank’ın Türkiye’ye gidip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ne konuda görüştüğünün açıklanmasını istediklerini belirten Güler, şöyle devam etti:

“Arkadaşlarımız tutuklandıktan sonra Almanya Federal Başsavcısı Peter Frank’ın Türkiye’de Yargıtay Başkanı, Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüştür. Bir ülkenin savcısının başka bir ülkenin cumhurbaşkanıyla nasıl bir görüşmesi olabilir. Yapılan görüşmede nelerin konuşulup pazarlığının yapıldığının açıklanmasını istiyoruz. Çünkü biz bu görüşmenin üç arkadaşımızın tutuklanmasından bağımsız olduğunu düşünmüyoruz. Biz direnirken sadece üç arkadaşımız için değil Avrupa’da yaşayan halkımız için direniyoruz. Çünkü 129 Yasası Avrupa’da yaşayan bütün halklara bir saldırıdır.”

“İHSAN CİBELEK’İN TUTUKSUZ YARGILANMASINI TALEP EDİYORUZ”

Grup Yorum üyesi İhsan Cibelik’in tutuklanmadan önce prostatında büyüme olduğundan dolayı tedavi gördüğünü belirten Eda Deniz Haydaroğlu ise, “İhsan Cibelik’in tedavisi 2016 yılında başlamıştı ve o tarihten beri tedavi görüyordu. Fransa’daki doktoru artık biyopsisinin yapılması gerektiğini ve kanser şüphesi olduğunu söylemişti. Şu anda 15 ay geçmesine rağmen halen biyopsisi gerçekleşmedi. Bu süreçte toplam 5 defa hastaneye götürülmüş fakat her doktor randevusunda aynı muayeneler yapılmış” dedi.

Haydaroğlu şunları kaydetti:

“İhsan Cibelik’in durumunu avukatları mahkemede dile getirdiler ve mahkeme heyeti 24 Ağustos için randevu vermişti ancak bunun öncesinde 24 Temmuz’da İhsan Cibelik hapishaneden apar topar Köln Üniversite Hastanesi’ne götürülüp biyopsisinin yapılacağı söylenmişti ancak bu sefer ellerinden kelepçelenerek muayene edileceği söylenmişti. İhsan Cibelik de bu onursuz dayatmayı kabul etmedi. İhsan Cibelik’in tedavisini sürdürebilmesi için tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz. Çünkü hapishane koşullarında tedavisi sürdürülemez, İhsan Cibelik’in hayati tehlikesi var o yüzden yaşayabilmesi için tedavi olması gerekiyor.”

Cihan BERK/ALMANYA

Haber linki;

https://pirha.org/almanyada-tutuklu-grup-yorum-uyeleriyle-dayanisma-aclik-grevi-150-gundur-suruyor-video-389575.html/15/08/2023/ 

Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.