1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Grup Yorum İlan Ediyor: Halkın Umudu Olmaya Her Zaman Devam Edeceğiz


Faşizmin tüm saldırı, baskın, gözaltı, tutuklama, işkence ve katliam saldırılarına rağmen halkın sanatını yapmaya devam eden Grup Yorum, yeni tahliye olan emekçileri ile 4 Temmuz’da halkımıza açıklamada bulundu.

Grup Yorum emekçilerinden açıklama yapan Rıdvan Akbaş şu anlatımda bulundu:

"Üreten, yaratan, direnen halkımız merhaba;

Sizlere İdil Kültür Merkezi'mizden sesleniyoruz, bizler Grup Yorum emekçileriyiz.

İki gün önce kurumumuz faşistler-katil polisler tarafından tekrar basıldı. Ve bu baskında iki emekçi arkadaşımız, Eser Çelik ve Beyza Gülmen gözaltına alındı. Ve şu an ne için gözaltına alındıklarını bilmiyoruz.

Detaylara vakıf değiliz, ama bildiğimiz bir gerçek var; ne zaman iktidar sıkışsa, ne zaman çaresiz kalsa bizim üzerimize geliyor. Baskınlarla İdil Kültür Merkezi'ni talan ederek, yağma ederek, enstrümanlarımızı kırarak, parmaklarımızı kırarak, arkadaşlarımızı gözaltında işkencelerden geçirip sonra komplolar kurup tutuklayarak, aylara-yıllara varan tutsaklıklarla sesimizi boğmak istiyor.

Bugün ya da yarın arkadaşlarımızın neden gözaltına alındıklarını öğreneceğiz. Bununla ilgili de sizinle bilgiler paylaşabiliriz.

Ama bugün bildiğimiz iki gün önce kurumumuzun basıldığı ve iki arkadaşımızın gözaltına alındığıdır. Arkadaşlarımız o gün başka emekçilerimizin mahkemesi varken burada gözaltına alındılar. Şu an da şubedeler. O gün (2 Temmuz) üç arkadaşımızın mahkemesi vardı, üçünün de tahliye sevincini yaşadık. Hatırlarsanız 6 Şubat'ta, yani İdil Kültür Merkezi'nin bundan önce basıldığı tarihte 5 arkadaşımız buradan gözaltına alınmıştı, 7 arkadaşımız da sokaktan ya da farklı noktalardan kaçırılarak gözaltına alınmıştı ve sonrasında da 10 arkadaşımız tutuklanmıştı ve 2 arkadaşımız sadece serbest bırakılmıştı.

Serbest bırakılan 2 arkadaşımızın ismi Dilan Poyraz ve Bergün Varan idi. Onlar ayaklarının tozları ile gelmiş burayı toparlayıp temizlemişler ve aynın bizim burada oturup anlattığımız gibi yaşadığımız baskıyı, zulmü sizlere anlatmak için bir video çekmişlerdi. Ve bunun akabinde 'propaganda yaptıkları' gerekçesiyle bu sefer gözaltına alınmış ve tutuklanmışlardı.

Propaganda iddiasıyla tutuklanmış olmalarına rağmen mahkemeleri bile ancak 4-5 ay bulan bir süreç içerisinde açıldı ve gerçekleşti. Ve nihayetinde beraat ederek serbest bırakıldılar.

Şimdi insan düşünmeden edemiyor; biz bu videoyu çekerken onların bundan aylar önce maruz bırakıldığı durumla karşı karşıya kalmaz mıyız?

Kalabiliriz elbette. Ülkemizde her şey o kadar keyfi hale getirilmiş ki, adalet o kadar ayaklar altına alınmış. Adaletsizlik insanların, halkın her kesimini, her insanını en küçük hücresine kadar çalışılmış ki artık bunlar çok kolay karşılaşabiliriz, çok yaygın bir şekilde karşılaşabildiğimiz sorunlar.

Biz bu baskılar karşısında yılmayacağımızı daha önce ne zaman yaşadıysak ve tekrar ettiğimiz gibi bugün de buradan bildiriyoruz; biz kurumumuza sahip çıkıyoruz, tahliye olan arkadaşlarımız da yanımızda olacaklar. Ve şu an hali hazırda halâ tutsak olan, tutsaklığı süren arkadaşlarımız da er ya da geç özgürlüklerine kavuşacaklar ve İdil Kültür Merkezi'nde engellemeye çalışılan, yarıda bırakılan kültür ve sanat çalışmalarına burada devam edecekler. Ve halkın umudu olmaya her zaman devam edeceğiz.

Herkesi sevgiyle selamlıyoruz!"

 

Açıklamanın ardından Grup Yorum emekçileri ve öğrencileri faşizme teslim olmayacaklarının ilanı olan eserlerinden “Her Şey Bitti” marşını seslendirdi.

 

Marş sözleri şu şekildedir:

Her şey bitti onlar için

Su değil içtikleri

El değil sıktıkları

Ekmek değil yedikleri

Onlar için her şey bitti her şey

 

Anaları yok onların

Aşkları özlemleri

Bekledikleri yoktur yoktur

 

Kime diyecekler güzelim diye

Kime diyecekler gözümün nuru

Kime diyecekler bir tanem diye

Kime diyecekler ömrümün varı

 

Bitti bitti artık her şey bitti

Onlar için artık her şey bitti

 

Bu törenler, bu cayırtı

Bu altınlar bu yaldız

Bu koşum saltanatı yalan

Yalan, yalan, yalan, hepsi yalan

Korkudur bayrakları korku

 

Ne yaslanacak duvar

Ne tutunacak bir dal var

 

Değil mi ki kırdılar bu fidanları

Değil mi ki ağlattılar bu anaları

 

Bitti bitti artık her şey bitti

Onlar için artık her şey bitti[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.