1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Belçika'da 1 Mayıs Coşkuyla Karşılandı

İşçinin emekçinin birlik dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs dünyanın birçok yerinde eylemler ve etkinliklerle karşılandı. Belçika'da da birçok şehirde 1 Mayıs etkinlikleri yapıldı.

Halk Cephesi bu sene 1 Mayıs'a Belçika'nın Liege şehrinde katıldı.

Sabahın erken saatlerinde stantların kurulduğu Saint Paul Meydanında birçok siyasi yapı bir araya geldi.

1 Mayıs Avrupa'nın birçok yerinde olduğu gibi, Avrupa solcularının içini boşaltmak için çabaladıkları etkinliğe dönüştürülmek isteniyor. Enternasyonal marşlar yerine rap şarkıları, sloganlar yerine küfürler, remix ile çalınan Çav Bella gibi devrim şarkıları... Avrupa solunu temsil eden Sosyalist Parti, Komünist Parti, Belçika İşçi Partisi'nin elinden gelse 1 Mayıs'ı içkilerin içildiği yemeklerin yendiği, dans edilen bir güne çevirecek. 

Türkiyeli devrimciler ve az da olsa bazı Belçikalı, Latin Amerikalı ve çeşitli ülkelerin ilericileri 1 Mayıs'ı savunuyor ve koruyor. Sloganları, pankart ve bayraklarıyla içinin boşaltılmasına engel oluyor.

BELÇİKA HALK CEPHESİ bu sene de 1 Mayıs birlik dayanışma mücadele gününü, Emperyalizme ve Faşizme karşı savaş çağrıları yaparak karşıladı.

Standından yürüyüş düzenine, sloganlarından kızıl bayraklarına, pankartlara... her şeyiyle 60 kişilik Halk Cephesi korteji Devrim ve Sosyalizm iddiasını yansıtıyordu...

Bu sene küçük cepheliler de tek tipleri ve kızıl bayraklarıyla kortejdeki yerlerini almıştı. Tek tipler ve 20 kişilik Anti Emperyalist Cephe korteji Fransızca ve Türkçe sloganları yürüyüş boyunca hiç susmadı.

Stantların kurulduğu alanda başlayan mitingde yapılan konuşmalarda cansızlık hakim iken, halkın coşkuyla alkışladığı tek konu yine direnişti. Delhaize işçilerinin grevi selamlandı.

Sloganlarla başlayan yürüyüş yaklaşık 1 saat sürdü.

Toplanma yerine gelindiğinde 1 Mayıs ve tüm devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Anti Emperyalist Cephe'nin yaptığı Fransızca açıklamada emperyalizmin Donbass halkının mücadelesinin boğmak istemesi, Rusya'yı kuşatma politikaları teşhir edildi. Emperyalizmin bu politikaları için Belçika devletinin de bütçeden milyarlar harcadığına vurgu yaptı. Emperyalizme karşı mücadele çağrısı yaptığı konuşmanın ardından çekilen halaylarla 1 Mayıs programı sona erdi.

Halk Cephesi standı akşam saat 19.30 a kadar konuklarını ağırlamaya devam etti...

 

 

 

 

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.