1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

İşkence ve Kayıp Politikasına Karşı Adalet Sempozyumu


Ev Hapsinde 629. Gün!

AYTEN ÖZTÜRK'E ÖZGÜRLÜK

"İşkence ve Kayıp Politikasına Karşı Adalet Sempozyumu"

(29 Ocak 2023 Tarihinde, 10 ülkenin katılımıyla online yapıldı)

SONUÇ DEKLERASYONU

Biz, "Ayten Öztürk'e Özgürlük" kampanyasını, Ayten Öztürk'ün kaçırıldığı 2018 yılından bu yana çeşitli biçimlerde yürütüyoruz. Çünkü Ayten Öztürk, Lübnan ve Türkiye arasında yapılan gizli bir anlaşmayla Türkiye'ye teslim edilmiş ve 6 ay boyunca gizli bir işkencehanede her türlü işkenceye maruz kalmıştır.

O dönem; "Ayten Öztürk Nerede?" kampanyasının sonucunda Ayten Öztürk o işkencehaneden çıkarıldı ve tutuklandı.

Ayten Öztürk'ün bedeninde oluşan 898 yara ve işkence gerçeği kapatılsın diye 3,5 yıllık haksız tutsaklık süreci oldu. Sonrasında yine kampanya sonucu ev hapsiyle de olsa tahliye edildi.

Bir iftiracının yalan beyanıyla Ayten Öztürk'e 2 Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilerek, ayağına elektronik kelepçe takıldı. Yaklaşık 2 yıldır ev hapsinde. Ev hapsindeyken 3 kez evi basıldı, talan edildi. 6 kez elektronik kelepçesi değiştirildi. Onlarca kez kelepçe sinyali çekmiyor denilerek telefonla arandı. Tedavisi engellendi, İstanbul’da 3 Eylül 2022’de yapılmak istenen sempozyumu yasaklandı.

Ayten Öztürk'ün bu adaletsizlikleri ve işkenceleri yaşaması devrimci-demokrat, muhalif kesimleri ve tüm halkı susturma, sindirme amaçlı olup; kaçırma, kaybetme, işkence ve tecrit, tasfiye, imha politikasının sonucudur. Son yıllarda benzer şekilde binlerce işkence örneği mevcuttur. Ancak çoğu, yaşadıklarını tüm açıklığıyla anlatamamıştır.

Ayten Öztürk, 2018 yılında bir kadın olarak aylarca gizli bir işkencehanede işkence görüp; o işkenceleri anlatan, teşhir eden tek kadındır.

Ayten Öztürk'e bu yapılanların unutturulmasına izin vermeyeceğiz. Halkımızı ve duyarlı tüm kişi, kurum ve kuruluşları yeni bir Ayten Öztürk olayı yaşanmaması için birlik olmaya, mücadeleye ve kefil olmaya çağırıyoruz.

Ayten'in durumu bir istisna veya münferit bir durum değil. Devrimci siyasi tutsaklar, baskı sistemine, kapitalizme ve emperyalizme karşı mücadele ettikleri her yerde işkenceye ve aşağılanmaya maruz kalıyor. Kadınlar, siyasi tutsak kolektifinin özellikle savunmasız bir parçasıdır ve daha fazla vahşete ve daha sık işkenceye maruz kalmaktadır. Bu istismar, dünyanın geri kalanına insan hakları ve kadın mücadelesi dersi veren “uygar” ve “demokratik” devletleri de kapsayan, hangi ülkeden olursa olsun kapitalizmin ve emperyalizmin sistemik bir parçasıdır. İşkence kapitalizmin sonu ile sona erecek ve artık uluslararası dayanışma ile bununla mücadele edebiliriz.

Bunun için yapacaklarımız:

1- Demokratik kitle örgütlerinin ve halkımızın katılımı- desteğiyle "İşkence ve Kayıp Politikasına Karşı Acil Müdahale Hattı” kuracağız.

2- İşkencehanenin araştırılması ve işkencecilerin cezalandırılması için bir hukuk komisyonu oluşturup takipçisi olacağız.

3- Gizli hapishaneler ve işkencelerin teşhir edilmesi için demokratik kitle örgütlerinin de yer aldığı bir komisyon oluşturacağız. 

Bizler, aşağıda imzası olan kişi ve kurumlar bu sonuç deklerasyonunu kabul ediyor, gereğini yerine getireceğimizi ve takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

SONUÇ DEKLERASYONUNUN İMZALAYANLAR:

1- Hüsnü Yıldız (Bir kayıp yakını. Direnmesi sonucu kayıp kardeşinin kemikleri bulundu)

2- Nikos Romanos, eski siyasi tutuklu (Alexis Grigoropoulos'un yakın arkadaşı), Yunanistan

3- Aggeliki Koutsoubou, EEK- İşçinin Devrimci Partisi, Yunanistan

4- Maria Donchenko, Rusya Kizil İşçi Gençliği Öncüsünün lideri ve Rusya Komünistleri Komünist Partisi'nden Moskova Şehir Komitesi 1. Sekreteri

5- Alexandra Markevich,  Birleşik Komünist Partisi

6- Mikhail ve Alexander Kononovych, Ukrayna Leninist Komünist Gençlik Birliği

7- Av. Günay Dağ, Halkın Hukuk Bürosu Enternasyonal

8- Ömer Faruk Gergerlioğlu (HDP Kocaeli Milletvekili)

9- Faruk Eren (Türkiye Devrimci Sendikalar Konfederasyonu- DİSK Basın-İş Başkanı ve Kayıp Hayrettin Eren’in Kardeşi)

10- Murat Çepni (Halkların Demokratik Partisi -HDP İzmir Milletvekili)

11- MAR, Madrid Baskıya karşı Hareke

12- Londra Uluslararası Tutuklular için Komitesi

13- İrlanda Cumhuriyetçi Sosyalist Partisi (IRSP)


Etiketler: , ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.