1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Nurtepe Cemevi'nde 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü Semineri Gerçekleştirildi

4 Mart günü, Nurtepe Cemevi'nde 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü semineri düzenlendi.

Etkinlik, bu mücalede yaşamını yitirenlere ithafen saygı duruşuyla başladı. 8 Mart'ın tarihine dair yazı okundu.Güçlü kadının direnen ve örgütlü kadın olduğu vurgulandı.

Sabo'nun Kızları'dır Onlar isimli sinevizyon izlendi.

Ardından Grup Yorum dinleti verdi. Halkımızın Gelini, Bir Kadın Geçer Taksim'den, Mitralyöz şarkıları katılımcılarla birlikte söylendi.

Ardından oturuma geçildi. Oturumda konuşmacılardan sırasıyla Türkan Albayrak, Gülten Matur, TAYAD'lı analarımızdan Naime Emlik ve Grup Yorum Emekçisi Dilan Poyraz söz aldı.

Türkan Albayrak direnmenin önemini ve Nuriye Gülmen'in direnişini anlattı, birbirlerinden güç aldıklarını belirtti ve Nuriye Gülmen'e özgürlük istedi.

Gülten Matur gözaltında yaşadığı işkencelerde devrimci kadın karakterinin kendisine yüklediği özelliklerden, değerlerimizden, şehitlerimizden, Ayten Öztürk’ten güç aldığını söyledi.

Ayten Öztürk seminere video ile katıldı. Ev hapsinde olduğu için orada bulunamadığını ifade ederek sözlerine başladı ve işkenceden, tutsaklığa, ev hapsine, tacizlere direnişin onurunun büyüklüğü olduğunu belirtti. Düzenin zayıf, güçsüz, edilgen kadınlar istediğini bu yüzden kadınlara yönelik saldırılarını arttırdığını, kadının tarihsel olarak da baskı ve sömürü altında olduğu ve direnişini bitirmediğini ve direnmenin onurunu devam ettirdiğimizi anlattı. Kadınların yaşadığı sorunların kadın olmaktan kaynaklanmadığını, kadın sorununun faşist sistemin yarattığı bir sorun olduğunu ve ancak devrim ile çözüleceğini belirtti.

Naime Emlik analarımız olarak da oğulları ve kızları ile mücadele ettiklerini ve bundan sonra da mücadele edeceklerini belirtti. TAYAD'lı analarımızın mücadelesini, düzenin dayattığı kadın rolünü ve karşısında büyüttüğümüz devrimci kadın kişiliğinin önemini, gücünü anlattı.

Dilan Poyraz Ayçe İdiller'den Helinlere nasıl güç aldıklarını, devrimci sanatçılığı anlattı. Ölüm pahasına bu misyonu yerine getirdiklerini belirtti.

Etkinliğe toplamda 23 kişi katıldı.









Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.