1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Hatime Azak İçin Enternasyonal Dayanışma


23 Kasım'da bürokratik işlemleri için gittiği Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Yabancılar Dairesi önünde gözaltına alınıp 2 gün keyfi bur şekilde tutsak edilen devrimci Hatime Azak için enternasyonal dayanışma yükseliyordu.

Hatime Azak 25 Kasım sabahı serbest bırakılarak, iade mahkemesinin tutuksuz haliyle devam edilmesine karar verildi.

Kadına yönelik şiddete karşı eylem günü olan 25 Kasımda,  farklı kadın grupları etkinlikler düzenledi Viyana şehrinde.

 

Hatime Azak'a Özgürlük demek için 16. Viyana pazarında 30 kadının katıldığı eylemde konuşmalarla sahiplenildi. Kadınlar gözaltı haberini alır almaz, eylem yerinden hapishane önüne yürüyüş yapma kararı aldılar.  Fakat serbest bırakıldığını öğrenince, miting alanında bu sevinçli haberini paylaşarak Hatime üzerindeki baskıya değinen bir açıklama yapıldı.

 

Tutuklama haberinin ardından bir diğer dayanışma açıklaması Filipinli dostlardan geldi.

ILPS (Halklar Mücadelesi için Uluslararası Lig) Avusturya tarafından yayınlanan dayanışma açıklaması aşağıdadır...

ILPS HATİME AZAK İle Dayanışma İçindedir

Türkiyeli Hatime Azak, 23 Kasım'da bürokratik işlemler için gittiği Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Yabancılar Dairesi'nde tutuklandı ve oradan Viyana'daki bir cezaevine gönderildi. İddiaya göre Azak'ın iade emri uyarınca 48 saat içinde yetkililer tarafından sorgulanması ve cezaevinde mi kalması yoksa serbest mi bırakılması gerektiğinin belirlenmesi gerekiyordu.

 

Azak'ın suçu ne? Temel özgürlükleri ve herkes için eşitliği savunduğu ve teşvik ettiği için haksız yere hapsediliyor. Tutuklanması taciz ve gözdağından başka bir şey değildir.  Avusturya Cumhuriyeti'nin de imzacısı olduğu İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 19. Maddesi açıkça "Herkesin düşünce ve ifade özgürlüğüne hakkı vardır; bu hak, herhangi bir müdahale olmaksızın kanaat sahibi olma ve herhangi bir medya aracılığıyla ve sınırlara bakılmaksızın bilgi ve fikir arama, alma ve verme özgürlüğünü de içerir." demektedir.

 

Azak sinmeyecektir. Tutuklandığı gün açık bir açlık grevine başladı.

 

Avusturya'nın uluslararası hukuk kapsamındaki taahhütlerinden sorumlu tutulmasını talep ediyoruz.

 

HATİME AZAK'A ŞİMDİ ÖZGÜRLÜK!

 

ILPS Avusturya

Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.