1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Direnişler Meclisi: Bartın’da Yargılama Tiyatrosu Oynandı


14 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumunda meydana gelen patlama da katledilen işçilerin mahkemesi 25 Nisan 2023 tarihinde Bartın Adliyesinde başladı. 4 gün süren mahkeme sonunda tutuklu sanıklardan müdür yardımcısı Salih Atmaca tahliye oldu. Gerçek sorumluların tamamının yargılanmadığı davada 8 i tutuklu toplan 23 kişi yargılanmakta buna yargılama denir ise eğer.

Ailelerin zaman zaman yargılananlara tepkilerini dile getirdiği duruşmaların ilk günü sendikaları da katılım sağladı ama ikinci ve üçüncü günü daha az sayıda gözlemci ile devam etti. Bartın Adliyesinin büyük salonu olmadığından adliyenin koridorlarında süren dava sendikalardan kitle örgütlerinden daha çok polislerin baskısı altında sürdüğü gözlemlendi.

Madencilerin ölümünü fıtrat olarak gören faşist iktidar yargılanması gereken sorumluları koruduğu gibi yargılananların da tüm sorumluluklarını dört dörtlük yaptıklarını anlatmaları Soma da yargılanan Can Gürkan’ın savunmalarından farksızdı.

43 işçinin katledildiği madende ne gruzu patlamış nede bir katliam olmuş gibi savunmalar yapan sorumluların ifadesine göre maden mükemmel işliyor ve işletme örnek çalışmasından kaynaklı neredeyse ödüllendiriliyormuş. Madenci alilerinden 116 kişinin şikayetçi olduğu davada kurumun işletme başmühendisi Mehmet Tural kendisinden önce savunma yapan sanıklar gibi her şeyin yönetmeliklere uygun olduğunu anlattı. Ölümler “ yasaya uygun”du! Kimin yasasına?

Bartın adliyesi 1.Ağır Ceza Mahkemesinin Adliye koridorlarında bir yargılama tiyatrosu yaşandı. İktidarın kar hırsının kurbanı olan işçiler sanki maden de değil de piknikte öldü. Suçu kimse üstüne almadı. Bizler birçok işçi katliam davalarından bu oyunu biliyoruz. Bu oyun bizim gibi yeni sömürge ülkelerin işçilerinin fıtratı gibi gösterilmek isteniyor. Hiçbir işçinin ölümü fıtrat değildir. Devrimci İşçi Hareketinden bir kişinin katıldığı mahkeme 4.gün ara karar ile sona erdi.

 

DİRENİŞLER MECLİSİ

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.