1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya Köln Şehrinde Devrim Şehitleri Anıldı

 30 Mart 17 Nisan Devrim Şehitlerini anma ve Umudun Kuruluşunu kutlama günleri etkinlikleri çerçevesinde 15 Nisan Cumartesi 2023 günü Almanya'nın Köln şehrinde anmalar gerçekleştirildi.

İlk etkinlik artık geleneksel hale gelen yürüyüştü.  Yürüyüşe başlamadan önce pankartlar hazırlandı, yürüyüş için sıraya girildi. Tam yürüyüşün başlayacağı sırada polis şefi gelerek açılan iki pankarttan birisinin indirilmesi gerektiğini yoksa yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi. Her yıl yürürken taşınan iki pankartın her birinin tek tek yasak olmadığını ancak ikisinin bir araya geldiğinde yasak" olduğunu söyledi.

Tam anlamıyla keyfi ve dayatmacı bir tutumla, esas olarak keyfiliğini perdelemek için sözde gerekçe üretmişler, ürete ürete de bu saçmalığı bulmuşlardı.

Yanıldıklarını, gelen bildirimde böyle bir şeyin olmadığını ve burada bunu yapmalarının keyfi olduğunu, bu keyfiliğin kabul etmeyeceği söylendi. Yeniden gidip şeflerini arayıp telefonla görüştüler bu pankartlardan birisini indirmeden yürüyüşe izin vermeyeceklerini tekrarladılar.

Anma için gelenler de pankartı indirmeyeceğini ve bunun için saldıracaklarsa da saldırabileceklerini zaten bunun için ellerinde yasak olduğuna dair bir mahkeme kararı olmadığını söylediler. Bu durumun onların keyfi tutumu olduğunu ve buradan gidilmeyeceğini ve anmanın durulup burada yapılacağı söylendi.

Uzun uzun tartışmalar ve ikna çabaları boşunaydı. Görevli polis şefinin de kafasına yatmamıştı bu gerekçe(!) ama şefleri öyle istiyordu. Bunun üzerine anma etkinliği başlatılarak hiçbir pankart indirilmeden anma yapıldı.

Türkçe ve Almanca konuşmalar yaparak Alman polisini teşhir edildi. Konuşmalarda, Her yıl aynı pankartın sorun olmazken bu yıl ne olup da birdenbire "yasa dışı" olduğu soruldu.

Konuşmalarda Alman polisinin keyfiliği anlatıldı. "Şimdiye kadar çok dayatma, engelleme gördük ama böylesini görmedik. Alman polisi pankartların tek tek yasal olmasına rağmen bir araya geldiğinde yasa dışı olduğunu söylüyor. Kastettikleri bilgisizlikten ya da keyfiliktendir. Ama biz bu dayatmaları kabul etmiyoruz.

Alman polisi bizim yaptıklarımızı hazmedemiyor çünkü, 129 yasalarına karşı bir mücadele yürütüyoruz. Çünkü onların insanların önünden geçmeye korktukları kurumlarının önünde eylemler gerçekleştirdik. Savcılıklarının önünde çadır açtık, hukuksuzluklarını haykırdık. Adalet Bakanlığının önünde Açlık grevi direnişi sürüyor. Mücadelemiz onları rahatsız ediyor.

Biz şehitlerimizi anarken kimsenin icazetini almadık. Biz eğer korksaydık, kırmızı bayraklarımızla meydanlara çıkmazdık, biz eğer onlardan korkaydık şehitlerimizi anmazdık. Korkmuyoruz, keyfi davranmalarını kabul etmiyoruz, yola gelmiyoruz. Bugün yaptıklarının da hesabını soracağız. Onların istediği gibi devrimciler olmayacağız, mücadelemizi büyüteceğiz ve şehitlerimizi anmaya devam edeceğiz" denildi.

İki yasal pankartın bir araya geldiğinde yasadışı olması söz konusu değildir. Ama Alman polisinin iki keyfiliğinin bir saçma gerekçe olabilmesi söz konusudur. Alanda yapılan konuşmalar, atılan sloganlar ve çekilen halaylarla oradaki etkinlik sona erdi.

Ardından salonda yapılacak program için salona gidildi.

Burada hazırlanan sunum saygı duruşu ile başladı. Kerbela’dan Kızıldere'ye ve günümüze kadar halkın ve devrimcilerin mücadele tarihi anlatıldı, şehitler anıldı. Sinevizyon gösterisiyle Kızıldere destanı işlendi. Almanya’daki 129 A-B yasalarıyla tutuklanan dört devrimci ve anti-faşist için başlayan Açlık grevi direnişinin talepleri anlatıldı. Şiirler okundu, marşlar söylendi. En yaşlı bir abimiz ve en miniklerimizin sahnede devrimci şarkılar söylemesi yediden yetmişe, mücadelenin sürdüğünün de küçük kanıtları gibiydi. Program halaylarla bitirildi. Bütün gün süren etkinliğe toplamda 150 kişi katıldı. 


[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.