1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Junge Welt Gazetesinde Açlık Grevi Direnişinin Haberi Çıktı

Almanya’daki Junge Welt gazetesi 25 Mayıs tarihinde çadır direnişini ziyaret ettikten sonra gazetesinde DİRENİŞ hakkında bir makale yayınladı.

Yazının Türkçesini alta ekliyoruz.

Haberin aslını linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

https://www.jungewelt.de/artikel/451495.politisches-fasten-hungern-gegen-terrorparagraph.html

Haberde sol parti Milletvekili Ferat Koçak’ın da dayanışma mesajı yer alıyor.

Haberin Türkçesi;

Terör yasasına karşı Açlık

Berlin'de protesto eylemi: Türkiye kökenli dört aktivistin tutuksuz yargılanması talep ediliyor

Grev onu derinden etkiliyor. Eda Haydaroğlu 70 gündür yemek yemiyor. Şimdiden on kilo verdi. 22 yaşındaki sıska kız, Berlin Humboldt Üniversitesi'ndeki Grimm Kütüphanesi'nin önündeki kırmızı stantta oturuyor. Çay ve imzalanacak bir dilekçe var. Hoparlörden Türkiye kökenli solcu grup "Grup Yorum "un müziği çalıyor. Kot pantolonunun altına tayt giyiyor ve 20 derecelik ılıman havaya rağmen iki süveter giyiyor. "Çok çabuk üşüyorum" diyor. Başka bir genç kadın ona yeterli miktarda su, tuz, şeker ve B1 vitamini sağlamakla görevli.

"Grup Yorum Dayanışma Komitesi" haftalardır Berlin'deki Adalet Bakanlığı önünde ya da söz konusu üniversite kütüphanesinin önünde bir stand açarak protesto gösterileri düzenliyor. Bir pankartta "129 a ve 129 b paragrafları kaldırılsın" yazıyor. Komitenin diğer üyeleri de açlık grevine başladı. Yoldaşları Özgül Emre, İşhan Cibelik, Serkan Küpeli ve Hasan Unutan yaklaşık bir yıldır "yurtdışındaki bir terör örgütüne" üye olmak ya da destek vermek şüphesiyle, haklarında herhangi bir suçlama olmaksızın tutuklu yargılanıyorlar. Yargının şüphelendiği Türkiye'den solcu, anti-emperyalist "Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi "ne (DHKP-C) üyelikleri henüz mahkemede kanıtlanmadı.

Federal Savcılığa göre DHKP-C, Avrupa'da finansman, savaşçı toplama ve silah temin etme amaçlı yabancı bir örgütlenmeye sahiptir. Uzun tutukluluk süresi yetkililer tarafından kaçma riski olarak gerekçelendirilse de dört tutuklu da Almanya’daki yaşamlarına sıkı sıkıya entegre olmuş durumdalar.

Küpeli Hamburg'da öğrenciydi ve tutuklanmasından 15 gün önce ilk kez baba oldu. Hasan Unutan Mannheim'da bir fotokopi dükkanı işletiyor, evli ve bakıma muhtaç üç çocuk babası. Kısa bir süre önce müstakil bir ev satın aldı ve tutuklanmadan önce bu evin tadilatıyla meşguldü. İhsan Cibelik "Grup Yorum" ile müzisyenlik yapıyor.

 

Berlin Sol Parti Milletvekili Ferat Koçak Çarşamba günü komitenin standını ziyaret etmişti. Perşembe günü junge Welt'e konuşan Koçak, "Şehrimizin ortasında, göçmenlik geçmişi olan insanların yoldaşları için, Almanya'daki siyasi sol tutsaklar için ve bugün hala solcuları, anti-faşistleri, iklim aktivistlerini ve bu durumda enternasyonalistleri kriminalize etmek için kullanılan 129. Nazi paragrafına karşı 70 gündür açlık grevinde olmalarını ve hiçbir dayanışma olmamasını çok üzücü buluyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki AKP/MHP hükümetinin yargıya kadar uzanan kolunun burada çalıştığı çok açık. Bu özgürlük protestosu biçimi hakkında ne düşünürse düşünsün ve haklı olarak eleştirsin, bu baskıyı protesto eden solcu aktivistleri destekliyor.

Haydaroğlu, açlık grevinin uzun vadeli sonuçlarına ilişkin soruya "Elbette korkuyorum ama tutuklu yoldaşlarımla dayanışma için bu riski alıyorum" yanıtını verdi. Duruşmaların Haziran ayında Düsseldorf'ta başlaması bekleniyor, ancak henüz kesin bir tarih belirlenmiş değil.

Etiketler: , ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.