1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Mahalle Filmi Avusturya Linz'de Gösterildi

MAHALLE LİNZ HALKIYLA BULUŞTU!

Mahalle Filmi Salonları Doldurmaya Devam Ediyor...

Mahalle Filmi, 12 Kasım Cumartesi günü, Avusturya'nın Linz şehrinde, Moviemento Sineması'nda gösterildi.

"Merhaba

Mahalleye hoş geldiniz.

Bu mahalle bizim mahalle

Bakkalıyla, top sahasıyla, kuaförüyle, kahvehanesiyle, meydanda oynayan çocuklarıyla, mafyasıyla, devrimcileriyle, bildiğiniz bizim mahalle.

Bir Grup Yorum Projesi olan MAHALLE filmiyle karşınızdayız." diye başladı Linz'deki film gösterimi.

Filmden önce kısa bir program yapıldı Linz'de.

Önce filmin yapımcı, yönetmen ve oyunculuğunu üstlenen İnan Altın ve Selma Altın, canlı bağlantıyla seyircilerin karşısına çıktılar.

Londra'dan bağlanan İnan ve Selma Altın, salonu dolduran seyircilere beyazperdeden seslenerek, filmin yapım sürecini, bu süreçte karşılarına çıkarılan baskıları anlattılar.

Orada, Linz'de bizzat olamamalarına üzüldüklerini belirterek, bunu daha sonra gerçekleştirme dileklerini ilettiler.

İnan ve Selma Altın'ın konuşmaları, aynı anda Almanca’ya da çevrilerek, salondaki Avusturyalı seyircilere aktarıldı.

Canlı bağlantının ardından iki sunucu, Mahalle filminin çekim sürecini ve aynı zamanda anlamını, amacını anlatan bir sunum yaptılar.

Sunumun bir bölümünde ise, Linz'den bir Mahalle gönüllüsü, Grup Yorum'un "Bu Mahalle Bizim" parçasını gitarla çalıp söyledi. "Bizim Mahalle" seyircilerin alkışlarıyla karşılanırken, sunumun ardından "film başlıyor" anonsu yapıldı.

Linz'deki Mahalle gösteriminde salon tamamen dolu idi. 130 kişilik salonun tüm koltukları filmin başlamasına kısa bir süre kala tamamen doldu.

Linz halkı, bir Grup Yorum projesi olan MAHALLE'yi sahiplendi.

Üç haftalık bir sürede, yüzlerce bildiri ve afişle, tek tek dernekler, esnaflar ve aileler dolaşılarak yürütülen çalışmanın sonucunda her kesimden insan, MAHALLE'de buluşmuş oldu.

Filmin bitişinde seyirciler uğurlanırken, Mahalle gönüllülerinin "beğendiniz mi?" sorusuna seyircilerin tamamının cevabı olumluydu. Yapılan röportajlarda da seyirciler bunu dile getirdiler.

Mahalle gönüllüleri adına katılanlara teşekkür edildiğinde bir seyircinin "asıl biz teşekkür ederiz böyle güzel bir film sunduğunuz, böyle güzel bir ortam yarattığınız için" deyişi, bir anlamda günün özetiydi.

Linz'deki ve Avrupa'nın dört bir yanındaki MAHALLE filmi gösterimleri, filmin Linz'deki sunumunda da belirtildiği gibi, bu alanda da var olmanın yeni bir adımıydı:

Sunumda şöyle deniliyordu:

"Türkülerimizle varız.

Romanlarımızla, şiirlerimizle varız.

Şimdi artık diyoruz ki,

SİNEMAMIZLA DA VARIZ.

...

Hollywood’un pespaye filmlerine,

uyuşturucunun, yozlaşmanın propagandasını yapan, her türlü ahlaksızlığı meşrulaştıran Netflixlere, dizilere karşı

halkın sinemasıyla varız.

Hayatın her alanında olduğu gibi,

bu alanda da alternatifiz.

...

Halkı, halkın değerlerini, halkın mücadelesini,

kahramanlarımızı, acılarımızı anlatan yeni filmler çekilecek.

Bu salonlarda bizim filmlerimizde tekrar tekrar buluşacağız.

BU DAHA BAŞLANGIÇ!"

Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.