1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya’da Der Freitag Gazetesi Mahkememin ve Direnişin Haberini Yaptı

Almanyada der Freitag gazetesi 129ab yasalarına karşı süren açlık grevi Direnişinin ve devrimci tutsakların mahkemelerinin haberini yaptı.

Haberin Türkçesi;

Lisa, İhsan, Serkan veya Özgül - hepsi dışarı çıkmalı!

Düsseldorf'taki DHKP-C davası 3 Türkiyeli komüniste karşı açılan bu dava Dresden'deki Antifa-Ost davasından daha az ilgi görüyor. Ancak dava siyasi ve avukatlar kendilerini içtihatla sınırlamıyor.

https://www.freitag.de/autoren/peter-nowak/dhkp-c-prozess-in-duesseldorf-ob-lisa-ihsan-serkan-und-oezguel-alle-muessen-raus

Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi Devlet Koruma Senatosu tarafından yargılanan 3 Türk solcuyu savunan 5 avukat, alışılmadık bir basın açıklamasıyla kamuoyuna sesleniyor. Bu kişiler İhsan Cibelik, Serkan Küpeli ve Özgül Emre. Savcılık makamları tarafından yasaklı Türkiye Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) üyesi olmakla suçlanıyorlar. Bu kişiler, 129b maddesi uyarınca "yabancı terör örgütü" üyesi olmakla suçlanmaktadırlar. 6 avukat için müvekkilleri, kovuşturma makamları tarafından haklarından mahrum bırakılan anti-faşistlerdir.

Avukatlar Roland Meister, Anna M. Busl, Yener Sözen, Heinz Schmitt, Frank Jasenski ve Rainer Ahues tarafından imzalanan açıklamada, "Bu, Federal Almanya Cumhuriyeti'nin anti-faşistlere ve sosyalistlere zulmederek kendisini Türkiye'deki faşist bir diktatörlüğün yardakçısı haline getirip getirmediği ve bunu yaparken demokratik hukukun temellerini terk edip etmediği sorusundan ne daha az ne de daha fazla bir şeyle ilgilidir" denildi. Avukatlar, sanıkların mahkeme salonunda cam kafesler içinde oturmak zorunda bırakılmalarını da eleştiriyor ve bunun sanıkların sözde tehlikeliliklerini vurgulamak için yapıldığını belirtiyorlar. Avukatlar, kararın senato tarafından kaldırılmasını ve sanıkların duruşma salonunda avukatlarının yanında oturabilmelerini küçük bir başarı olarak nitelendiriyor. "Avukatlara göre gerekli ve yasal olarak haklı bir adım.

Ancak bu tedbir geri alınabilir. Altı avukat, mahkeme başkanının son duruşmada sanıklar için dayanışma eylemlerinin devam etmesi halinde oturma düzenini tekrar değiştirmekle tehdit etmesini eleştirdi. Duruşmanın beşinci gününde izleyici bölümündeki dayanışma gruplarının sanıklarla dayanışma içinde olduklarını ifade etmeleri üzerine hakim duruşmayı durdurdu.

İzleyici alanı boşaltıldı

Duruşma öncesinde hakim mahkeme salonunu polis tarafından boşalttırdı. Burada duruşma gözlemcisi Eda Deniz Haydaroğlu, davayı siyasi bir süreç, 129b maddesini ise keyfiliğin kılıfı ve demokratik haklara saldırı olarak nitelendirdiği kısa bir açıklama okudu. 22 yaşındaki aktivist davayı protesto etmek için 120 günü aşkın bir süredir açlık grevinde.

Mahkum dayanışma örgütü Rote Hilfe yaptığı basın açıklamasında mahkeme salonunun boşaltılmasını ziyaretçilere gözdağı olarak nitelendirdi.

Red Help federal yönetim kurulu üyesi Anja Sommerfeld, "Devlet güvenlik senatosunun kısa bir siyasi açıklamadan bu kadar korkması ve bu nedenle mahkeme salonunu boşalttırması hayret verici" dedi. Avukatlar da mahkeme salonunun boşaltılmasını ve duruşmanın sona erdirilmesini eleştiriyor. Duruşma gözlemcisinin kısa bir bildiri okumasının kamu düzenine yönelik bir tehdit oluşturduğu ve bunun da halkın dışarı çıkarılmasını haklı kılacağı varsayımı savunmaya göre saçma. Avukatlar, özel mahkeme binasındaki duruşma salonunun hava geçirmez bir şekilde kapalı olduğuna dikkat çekmektedir. Açıklama nedeniyle duruşma salonunda herhangi bir kargaşa söz konusu değildir. Avukatlar, Devlet Koruma Senatosu'nun aldığı önlemlerin hem sanıkların hem de ziyaretçilerin haklarını ihlal ettiğini düşünüyor.

Eleştirel bir kamuoyuna yönelik olan açıklamalarının sonunda "Savunmanın görüşüne göre, bu tür bir prosedür, duruşma gözlemcilerini ve bu yargılamaların eleştirel arkadaşlarını sindirmeye uygun gereksiz bir tırmanmayı temsil ediyor" diyorlar. Doğu karşıtı davanın aksine, 3 Türk solcunun davası hala çok az biliniyor.

Berlin-Kreuzberg Oranienplatz'da baskıya karşı eylem günü gözlemleri

Birkaç hafta önce, suçlanan Türk komünistlerle dayanışma grupları Berlin Oranienplatz'da Grup Yorum'un konseriyle sona eren bir eylem günü düzenlediler. Sadece birkaç yüz metre ötede bir galeride eleştirel queer sanat sergisi açıldı. Konser arasında sergiyi gezdim ve eylem gününün diğer ziyaretçilerini de bilgilendirdim, onlar da bu queer sanatın ne kadar politik olduğuna çok şaşırdılar. Burada bir Yorum konseri ile queer eleştirel bir sergi arasındaki dünyaların ne kadar ayrı olduğunu bir kez daha görebildim. Özgürleştirici bir sol için bu mesafenin aşılması gerekiyor. Berlin'e yolculuk kısa bir yolculuk olacaktı.

(Peter Nowak’ın yazısı)

Haber linki; https://www.freitag.de/autoren/peter-nowak/dhkp-c-prozess-in-duesseldorf-ob-lisa-ihsan-serkan-und-oezguel-alle-muessen-raus

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.