1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Halk Cephesi Açıklaması: AKP Faşizmi Halkın Öfkesinin Örgütlenmesinin Korkusuyla Kitaplarımıza Saldırdı ve Binlerce Kitabımıza El Koydu

8 Ağustos 2023 günü faşist AKP iktidarının eli kanlı polisleri Okmeydanı’nda bulunan bir depoya baskın düzenledi. Bir depoyu bile uzun namlulu silahları, zırhlı araçlarıyla basan polis depoda bulunan binlerce kitaba el koydu.

Bizler kitaplarımıza el konulmasını ilk kez yaşamıyoruz. Dernek baskınlarımızda kütüphanelerimizde bulunan kitaplarımıza defalarca kez el konuldu. Kitaplarımızdan vazgeçmedik, kütüphanelerimizi her defasında yeniden kurduk. Çünkü biliyorduk ki bu yöntem sadece Türkiye oligarşisine hizmet eden iktidarlara ait değildi.

Faşist, baskıcı, gerici tüm iktidarlar milattan önceki yıllardan itibaren kitaplardan korkmaktadır. Bunun birçok örneği vardır. Milattan önce 212 yılında Çin İmparatoru Qin Şi Huang birçok felsefe ve tarih kitabını yaktı.

Hıristiyanlığın ilk yıllarında da milattan sonra 392’de İskenderiye Kitaplığı’nın yakılması da 8 Ağustos’ta kitaplarımıza el konulmasından farksızdır.

1930’lu yıllarda Hitler Almanya’sının Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanı olan Joseph Goebbels kendilerinden olmayan kitapları bırakalım toplatmayı tıpkı şölen meydanı kurarcasına yapılan törenlerle on binlercesini aynı anda yakma alçaklığını gösterdi.

1900 yıllarda kitap yakılması tüm dünyada sadece Nazi Almanya’sı ile sınırlı kalmadı.

Türkiye’de ise kitapların yasaklanması, toplatılması, el konulması ya da yakılması sadece faşist cunta dönemlerinde yaşanıyormuş gibi gözükse de bizler bu faşist uygulamayı 1970’lerden günümüze kadar her baskında yaşadık.

Çünkü faşizm korkuyor. Tek tek insanlarımızdan da, örgütlülüğümüzden de, daha fazla bilinçlenmek için okuduğumuz ve halkımıza ulaştırdığımız kitaplarımızdan korkuyor. Çünkü onlarda çok iyi biliyor ki; bizim kitaplarımızda öyle halkı kandırmaya yönelik yalanlar yoktur. Bizim kitaplarımız halkımızın yaşadığı sorunları ve bu sorunların çözümünü anlatır. Kitaplarımızda burjuvazinin tüm yalanlarına karşı doğrularımız vardır. Kitaplarımızda burjuvazinin ürettiği uçan, atlayan hayali kahramanlar değil; halkımızın içinden çıkmış, onun kültürüyle yetişmiş halk kahramanları vardır.

Hitler Almanya’sı nasıl ki halkın örgütlenmesinden korkarak meydanlarda kitapları yaktıysa bugün AKP faşizmi de halkın örgütlenmesi korkusuyla depoda duran kitaplarımıza el koydu.

Buradan AKP faşizmine sesleniyoruz: İstediğiniz kadar kitaplarımıza el koyun, ustanız olan Hitler Almanya’sı gibi kitaplarımızı yakın; bizlerin yeni kitaplar yazmamızı asla engelleyemeyeceksiniz! Halkımıza sosyalizmi, kendi tarihlerini, halk kahramanlarını anlatmaya devam edeceğiz.

22.08.2023

HALK CEPHESİ

Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.