1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Anti Emperyalist Cephe’den Dünyadaki Siyasi Tutsaklar İçin Webinar, Hapishanelerde Tecrit, Direniş Ve Nurettin Kaya’nın Ölüm Orucu Direnişi

Antiemperyalist Cephe, 28 Haziran'da Siyasi Tutsaklar, Hapishanelerde Direniş ve Nurettin Kaya Davası konulu bir webinar düzenledi. Moderatörlüğünü Antiemperyalist Cephe'den Konstantina Kartsioti'nin yaptığı etkinliğe, Türkiye’den TAYAD’lı  Lerzan Caner, Fransa'dan Secous Rouge Marsilya, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi FHKC'den Ahmed Abu Saad, FHKC Devrimci Tutsaklar Koordinasyon Komitesi'nden Pamela Pulido Sanchez, Belarus Antiemperyalist Cephesi'nden Nadezhda Sablina, Yunanistan'da eski tutuklu açlık grevcisi Lea Courtios Dakpa, dayanışma metni de Filistinli Avukat Fouad Baker,  Lübnan'da bulunan Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi'nin hukuk departmanı başkanı.

Katılımcılar, Nurettin Kaya'nın direnişini selamladılar ve uluslararası dayanışmalarını dile getirdiler. S, R, Y kuyu tipi hapishanelerin anlamını ve Türkiye'de devam eden direnişi anlatan Lerzan Caner, Nurettin Kaya'nın sağlık durumunun kritik durumuna ilişkin de bilgi verdi. Cemil KURT, Alişan GÜL, Oktay KELEBEK, Cem Rezzan ŞENGÜL ve Vedat DOĞAN gibi özgür mahpusların yanından Türk Faşizmi tarafının baskısını ve cezaevlerinde devam eden sınırsız açlık grevi direnişini detaylı bir şekilde anlattı.

KONSTANTINA KARTSIOTI- ANTIEMPERYALIST CEPHE

Konstantina Kartsioti, Nurettin Kaya'nın sağlık durumunun çok kritik hale geldiğini belirterek konferansı açtı ve tüm halkı Nurettin Kaya için  eylemlere katılmaya çağırdı. Birçok farklı ülkede dayanışmanın arttığını açıkladı. Türkiye'de Adalet Bakanlığı'nda halka posta göndermeleri, dayanışma amaçlı açlık grevleri yapmaları, ayrıca Bolu F Tipi Cezaevi'ndeki Nurettin Kaya'da da mektup göndermeleri çağrısında bulundu. Ayrıca Türkiye faşizminin S,R,Y tecrit hapishanelerinde yapılan işkenceleri anlattı.

Konstantina, Nurettin davasıyla birlikte, ABD emperyalizmi hapishanelerinde Mumia Abu Jamal ve Leonard Peltier, Fransız emperyalizmi hapishanelerinde George İbrahim Abdallah, İrlanda ve Bask ülkesinden Siyasi Mahkumlar, Filistinli Mahkumlar ve ayrıca hasta tutsak Ali Osman Köse ve 6 ay işkence mağduru Ayten Öztürk gibi Türkiye'deki devrimci mahkûmlar gibi dünya çapında birçok farklı siyasi mahkumun davasından da bahsetti. Emperyalizmin devrimcilere saldırmak için Yunanistan'daki 187A terör yasası ve Almanya'daki 129 A-B terör yasası gibi terör yasalarını nasıl kullandığını da anlattı. ABD emperyalizminin politikalarını ve dünya halklarına saldırmanın bir yöntem olarak tecrit edilmesini anlattı. Konuşmalarını ifade etmek için sözü konuşmacılara verdi ve zafere ulaşmanın tek yolunun Direnmek olduğunu belirtti!

 

LERZAN CANER- TAYAD:

S, Y, R, VE YÜKSEK GÜVENLİKLİ KUYU TİPİ HAPİSHANELER'in inşaatına 2020 yılının sonunda başlandı. 22 tane Y Tipi, 22 Tane Yüksek Güvenlikli Hapishane ve 6 Tane S Tipi Hapishane yapıldı. 2021 yılı sonlarında, bu hapishanelere sevkler başladı.

Özgür Tutsaklar 2023 yılının Mart ayında sürgün sevklerle bu hapishanelere götürdüler. Sürgün sevk tutsağın talebi ve haberi olmadan zorla başka bir hapishaneye götürülmesidir. Yüksek Güvenlikli Hapishaneler tecritin çok fazla ağırlaştırıldığı hapishanelerdir. Tecriti derinleştirici özellikleri şunlardır:

1)Kuyu Tipi Hapishanelerde güneş yasak. Bu hapishanelerin mimarisi güneşin engellenmesi için özellikle yapılmıştır.

 2)Pencereden bakan tutsak gökyüzünü göremez çünkü pencerelerdeki demirlerin üzerine havayı, yağmuru engelleyen tel ızgaralar takılmış.

 3)Hücrelerin havalandırması yok. 18 kişilik birimlere tek bir havalandırma yapmışlar. Havalandırma yalnız orta katta var. Bu yüzden tutsaklar çamaşırlarını kurutamıyor ve çöplerini hücre içinde tutmak zorunda kalıyorlar. Havalandırma günde 1 saat, havalandırmanın üstü tel kafesle kapatılmış.

 4)Hücre çok küçük. Tutsaklar "kollarınızı açtığınız zaman elleriniz yatağa ve duvara değiyor" diyor.

5)Hücre kapıları elektronik. Gardiyan yüzü görmeden hücreden çıkıp girebiliyorsunuz. Gardiyanla diyafonla konuşuluyor. Elektronik kapı bozulursa tamir edilene kadar içerde kalıyorsunuz. Acil bir durum olsa çıkamıyorsunuz.

6)İnsan yüzü görmeniz, yoldaş sesi duymanız yasak.

7)Kuyu Tipi Hücreler Hücre Cezasının sürekli uygulandığı işkence hücreleridir.

8)Yüksek Güvenlikli Hapishanelere sevk gerekçesi hükümlü ya da tutukluların "tehlikeli mahkum statüsünde" olmalarıdır. Oysa, hapishane içinde isyan, firar girişimi, insan öldürme gibi suçları işleyenler bu statüde bulunmaktadır. Buna göre Kuyu Tiplerine sürgün sevk edilen hiçbir devrimci tutsak "TEHLİKELİ TUTSAK" değildir.

 9)Hücrelerin içinde kamera var. Gardiyanların yakalarında da kamera takılı.

 10) Sürgün şevkler kuyu tipi saldırısının bir parçasıdır. Bu şekilde faşizm tutsakları yoldaşlarından, örgütlülükten kopartmak istiyor. Mahkemeye katılım hakkı gasp ediliyor, aile ziyaretinden yoksun kalıyorlar. Sürgün şevkin amacı tutsakları yıldırmak, umutsuzlaştırmak, yalnızlaştırmak ve sonunda teslim almaktır.

 

AHMAD ABU SAAD- FHKC

 

Hoş geldiniz ve beni konferans katılmaya davet ettiğiniz için teşekkür ederim

İşgal hapishanelerindeki mahkumların ve bu dünyadaki herhangi bir mahkumun durumu hakkında aşağıdakileri sunuyorum

Eğer tutsaklar özgürlük ve adalet için savaşıyorlarsa, o zaman mahkum olmadan önce de özgürlük ve kurtuluş için, vatan için ve adaletsizliğe ve sömürüye karşı adalet için savaşıyorlardı.

İşgal hapishanelerindeki tutsak ve tutuklulara selam olsun ve uluslararası aktivist George Abdullah'a selam olsun

Fransız hükümetinin onu parmaklıklar ardında tutuklu tutma konusundaki ısrarına rağmen, cezasının sonuna rağmen Fransız hapishanelerinde uzun bir ömür geçirdi.

Açlık grevinde olan devrimci tutsak Nurettin Kaya'ya selamlarımı iletiyorum. Onunla ve talepleriyle dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyor, onun ve tüm yoldaşlarının özgürlük ve adalet hakkını teyit ediyoruz.

Baskının, yıkımın ve istismarın olduğu Siyonist işgalin hapishanelerine ve bu Siyonist varlığın icat ettiği ve uyguladığı tüm çirkin özelliklere gelince.

Birincisi, 7 Ekim'den önce işgal hapishanelerinde beş bin üç yüz mahkum ve tutuklu olduğunu ve şimdi Filistin Bankası'ndan tutuklanan on binlerce kişi olduğunu söylüyoruz.

Gazze Şeridi'nden olduğu tespit edilen 6.000'den fazla tutuklu var

Siyonist varlığın hapishanelerinde tutuklu bulunan binlerce mahkumdan bahsediyoruz

Siyonist varlığın aleyhinde herhangi bir suçlamada bulunamadığı 6.000'den fazla idari tutuklumuz olduğu için şimdi bu tutukluların bir tanımıyla karşı karşıyayız.

 

 

 

SECOURS ROUGE MARSILYA          

 

Secours Rouge, Fransa'da Nurettin Kaya için düzenlenen Dayanışma Eylemlerinden ve dayanışmanın tüm siyasi tutsaklar için yaygınlaştırılmasının öneminden bahsetti. Fransız emperyalist devletinin devrimcilere, antifaşistlere karşı politikalarından bahsetti. Avrupa'nın en uzun süreli siyasi tutuklusu olan George İbrahim Abdallah'ın davası ve Fransa'daki diğer siyasi tutukluların davaları hakkında konuştular.

 

NADEZHDA SABLINA- ANTI-EMPERYALIST CEPHE BELARUS

Nurettin Kaya için Belarus'ta örgütlenen dayanışma eylemlerinden ve ayrıca Rusya ve Çin'deki yoldaşların dayanışmasından bahsetti. Beyaz Rusya, gibi eski Sovyet ülkelerindeki insanlara, Ölüm Orucu Direnişi'nin ne olduğunu ve dünyanın her yerinde komünist ve devrimcilerin var olduğunu, emperyalizme karşı direnişe devam ettiklerini açıklamanın önemini ifade etti.

 

LEA COURTIOS

Lea, Nurettin Kaya'ya ve direnişte olan tüm devrimci tutsaklara dayanışmadan bahsetti. Lea, Filistin'de dayanışma ve direniş için Yunan Hukuk Üniversitesi'nin işgaline katıldığı için Yunan Devleti'nin tutukluluğuna karşı Yunanistan tutukevinde açlık grevinde olan Afrikalı-Fransız bir yoldaştır. Açlık grevine başladığını çünkü Yunanistan'da Konstantina Kartsioti'den tutsaklar için 1 ay boyunca devam eden açlık grevi direnişi geleneğinden, Türkiye'deki devrimci tutsakların ve Filistinli tutsakların geleneğinden etkilendiğini söyledi. Ayrıca, Burkina Faso, Nijer, Mali ve benzeri yerlerde Fransız ve ABD emperyalizmine karşı savaşan Afrika'daki insanlarla dayanışmasını ifade ediyor.

 

PAMELA PULIDO SANCHEZ- DÜNYANIN DEVRIMCI TUTSAKLARIYLA DAYANIŞMA KOMITESI- MEKSIKA

 

Pamela, Nurettin Kaya için bir dayanışma videosu gönderdi ve Türkiye'deki tüm devrimci tutsaklara dayanışma içinde olduğunu ifade etti. Latin Amerika'daki, Meksika'daki, Peru'daki ve diğer ülkelerdeki hapishanelerdeki durumu anlattı. Peru'da MOVADEF'in yoldaşlarına karşı karşıya kaldıkları baskıdan, adaletsizlikten, hapislerden ve hapishanelerde karşılaştıkları işkencelerden bahsetti. Uluslararası dayanışmayı genişletme ve tüm siyasi tutsaklar için özgürlük çağrısı yaptı.

 

FOUAD BAKER- FİLİSTİNLİ AVUKAT- FKDC (Filistin’in Kurtuluşu İçin Demokratik Cephe)

Avukat Fouad Baker'in Konuşması DFLP Hukuk Departmanı Başkanı Size Gazze Şeridi'nden Filistin direnişinden selamlar, İsrail işgali hapishanelerindeki Filistinli tutsaklardan özel bir selam ve Nurettin Kaya'ya özel bir selam gönderiyorum. Bu siteden başlayarak, İsrail'in gizli hapishaneleri ve Filistinli tutsakların çektiği acılar hakkında konuşmama izin verin, çünkü acılar aynı ve Uluslararası İşkence Mağdurlarını Destekleme Günü'nü anıyoruz. İsrail’in gizli hapishaneleri yeni bir fikir değildi, ancak 7 Ekim'den sonra çoğaldılar.

Siyonist gizli hapishaneler, İsrail'in Filistinli mahkumlara savaşçı statüsü vermesi gibi, insan hakları ihlallerini ve işkence ve zorla kaybetmeyle mücadeleyle ilgili uluslararası sözleşmeleri izleyen uluslararası gözlemcilerden uzakta, Filistinli mahkumlara işkence ve kötü muamele yapmak için kuruldu. Mahkumların ve idari tutukluların haklarıyla ilgili yasal yükümlülüklerinden kaçmak için gayri meşru taraflar.

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.