1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Devrim Kuşağının Kahramanlarının Yeni Bölümü Çıktı!


Doğduğu Tarih: 1971

Doğduğu Yer: Gaziantep

Şehit Düştüğü Tarih: 1995

Şehit Düştüğü Yer: Gaziantep

 

Bugün anlatacağımız şehidimiz Demet Taner.

 

Demet Taner 1971 tarihinde Gaziantep de doğdu.

 

İzmir'de Üniversite yıllarında DEV-GENÇ'lilerle tanıştı. 1992 'de Ege TÖDEF temsilciliği görevinde bulundu. Gözaltı ve tutsaklıklar yaşadı. Zulümle her savaşından daha da güçlenerek çıktı. 4 Nisan da Bedii Cengiz Silahlı Propaganda Birliği'nde savaşçıyken yoldaşı ve aynı zamanda birliği komutanı Hüseyin Coşkun'la birlikte katledildiler. Doğduğu topraklarda Gaziantepde şehit düştü.

 

Ege Bölgesi TÖDEF temsilciliği görevini de sürdüren Demet TANER Küçük Yamanlar'da sempatikliği,sıcak- kanlılığı, tatlı diliyle halka kendini sevdirmiş, halk da ona "kara kızımız" diyerek sevgisini ifade ediyordu.

 

Küçük Yamanlar'da farklı milliyet ve mezheplerden pek çok aile vardı.

 

Hepsi de düzenin böl parçala politikasından etkilenmişler birbirlerine yabancılaşmışlardı. Bu yüzden "önce benim evimi yapın" vb. söylem- lerle hareket ediyorlar, bu yüzden de dağınıklık, kendini koruma, kendini düşünerek hareket etme hakimdi. İlk birkaç gün böyle bir dağınıklık yaşandı. Birgün halkı mahalle meydanına toplantıya çağırdık. Demet Taner konuşmaya başladı; "Herkes kendini düşünüyor. Hiçbir iş, hiçbir araç gereç, aş, ekmek paylaşılmıyor. Bizler buraya sizlere destek olmaya geldik. Sizlerle bu konduları birlikte yeniden yapmaya geldik. Ama sizler birlikte hareket etmezseniz gelip gene yıkarlar, birlik olursanız gelemezler, birlikten güç doğar" diyerek halkın birbirine yabancılaşmasını, bunun olumsuzluğunu anlattı ve konuşmayı bitirdi. Ertesi gün mahalle halkı ortak bir çalışma ile işe koyulmuştu. Akşamları meydanlıkta yemek hep beraber yeniyor, ateşler yakılıp sohbetler ediliyor, türküler söyleniyordu.

 

Demet yalnız kaldığında ne yapacağını bilmeyen, hep başkalarından destek ve himaye bekleyen, zavallı, çaresiz, düzenin çizmeye çalıştığı kadın tiplerinden değildi. En olumsuz koşullarda dahi bir gün olsun sızlanmadan olanaklar ve ilişkiler yaratarak mücadeleye daha etkin katılmak için çalıştı. İnsana değer veren, kendisinden önce başkasını düşünen, paylaşımcı özellikleriyle bulunduğu her çevrede sevilen, saygı gören bir insan oldu.

 

Devrim Kuşağının Kahramanlarının Yeni Bölümlerini İnstagram Avrupa Dev-Genç sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.