1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Halk Cephesi’nin 1 Mayıs ile İlgili Açıklamasını Yayınlıyoruz: Taksim, 1mayıs Alanıdır! Taksim'den Vazgeçmek Adaletten Vazgeçmektir! Vazgeçmeyeceğiz!


SORULACAK HESAP KURULACAK YENİ BİR HAYAT İÇİN 1 MAYIS'TA TAKSİM'E!

1 Mayıs gününün işçilerin-emekçilerin, insanca- adaletli bir yaşam kurmak için mücadele edenlerin günü olmasının temelini Amerika'daki işçilerin çalışma saatlerini 16 saatten 8 saate indirmek için verdikleri mücadele oluşturur. Bu mücadele ile birlikte 1 Mayıs, dünyada "İşçi ve Emekçilerin, Yoksul Halkların Kavga Günü" olarak kabul edilir.

Bizim ülkemizde ise 1 Mayıs demek Taksim demektir. 1977 yılından başlayarak Taksim Anıtında milyonlarla bir araya gelip kutlamak istediğimiz 1 Mayıslar da kanımız döküldü. Bağımsızlık ve demokrasi istedik. Adaletin olduğu sömürüsüz insanca bir yaşam düşledik. Burjuvazinin ve yerli işbirlikçilerinin ülkemizi dünya halklarının baş düşmanı Amerikan emperyalizminin üssü yapmak istemesini kabul etmedik. Bunları istediğimiz için katledildik ama Taksim ısrarımızdan asla vazgeçmedik.

Çünkü Taksim'deki ısrarımız Adaletsizliği Kanıksamıyoruz Halkımıza da Kanıksatılmasına İzin

Vermiyoruz kararlılığımızdır. Taksim'deki ısrarımız bağımsızlık-demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenlerimize verdiğimiz sözü tutacağımızın, onları mücadelemizde yaşatacağımızın ısrarıdır. Taksim'deki ısrarımız emperyalizm ve yerli işbirlikçileriyle asla uzlaşmayacağımızın ısrarıdır. Bugün tüm bunlar için 50 bin nedenimiz daha var. 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Maraş merkezli depremde ülkemizde 11 ilimiz ve dünyada 8 ülke yıkıldı. 11 ilimizden geriye hiçbir şey kalmadı. Doğduğumuz, büyüdüğümüz kentler, dolaştığımız sokaklar, en güzel anlarımızın da en hüzünlü zamanlarımızın da şahidi olan mekanlar yok artık. Yaşamımız enkaz altında kaldı. Sevdiklerimizin çığlıklarını dinledik ve günler sonra ulaştık cansız bedenlerine çünkü devlet hiçbir makineyi göndermedi deprem bölgesine. Ölmemizi bekledi. Onların yaptığı, izin verdiği çürük binalar mezarımız oldu. Bu 1 Mayıs'ta Taksim'e kaybettiğimiz 50 bin insanımız için de çıkmalıyız. Bu 1 Mayıs da Taksim'e yıkılan

11 kentimizi yeniden kuracağımızın inancıyla çıkmalıyız. 1 Mayıs'ta Taksim'e bize yaşatılanları unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı göstermek için çıkmalıyız.

Çünkü tarihi olmayanın geleceği de olmaz. Biz tarihimizden aldığımız güçle geleceğimizi inşa ediyoruz. Kucaklarımızda Mehmet Akif Dalcı'nın taşları var. Geleceğimizi o uzlaşmazlık ve militanlıkla yaratıyoruz. Devrim iddiamızdan vazgeçmiyoruz. Dünyayı bir kez de Türkiye’den sarsacağız diyoruz. Bu hedefimiz

Taksim ısrarımızda somutlanıyor. Taksim'de ısrar teslimiyeti değil mücadeleyi tercih etmektir. Taksim iktidar iddiasıdır. Egemenlerin icazetinde kavga günü olmaz. Kavga cephede sürer. Taksim kavga günüdür.

Taksim faşizm ve emperyalizm gerçeğini görmek ve bu gerçeğe denk bir pratik içersinde olmak demektir.

Taksim'de ısrar bir tek biz kaldık dünyada Marsist-Leninist olarak savaşanlar tespitimizin doğruluğudur.

Biz 1 Mayıs Alanı Taksim’dir ısrarımızı sürdürürken DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu),

KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu), TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği), TTB (Türk Tabipleri Birliği) 1977’den bu yana asla Taksim Alanında ısrarcı olmamıştır. Onlar reformistleştikleri için Türkiye’de devrim mücadelesinin karşısında bugüne kadar hep dörtlü çete faaliyeti yürüttüler. Bu kurumlara yerleşmiş olan reformizm, sendikaları ve odaları kullanarak, mücadelenin gelişimini engellemeye çalıştı. Devrimcilere saldırdılar, sendikalardan tasfiye etmeye çalıştılar. Bu dörtlü çetenin yönetiminde sendikalar öyle bir hale geldi ki, artık işçilerin, emekçilerin talepleri için küçük de olsa eylem yapamıyorlar. Üye sayılarını artırıp, büyümek bir yana, ellerindeki üyeleri de tutamıyorlar. Tümüyle reformist politikalarla tükenmiş durumdalar. Ama istikrarlı şekilde faşizmin hizmetinde, mücadeleyi, devrimi, devrimciliği tasfiye etmek için bir araya geliyorlar. Depremde katledilen on binlerce halkımızın, Soma’da Ermenek’te katledilen madencilerimizin, haksız yere ihraç edilerek emeği çalınan kamu emekçilerinin, haklar ve özgürlükler mücadelesinin öncüsü oldukları için haksız yere tutsak edilen devrimcilerin, polis kurşunlarıyla katledilenlerin, inkar ve ilhak-asimilasyon saldırılarıyla imha edilmek istenen Kürt halkının, inancı yok sayılıp aşağılanan Alevilerin, açlığa ve adaletsizliğe mahkum edilen tüm halkımız için 1 MAYIS’TA TAKSİM’DEYİZ! Unutmayacağız, faşizmin, burjuvazinin katliamlarına karşı adalet talebiyle mücadeleyi büyüteceğiz. Halk için adaleti, mücadelemizle sağlayacağız! Bu inanç ve iddia ile tüm emekçi halkımızı Taksim'e Halk Cephesi saflarına çağırıyoruz. Devrim mücadelesini uzlaşma, teslimiyet ve tasfiye politikalarına karşı Taksim 1 Mayıs alanıdır.

1 MAYIS ŞEHİTLERİMİZE ADALET İÇİN

1 MAYIS’TA TAKSİM’DE OLALIM!

TAKSİM YASAĞINI KIRMAK,

TAKSİM ALANININ İŞGALİNE SON VERMEK İÇİN

1 MAYIS’TA, 1 MAYIS ALANI TAKSİM’DE OLALIM!

YAŞASIN 1 MAYIS!

BİJİ YEK GULAN!

HALK CEPHESİ

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.