1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Stuttgart Grup Yorum Konserinde Binlerce Yürek Katiller İçin Ceza İstedi

"HALKIN KATİLLERİ İÇİN BİR CEZA İSTİYORUZ" VE "HALKIN YARALARINI SARIYOR, KONTEYNER KENT KURUYORUZ" KONSERİNDE ÖFKE,COŞKU,DAYANIŞMA VE UMUT VARDI

 

 

26 Mart'ta Stuttgart’ta yapılan konser için hazırlıklar günler öncesinden başlamıştı.Konsere bir hafta kala GRUP YORUM emekçileri de Stuttgart’a gelmiş ve konser için çalışmalara katılmıştı. Çeşitli kurumları ziyaret edip, söyleşiler yaptı GRUP YORUM emekçileri.

 

Konserimiz bir kez daha kollekvizmin,emeğin ve dayanışmanın ne denli önemli olduğunu gösterdi. Konser çalışmaları STUTTGART ve çevresinde sürdürüldü. Yaşlı-genç, kadın-erkek hemen herkes konserimiz için çalışmalara katıldı. Yeri geldi bilet sattı, yeri geldi afiş astı. Enkaz altında bırakılan halkımızın hesabının sorulması,acılarının unutturulmaması için çalışmalara katıldı.

Salona giriş saati 14.00 olmasına karşın girişler 13.00'te başladı. Konser saati yaklaştıkça son hazırlıklar da yapılarak salon hazır hale getirildi. Salonun çeşitli yerlerine asılan pankartlar ve kızıl bayraklar ile halkımız selamlandı. Depremin kader olmadığını anlatan pankartlarımız yanında faşist 129 AB yasasını protesto eden ve tutsaklarımıza özgürlük isteyen pankartlarımız da vardı. Yine salonun bir zenginliğide her zaman olduğu gibi kurulan standtlarımızdı.Kitap ve tutsak ürünlerinin olduğu stantlar yanında GRUP YORUM emekçilerinin de açtığı bir stant vardı. Ayrıca yanan mumların, çiçeklerin olduğu bir masada depreme ilişkin duygu ve düşüncelerini yazmak isteyenler için bir defter açılmıştı.

 

Konser halkın katılımının sürmesi nedeniyle 15.15'te başladı. Program 16 dakika süren ve depremi anlatan bir sinevizyon ile başladı. Ardından konserin sunucusu iki arkadaşımızın "Merhaba “diye başlayan konuşması ve konuşma da okudukları şiir ile devam etti...

 

"...Adıyaman'lıyız, malatya'dayız, antep'liyiz

Maraş'ta yıkılınca binalar adımız meçhule kalır.

adımız meçhul.

Enkaz altında kalır bedenimiz sevdiklerimiz..

Enkaz altında..

Cansız bedenimiz kalır

geriye sözümüz kalır..

bir de öfkemiz, birde öfkemiz, birde öfkemiz

 

öfkeliyiz..

kül savrulur, söz kalır, öfke büyür

büyüyor

Urfa'lıyız, suriye'deyiz, dünyanın her yerindeyiz

bu kan denizinin dalgalarıyla..."

Program başlarken depremde enkaz altında bırakılıp katledilen halkımız ve devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 

Daha sonra "Halkın Gücü Komitesinden “bir arkadaşımız depreme ilişkin bir metni okudu. Metinde devrimci tutsakların da deprem olduğunda halkın yaralarını sarmak için gösterdiği çabalara da vurgu vardı. Ayrıca metin

"...Bir kez daha gördük ki, deprem bölgesinde bizim olmayan "devlet yok"tu.Halk vardı.İşte sömürücü sınıflar bu halkın gücünden korkuyorlar. Gün birlikte mücadele etme,halkın yaralarını sarma, DAYANIŞMAYI BÜYÜTME ve HALKI ENKAZ ALTINDA BIRAKAN KATİLLER İÇİN BİR CEZA İSTEME ZAMANIDIR...

 

BİLİYORUZ Kİ DAYANIŞMA YAŞATIR...

BİLİYORUZ Kİ ÖRGÜTLÜ OLAN HALK YENİLMEZ..." diyerek dayanışmanın önemine ve zorunluluğuna vurgu vardı.

 

"Safını halktan yana belirleyen, türkülerini halk için söyleyen, ağıtlarında halkın acılarını anlatan bir sanatçı.

Grup Yorum'u her sürecinde destekleyen değerli sanatçı dostumuz HAKAN AKMAZ da bugün burada bizimle birlikte."diye belirtilerek sanatçı HAKAN AKMAZ sahneye çağrıldı.Halkın türkülerini coşku ile söyleyen HAKAN AKMAZ'dan sonra konsere bir süreliğine ara verildi.

 

Arada depremin acılarının ve öfkenin birleştirdiği insanlarımızın sohbetlerinin konusu enkaz altında bırakılan halkımız, konserimiz ve çeşitli konulardı. Aradan sonra programa kaldığı yerden devam edildi. AVRUPA DEV-GENÇLİLERİN ve faşist 129AB YASASI kaldırılsın komitesinden bir arkadaşımızın konuşması ile program akışı devam etti. Faşist 129 AB yasasının kaldırılması için Açlık Grevi yapan arkadaşlarımız da aramızdaydılar.

 

Kurulduğundan bu yana Halkın acılarını, sevinçlerini öfkesini şarkılarında taşıyan, Halkın sorunlarını anlatmakla kalmayıp, çözümlerini de sunan, Emperyalizme faşizme karşı öfkemizi her daim diri tutan, Ülkemizde ve dünyada şarkıları ve direnişiyle devrimci müzik grubu dendiğinde akla ilk gelen GRUP YORUM sahnedeki yerini aldı.

 

Başta deprem, faşist 129 AB yasası ile tutsak edilen 4 arkadaşımız ve GRUP YORUM üyesi İHSAN CİBELİK ile ilgili olmak üzere çeşitli konularda konuştular. Şiirler okudular,herbiri anlamlı olan büyük bedeller ödenerek yapılan şarkılarını sırasıyla okudular. Sahnede büyük IŞIKLI bir GRUP YORUM yazısı ve logosu yanında HELİN BÖLEK ve İBRAHİM GÖKÇEK'te konserimizde GRUP YORUM'un yanındaydı. HELİN ve İBRAHİM’İ de anlattılar bizlere.

 

GRUP YORUM şarkıları ile coşku ile süren konsere sanatçı dostumuz HİLMİ YARAYICI'da katıldı.GRUP YORUM tarafından sahneye davet edilen HİLMİ YARAYICI depremin yerle bir ettiği Hatay'da enkaz başında geçirdiği 34 günü anlattı. Çektiği videoları gösterdi. Halkın acılarına ortak olunmasını, halkın katillerinden hesap sorulması gerektiğini vurgulayan bir konuşma yaparak dayanışma konserine şarkılar ile katıldı.

 

Konserin sonuna doğru GRUP YORUM şarkıları ile çoşan,sloganlar ile hesap soran kitle halaylara durdu. Hiç bitmesin denilen güzel ve anlamlı anların yaşandığı son anlar ile konser bitirildi. Bu konsere STUTTGART AKM'nin,FORZHAİM AKM'nin ve DERSİM SPOR taraftarlarının desteği ve dayanışması çok anlamlıydı. Konseri büyütenlerden biri de bu dayanışmaydı.

 

Bini aşkın kişinin katıldığı çoşkulu konser GRUP YORUM'un "yeni konserlerde buluşmak çağrısı" ile bitirildi...

 

 

STUTTGART GRUP YORUM GÖNÜLLÜLERİ

Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.