1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Anti Emperyalist Cephe TV’nin 13-20 Ağustos Tarihli Haberler Programı Yayında

Anti Emperyalist Cephe TV’nin 13-20 Ağustos tarihli haberler programı yayınlandı. Programda bu hafta;

1-     5 Ağustos’ta Almanya'daki 3 devrimcinin Özgül Emre, İhsan Cibelik, Serkan Küpeli duruşması devam etti

15 Ağustos tarihinde Almanya Düsseldorf şehrinde görülen davanın 10. duruşma günü gerçekleşti. Duruşmada savcılığın dava dosyasına koyduğu açıklamalar okundu.

Hâkim heyetinin okuduğu belgeler arasında mesela 209 No'lu DHKC açıklamasını vardı.

Avukat Meister Türkiye'den gelen raporların okunmasına itiraz etti.

Türkiye faşist bir devlet olduğu için, oradan gönderilen belgeler in delil değeri olmamalı ve okunmamalı dedi. Hâkim heyeti bunu reddetti. Aynı şekilde avukatların daha önceki verdiği bütün dilekçeleri reddettiler. Bunların arasında 129. maddenin anayasaya uygun olup olmamasının gözden geçirilmesi vardı. Bir dahaki duruşma günü 22 Ağustos da olacak.

 

2-     Batı yanlısı ECOWAS, Nijer'de devrik lider Bazoum'u yeniden iktidara getirmek için askeri müdahale tarihi konusunda anlaştıklarını, ancak tarihi gizli tutacaklarını açıkladı.

 

ECOWAS'ın Siyasi İşlerden Sorumlu Komiseri Musah, "Emir verildiği an gitmeye hazırız." dedi. Bunun yanı sıra Mali ve Burkina Faso gibi Nijer destekçisi ülkeler olası bir müdahaleye karşı savaş uçağı göndererek desteklerini gösterdiler. Emperyalizmin işbirlikçi örgütü olan ECOWAS, batılı sahipleri için Afrika halklarının kanını dökecek.

Afrika halkları emperyalizme karşı olduğu kadar Fransa ve ABD'nin yerli işbirlikçilerine karşı da tavizsiz bir şekilde mücadele etmektedir. Afrika halklarının emperyalizme karşı mücadelesini destekliyoruz.

 

3-      Almanya Köln Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde, 129ab yasaları tutsak edilen Grup Yorum üyesi İhsan Cibelik’in tedavi olmak için kelepçe ve prangalarının sökülmesini istemesinin yersiz olduğun savundu. İhsan Cibelik getirildiği üniversitenin kliniğinde, tedavi edilebilmesi için kelepçelerinin sökülmesini istemeleri yönünde talebine doktorlar olumsuz cevap verdi. Bu insanlık dışı Nazilerden kalma uygulama üzerine İhsan Cibelik tedaviyi kabul etmedi.

 

Bunun üzerine sosyal medyada kurum yetkilileri ile yürütülen tartışmadan Üniversite bu faşist uygulamayı şöyle savundu: Cezaevi görevlilerine göre, hasta kelepçe takmak zorundaydı; bu kelepçeler ancak tıbben gerekli bir muayenenin başka türlü mümkün olmaması durumunda açık bir mahkeme kararıyla çıkarılabilirdi. Planlanan muayeneler için, prangaların çıkarılması kesinlikle tıbbi olarak gerekli değildi, bu nedenle mahkeme kararına uygun olarak kalmaları gerekiyordu.

 

Bu olay da gösteriyor ki Almanya'da demokrasi ve insan hakları göstermelik bir yalan Nazi zihniyeti hayatın her alanında hala sürüyor.

 

4-  Grup Yorum Emekçisi Berivan

Bunun yanı sıra Grup Yorum emekçisi Berivan Gel, Grup Yorum’un İngiltere’de sahne alacağı bir etkinliğe katılmak için gittiği havalimanında gözaltına alınmıştı. Grup Yorum emekçisi Berivan Gel Londra dönüşü Alman polisi tarafından bir kez daha gözaltına alındı. Üst aramasından ve polis sorgusundan geçen Berivan, 40 dakika sonra serbest bırakıldı.

Emperyalizm dünyanın her yerinde sosyalistlere baskılarını sürdürüyor çünkü biliyorlar ki onların bu zulüm düzenine sadece sosyalistler son verebilir.

5-     Türkiye Cezaevlerinde Direniş Sürüyor!

Türkiye'de geçtiğimiz yıl faaliyete başlayan S, R, Y tipi cezaevleri insanlık tarihinin en ağır işkence yöntemlerinden biri. Mahkumlar çok sıcak havalarda 23 saat boyunca dar beton hücrelerde tutuluyor. F tiplerinde olduğu gibi ilk olarak devrimcilere uygulanıyor ve yine sadece devrimciler bu saldırılara direniyor. Özgür tutsakları Nedim Öztürk ve Nurettin Kaya bu tecrit saldırısının son bulması talebiyle yaklaşık 120 gündür açlık grevindeler. Sağlık durumları kötüye gitmektedir.

İnsanlık onuruna karşı yapılan bu işkence hapishanelerine karşı tutsakların direnişine destek olmak enternasyonalizme olan borcumuzdur.

6-     İngiliz Emperyalizmi Mültecileri Yüzen Hapishanelere Dolduruyor!

Faşist ideolojinin kapitalizmin yarattığı yoksulluk ve her türlü sorunu mültecilerin üzerine yıkması tarihsel bir propagandadır. Günümüzde de sağ popülizmin yükselişinin merkezi politikalarından biri mülteci karşıtlığı olmuştur. Böylelikle gerçek sorunları rahatlıkla maskeleyebilmektedirler. Faşizm, halkları birbirine düşman etmeyi sürdürüyor. Emperyalizmin, ülkelerinde çıkardıkları savaş, siyasi istikrarsızlık ve yoksulluk yüzünden ülkelerinden kaçan mültecileri insanlık dışı koşullarda yaşatıyor.

Uzun süredir kamuoyunda İngiltere'nin yeni başbakanı Rishi Sunak'ın bu gündemdeki faşistçe projeleri ve söylemleri yer buluyordu. Sunak, iltica işlemleri için otellerde bekletilen mültecileri ''barınak gemilerine'' alınması gerektiğini savunuyordu.

Bu örnekte Emperyalizmin insana, insan onuruna verdiği saygıyı ve değeri görüyoruz. Emperyalizm insanlık düşmanıdır, sorunların başlıca kaynağıdır.

7-     Bahreyn hapishanelerde Açlık grevi

Bahreyn Cezaevinde bulunan yüzlerce siyasi mahkum "Hakkımız var" sloganıyla açlık grevine başladı. Onlar şunu vurguladılar: Taleplerimiz eğlence ile ilgili değil, çok gerekli ve temel insani yaşam ihtiyaçlarıdır.

Protestocular, Jaw Cezaevinde açlık grevi yapan siyasi mahkumlarla dayanışma amacıyla başkent Manama'nın güney banliyölerindeki Şeyh Salman Caddesinde lastikleri ateşe verdi.

8-     İsrail hapishanelerinde Filistin tutsaklar açlık grevinde

İsrail askeri hapishanelerinde idari gözetim altında tutulan 14 Filistinli mahkûm, haksız tutukluluklarını protesto etmek amacıyla açlık grevi yapıyor. Grevin ucu açık ve suçlama olmaksızın ve/veya gizli delillere 

Tecrit dünyanın her yanında muhaliflere uygulanırken, tutsakların hapishane koşullarında ellerindeki tek silah olan bedenleri de açlık grevi direnişyle bir silaha dönüşüyor.

 

9-     ABD emperyalizminin siyasi mahkûm Leonard Peltier'e saldırısı

Leonard Peltier bir ayı aşkın bir süredir tecritte tutuluyor. Uzun yıllar hapishanede işkence gördüğü için sağlığı bozuldu. ABD emperyalizminin tecrit politikasını kırmak için halkı mektup göndermeye çağırıyoruz.

Sevgili AEC TV izleyicileri 13/08-20/08 2023 tarihli haberler programımızın sonuna geldik. Bizi sosyal medya hesaplarımız olan youtube twitter facebook Telegram instagram, blogspot hesaplarımızdan takip edin. Önümüzdeki hafta tekrardan görüşmek üzere hoşçakalın. AEC TV takip etmek demek dünya halklarının sesini takip etmek demektir.” Konularını işledik iyi seyirler.

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.