1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Halkların Dayanışması Halkların Ortak Değerleri Orman Yangınlarında da Sürüyor


Yunanistan Halk Cephesi ve Halkın Sağlıkçıları orman yangınının söndürme çalışmalarına katıldı. 23 Ağustos günü Yunanistan’da Attiki’nin Parnita ormanlarında iki gündür süren orman yangınının söndürme çalışmalarına katılındı.

Yunan Halkının yaşam ve oksijen kaynağı olan ormanlarının yanmasına Yunanistan Halk Cephesi ve Halkın Sağlıkçıları olarak seyirci kalmak yerine yangın yerine giderek söndürme çalışmalarında da enternasyonal dayanışma içinde olduk.

Miçotakis hükümeti Yunan halkından topladığı paraları halkları birbirine düşmanmış gibi göstererek milyarlarca dolarlık silah aldığı NATO’ya veriyor. Yetmezmiş gibi Yunanistan’ı NATO üssüne çevirdi. NATO üslerinde tek bir yangın olmadı. Yunanistan’ın dört bir yanında halkın oksijen kaynağı olan ormanlar cayır cayır yanarken ve ormanların içinde göçmenler yanarak ölürken Miçotakis Hükümeti buna karşı hiçbir önlem almadı. Çıkan yangınları da söndürmekte yetersiz kaldı.

Yunanistan Halk Cephesi ve Halkın Sağlıkçıları olarak yanan Parnita ormanlarında gittiğimiz yerde yanan ormanı söndürmeye 20 dakikada bir helikopter gelip söndürmeye çalışıyordu. Biz vardığımızda daha küçük olan yangın ilerleyen saatlerde söndürülmesi gerekirken müdahale yetersizliğinden daha da büyüdü.

Yanan ormanın olduğu yer kayalık ve sarp olup yol da olmadığından itfaiye araçlarının girmesine de olanak yoktu. Kişilerin de gidip kazma-kürek gibi bilek gücüyle söndürülebilecek bir yede değildi. Her an rüzgarın yön değiştirip kişilerin yangının ortasında kalma durumu olan bir yerde olduğundan oraya gidilemedi. Kaldı ki oraya gidilse yangının ortasında kalan olsa Miçotakis Hükümetinin umursamayacağı 22 Ağustos 2023 günü Yunanistan'ın Türkiye sınırında Meriç Bölgesi'ndeki orman yangınlarında Dadia Milli Parkı'nda 18 kişinin yanarak ölümünden bellidir.

Yunan Halkı ve dostlarımızla birlikte gittiğimiz Parnita bölgesinde küçük de olsa yanmayan ağaçlıkların alevlenmemesi için soğutma ve küçük yangınları söndürme çalışmalarına katıldık.

Akşam üzerine doğru vadi içinde ve bulunduğumuz yerde yanan bölgelerde rüzgarın artması ile yer yer alevlenmeler başladı. Bundan da anlaşılıyordu ki yine iş makineleri, itfaiye araçları, itfaiye personelinin sayısı da az ve eksikti. Bu nedenle soğutma çalışmalarının da yetersizliği nedeniyle yanan zeytin ağaçları da alevlere teslim edildi.

Gece olması ve aydınlatmanın da olmaması nedeni ile yapabileceğimiz bir şey kalmadığı için geri döndük. Rüzgarın yer yer alevlendirdiği od, yangından kurtulan sonra yanan yeşillikleri ve zeytin ağaçlarını arkamızda bırakarak biraz da  buruk ama kapitalist-emperyalizme öfkemizi bileyerek yangından ayrıldık.[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.