1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Alfredo Cospito: İtalya'da Adalet Sı̇stemı̇ne Kara Leke

 
20 Ekim 22 tarihinden bu yana açlık grevinde olan Alfredo Cospito'ya uygulanan 41 bis uygulamasının iptal edilmesi için,  için temyiz mahkemesi yapılan başvuru red edildi.

Bu, faşist İtalyan devletinin, Alfredo Cospito'ya ölüm fermanı çıkarmasıdır.

Adalet için mücadeleyi yükseltmenin zamanı geldi.

 Peki ne olmuştu?

Alfredo Cospito 10 yıldır tutsak. Şu anda neden gündeme geldi?

Alfredo Cospito neden tutuklandı?

Cünkü Carrabinieri'nin (yani Emniyet Müdürlüğü) iki tane bomba patlattı.

Bombalar gece yarısı patladığı için, ölen veya yaralanan olmadı.

 Alfredo Cospito 22 Ekim'den beri açlık grevinde.

AG yapmasının İKİ nedeni, AG'sinin 2 talebi var.

Ve aslında AG'yi seçen bir çok tutsak gibi, özünde onun talebi de "ADALET" ve "ADİL YARGILANMA" talep ediyor.  

 

Çünkü yargılama sürecinde ve tutsaklık koşularında iki büyük değişiklik oldu.

Savcılık, patlayan 2 bombayı, öncesinden “sıradan saldırı" olayı olarak nitelemişti.

Şimdi bu "saldırıyı" siyasi olarak nitelendiriyor.

Savcılık  bir adım ileri giderek, suç kapsamını  "devleti ortadan kaldırmak için" yapılan saldırı kapsamına almak istiyor.

Savcılığın mütalası böylesi bir değişikliği ile, suç kapsamı çok genişliyor.

Böylece müebbet, hatta ağırlaştırılmış müebbet  dahi verilebilir.

 

İkincisi talebi "41bis" in kaldırılması.

"41bis" denilen uygulaması, "çok koyu tecrit" demektir.

Neden işkence? Çünkü amaç siyasi tutsağın "iradesini teslim almak". 41bis'in amacı tutsağı devlet ile "işbirliğe" zorlamak.

41bis tecrit uygulamasının tutsaklık koşuları nasıl?

6 metre karelik hücre..

Kitap, gazete, mektup kısıtlaması var. ..

Kendisiyle ilgili haberlere erişim yasağı var. Yani Alfredo Cospito'nun dayanışma eylemlerinden haberdar edilmesi 41bis'e göre YASAK.

41bis uygulaması sözüm ona, "Mayfa'ya karşı mücadelede" uygulanacaktı.

Ancak her daim mafya'dan çok, siyasi tutsaklara karşı uygulanıyor.

2000 yılların başından beri, yeni nesil "Kızıl Tugay'lara" uygulanıyor.

Ve şimdi Alfredo örneğinde olduğu gibi, kendisini "anarşist" olarak tanımlayan birine uygulanıyor.

Devlet, 41bis'in siyasi tutsaklara uygulanmasını şöyle gerekçelendiriyor: "Bunlar mafyaya benzer  yapılanmalar".

 

Bu ağır tecrit koşuları "işkencedir". Türkiye'de Büyük Direniş'de tecrite karşı mücadelede, 122 kişi bu insanlık dışı uygulamaya karşı şehit düştü.

 

ALFREDO COSPİTO'NUN SAĞLIK DURUMU:

Alfredo Cospito ek takviye vitaminlerini (Potasyum) almayı kesti.

Şu anda doktorunun verdiği bilgiye göre, çok yorgun ve bitkin.

Şu anda su, şeker ve tuz alıyor.

Şeker almaya başladığından beri, karın bölgesinde ağır kramplar çekiyor.

1,91 metre boyunda olan Alfredo Cospito şu anda 70 kilo'ya düştü.

Çok fazla kas erimeside görülüyor.

Ancak tansiyon ve oksijin seviyesi normal.

 

SON HUKUKİ DURUM

 

Alfredo'nun avukatları 41bis uygulamasına karşı itiraz'da bulundular.

Ama mahkeme 24 Şubat 2023 tarihinde, itirazı red etti. Böylece Alfredo 41bis tecrit uygulamasında kalacak.

Açlık grevine de devam ediyor.

Bu yüzden mahkeme 24 Şubat'da Alfredo'nun ölüm fermanını çıkardı.

 

Cospito'nun avukatları karardan 1 gün sonra, 25 Şubat'da BM'ye başvurdular.

BM Cospito'yu haklı buldu.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, esasa ilişkin bir karar beklerken, hükümeti Cospito’nun tutukluluk koşullarıyla ilgili olarak uluslararası standartlara ve Uluslararası Sözleşme'nin 7. ve 10. maddelerine saygı göstermeye çağırdı.

 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği İtalya'nın, 41 bis rejimi kapsamında cezaevinde bulunan ve 139 gündür açlık grevinde olan Alfredo Cospito'nun insanlık onuruna ve haysiyetine saygı gösterilmesini istedi.

Bu karar 1 Mart tarihinde İtalyan hükümetinin Cenevre'deki temsilciliğine ve savunma avukatı Flavio Rossi Albertini'ye iletildi.

 

Avukat ve A buon diritto başkanı Luigi Manconi yaptığı açıklamada, "BM İnsan Hakları Komitesi, Alfredo Cospito için yapılan bireysel başvurunun esasına ilişkin kararı beklerken, İtalya'dan uluslararası standartlara ve 7. Maddeye (işkence ve insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele veya cezanın yasaklanması ve özgür rıza olmaksızın, tıbbi veya bilimsel deneylere tabi tutulması tutma yasağı) uymasını talep etmekten oluşan geçici bir tedbir uygulamaya karar vermiştir" dedi.

Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi'nin 10. Maddesi (özgürlüğünden yoksun bırakılan kişilere insani muamele ve insan onuruna saygı) uyarınca Alfredo Cospito'nun tutukluluk koşullarıyla ilgili olarak".

 

BM'nin talebine rağmen Manconi ve Rossi Albertini, 'Adalet Bakanı tarafından Cospito'nun tutukluluk koşullarının kaldırılması ya da en azından iyileştirilmesi için hiçbir girişimde bulunulmadığını' ifade etti.

 

Alfredo Cospito'nun bu konuyla ilgili gönderdiği mektubu paylaşmak istiyoruz:

 

 

"Bir anarşist olarak 41 bis'e karşı mücadelem bireysel bir mücadeledir. Şantaja boyun eğemem.

Bana istediğim kitapları, gazeteleri, anarşist yayınları, sanat, bilim, edebiyat ve tarih dergilerini özgürce okumaktan olan  "41 bis" gibi insanlık dışı bir uygulamada,  böyle yaşayamam.

 

Buradan kurtulmak için tek şansım siyasi kimliğimi inkar edip, kişiliğimi satmaktır.

41bis öyle bir şey ki, hiçbir insani temas kuramıyorum, artık bir çimen yaprağını dahi göremiyorum ve dokunamıyorum.

Sevdiğim birine sarılamıyorum. 

Ailenizin fotoğraflarına el konulan bir uygulama. Beni diri diri mezara gömmek ile eşdeğer.

Ancak ben, sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğim, 'şantaj' yüzünden değil.

Edeceğim, çünkü buna hayat denilemez.

Eğer İtalyan devletinin amacı beni dışarıdaki anarşistlerin eylemlerinden 'koparmak' ise, bilin ki bana şantaj yapılmıyor. İyi bir anarşist olarak herkesin kendi eylemlerinden sorumlu olduğuna inanıyorum.

 

Tutarlı bir anarşist, oportünizm ya da rahatlık nedeniyle diğer anarşistlerle arasına mesafe koymaz. Kendi eylemlerimi her zaman gururla sahiplendim (mahkemede bile, bu yüzden buradayım) ve diğer yoldaşlarınkini asla eleştirmedim.

Zaten şu anda bulunduğum durumda bunu yapmak için iyi bir zaman değil.

 

Bir anarşist için en büyük hakaret emir vermek ya da almakla suçlanmaktır. Yüksek gözetim altındayken zaten sansür vardı ve ben asla 'pizzini' (küçük notlar) göndermedim. Ben anarşist gazete ve dergiler için makaleler gönderdim. Ve her şeyden önce kitap ve dergi almakta ve kitap yazmakta özgürdüm, istediğimi okuyabiliyordum, kısacası gelişmeme, yaşamama izin veriliyordu.

 

Ama bugün ölmeye hazırım.

Çünkü dünyaya 41bis uygulamasının ne olduğunu göstermek istiyorum.

Bu uygulamaktan 750 kişi etkileniyor, mağdur oluyor.

Gerçekleri anlatmak, koşuları teşhir etmek ve 750 kişinin koşularını düzeltmek için ölmeye hazırım.

 

Şimdi konuşma sırası bende.

Önce beni "kana susamış terörist" olarak gösterdiler, sonra başkaları için kendini feda eden şehit anarşist olarak kutsadılar, şimdi de korkunç 'spectra'nın lideri olarak gösteriyorlar. Her şey sona erdiğinde, şehitlik mertebesine yükseleceğimden şüphem yok.

Teşekkür ederim ama kendimi kirli siyasi oyunlarınıza teslim etmeyeceğim. Bunu yapamam.

 

Aslında İtalyan devletinin asıl sorunu, uğruna her şeyi feda ettiğiniz 'güvenlik' adına bu rejimde ihlal edilen tüm insan haklarını, 41 bis'i bilmemenizdir. Güzel! Bir anarşisti buraya koymadan önce bunu düşünmeliydiniz!

bunun arkasında yatan gerçek nedenleri veya siyasi manevraları bilmiyorum. Neden birileri beni bu rejimde 'zehirli köfte' olarak kullansın ki?

Tıpkı, İtalyan devletinin, benim bu insanlık dışı uygulamaya karşı alacağım tavırı öngöremediği gibi.

 

İtalyan devleti, dünyanın geri kalanına sürekli 'ahlak' dersleri veren bir Batı'nın ikiyüzlülüğünün değerli bir temsilcisidir. 41 bis, Türkiye (Kürt yoldaşlarımız bu konuda bir şeyler biliyor) ve Polonya gibi 'demokratik' devletler tarafından iyi karşılanan baskı dersleri verdi.

 

Ölümümün bu uygulamaya bir son vereceğine ve onlarca yıldır bu uygulamanın acısını çeken 750 kişinin, ne yapmış olurlarsa olsunlar, yaşamaya değer bir hayat sürebileceklerine inanıyorum.

 

Hayatı seviyorum, mutlu bir adamım, hayatımı bir başkasınınkine değişmem. Ve tam da onu sevdiğim için, bu umutsuz yaşamsızlığı kabul edemem.

 

Sevginiz için teşekkürler yoldaşlar

 

Her zaman anarşi için

 

Asla boğun eğmeyeceğim. "

=====

 

Alfredo Cosito'ya bir kart, bir mektup gönderelim:

 

Alfredo Cospito

Milano Opera Hapishanesi

Via Camporgnago, 40

20090 Milan

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.