1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya Halk Cephesi: 13 Mayıs'ta Berlin’deyiz

Eda Deniz Haydaroğlu, 18 Mart 2023 tarihinden bugüne Süresiz Açlık Grevinde.

 Açlık Grevini Berlin'de Adalet Bakanlığı önünde hafta içi her gün açtığı çadırda sürdürüyor.

 Geçen yıl Mayıs ayında Almanya'da Özgül Emre, Ihsan Cibelik, Serkan Küpeli sokak ortasında, evinin önünde ve evinden alınarak tutuklandılar. Tutuklanmalarının nedeni Alman Anayasasında var olan 129 Maddenin B Paragrafıdır.

 129 maddesi, ırkçı, faşist ve keyfi bir yasadır. Herhangi bir çevre eylemi bile bu maddenin yargılanma alanına girebilmektedir.

Bu yasal olan ama adil olmayan maddeye karşı da tutuklanmaların olduğu ilk gününden beri tepkiler artmış, bu tepkiler bir kampanyaya dönüşmüştür. Tamamen demokratik eylem ve etkinliklerin "Suç" gibi gösterildiği ve insanların tutuklandığı 129 maddesine karşı birçok eylem ve etkinlik yapıldı. 129 maddesinin ne olduğu anlatıldı şehir şehir... Almanya’nın 25 şehrinde paneller, stantlar eylemlilikler örgütlendi. Bu Maddeye karşı Alman sol gruplarında yer aldığı bir birlik oluşturuldu. Tutuklanan Özgül Emre, Ihsan Cibelik, Serkan Küpeli'nin tutuksuz yargılanması talebiyle imzalar toplandı. İçinde Alman ve Türkiyeli milletvekillerinin, hukukçularının olduğu insanlar "Kefillik" imzaları verdiler. Yani "Tutukluluk bir önlemdir, bu insanların tutuklanması için hiçbir koşul oluşmamıştır ve tutuksuz da yargılanabilirler bu nedenle de serbest bırakılmalıdır" denmiştir. Ancak tutuklanan insanların tutuklulukları devam etmektedir. Üstelik Alman devleti, tepkilere rağmen yine aynı gerekçelerle bu defa da üç çocuk babası Hasan Unutan'ı da tutuklamıştır.

İşte tüm bunlardan dolayı Almanya da Süresiz Açlık Grevi'ne başlayan Eda Deniz Haydaroğlu’nun direnişi 50'li günlerini geride bıraktı. Yine Almanya ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde de destek açlık grevleriyle Alman emperyalizmine tepkiler büyüyor.

129 Maddesi, halkın ve devrimcilerin haklı mücadelesine karşı hepimizi tehdit eden bir yasadır. Bugün Özgül, Ihsan, Serkan, Hasan yarın herhangi birimiz Alman emperyalizminin hedefi olabiliriz. Alman emperyalizmi Özgül Emre'yi Grup Yorum dan iki kişinin nisan törenine katıldığı, 19 Aralık 2000 Türkiye hapishaneler katliamında Bayrampaşa hapishanesinde diri diri yakılan kadınlardan biri olan ve orada ağır yaralı olarak kurtulan Birsen Kars’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle tutukladı. Hasan Unutan'ı ise, Özgül Emre'nin fotoğrafını sosyal medya hesabından profil fotoğrafı olarak kullandığı, Özgül, Ihsan ve Serkan için yapılan eylemlere katıldığı ve bu eylemdeki ses düzenini kurduğu için tutukladı. Hepimizi 129 maddesiyle tehdit ediyor. Bu nedenle de hepimiz sadece tutuklanan arkadaşlarımız için değil aynı zamanda kendi demokratik haklarımız için de bu direnişi sahipleniyoruz. Eda Deniz Haydaroğlu’nun Talepleri bizim de taleplerimizdir.

 Herkesi de bu direnişi desteklemeye, büyütmeye ve 13 Mayıs 2023 Cumartesi günü Berlin Adalet Bakanlığı Önüne çağırıyoruz.

  - Eda Deniz Haydaroğlu’nun Talepleri Kabul Edilsin!

 - 129 A-B Yasası Kaldırılsın!

 - Özgül Emre, Ihsan Cibelik, Serkan Küpeli, Hasan Unutan Serbest Bırakılsın!

 - 13 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Berlin’deyiz!

 Almanya Halk Cephesi

 

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.