1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Yeni Kitaplarımız:

 


Yeni Kitaplarımız:

Boran Yayınlarından Çıkan Yeni Kitaplarımıza Ulaşabilirsiniz.

 

*

AVRUPA'DA BİZ: AVRUPA'DA SORUNLARIMIZ 200 YILLIK EMPERYALIST FAŞIST BIR YASA: 129-A-B KALDIRILMALIDIRKitap Adı: Avrupa'da BİZ: Avrupa'da Sorunlarımız 200 Yıllık Emperyalist Faşist Bir Yasa: 129-A-B Kaldırılmalıdır

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

*

Kitap Adı: Emperyalizm Öldürür Sosyalizm YaşatırYazar Adı: Ercan Kartal

Yayınevi: Boran Yayınevi

Basım Tarihi: Haziran 2024

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

ÖNSÖZ

19 Aralık katliamı emperyalizm ve işbirlikçi oligarşi tarafından biz devrimci tutsakları teslim almak için gerçekleştirilmiştir. Katliam operasyonundan yıllar sonra, bu amaçla yapılan hazırlıklar ortaya çıkmıştır. Yine hemen her hapishaneye özel yapılan hazırlıkların çeşitli ön takılar kullanılan “Harekâtlar” olarak isimlendirildiği de açığa çıkarılmıştır. Bunların bir kısmı söz konusu dava dosyalarında yerlerini de almıştır.

Söz konusu “planlar”, “Harekâtlar” kapsamında devrimci tutsakların bulunduğu 20 hapishaneye gecenin bir vakti, aynı anda operasyonlar-saldırılar gerçekleştirilmiştir. Sonunda 28 devrimci tutsak katledilmiş, pek çok tutsak yaralanmıştır.

Emperyalizmin bölge politikalarını hayata geçirebilmek amacıyla uygulamaya sokulan 19-22 Aralık katliamıyla hedeflenen devrimci tutsakların teslim alınmasıydı. Devrimci tutsakların, halkımızın nezdindeki yerini emperyalizm de oligarşi de bilmektedir. Asıl hedef ise Türkiye Devrimci Hareketini tasfiye ederek tüm halkı teslim almaktı.

Evet, emperyalizm için devrimci tutsakların teslim alınmasının önemi büyüktü. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit bunu “IMF politikalarını uygulayabilmemiz için hapishaneler sorununu çözmemiz gerekir” sözleriyle ifade ediyordu. İşte Bayrampaşa Hapishanesinde 6 kadın yoldaşımız kimyasal gazlar da kullanılarak bu amaçla yakılmıştır, yüzlerce tutsak bu amaçla yaralanmış, onlarcası katledilmiştir.

Devrimci tutsaklar, insanlığın tek alternatifi olan sosyalizmi savunmaktaydılar. 72 yıllık sosyalizm deneyimleri de göstermişti ki, insanlığın geleceği sosyalizmdedir. Ve bunun yolu da devrimden geçmektedir.

Lenin’in 1900’lerin başında gerçekleştirdiği emperyalizm tahlili, yüzyılı geride bırakan süre içerisinde defalarca ama defalarca doğruluğunu ispatlamıştır.

Lenin, emperyalizmin çürüyen kapitalizm olduğunu belirtmiştir. Çürüyen bir düzenin, halkların kurtuluşunu sağlayamayacağını, alternatifinin sosyalizm, halkların kurtuluşunun da devrimde olduğunu ilan etmiştir.

Lenin, emperyalizmin kriz demek olduğunu, krizlerden kurtulamayacağını tespit etmiştir.

 

Lenin, kapitalizmin serbest rekabetçi aşamasında devrevi- dönemsel olan bunalımlarının emperyalizm aşamasıyla birlikte sürekli hale geldiğini rakamlarla da ortaya koymuştur. Geçen yüzyıl Lenin’i doğrulamış, emperyalizm bunalımlardan, krizlerden kurtulamamıştır.

Sosyalizm ise, krizlerin olmadığı planlı ekonomidir. İnsanlığın kurtuluşunun sosyalizmde olduğunun ilanıdır.

Emperyalizm açlık demektir. Çünkü, daha fazla kâr, daha fazla sömürüde, bunun karşılığı olarak da daha fazla yoksullukta, açlıkta ifadesini bulmaktadır.

Burjuvazi çeşitli gerekçeler bulmaya çalışsa da milyonların aç kalmasının, milyonlarca insanın ölmesinin hiçbir gerekçesi, açıklaması yoktur. Olamaz. Tek değişen şey vardır, o da kapitalizmin daha fazla kâr, daha fazla sömürüde anlamını bulmasıdır.

Emperyalizm savaş demektir, katliam demektir. Emperyalizm dönemiyle birlikte yaşanan başta 1.ve 2 emperyalist paylaşım savaşları olmak üzere savaş hiç eksik olmamıştır. Bugün dünyamızın dört bir yanında devam eden savaşların nedeni emperyalizmin varlığıdır.

Halklar savaşarak emperyalizmin varlığına son verecek kendi iktidarlarını kuracaktır.

Emperyalizm Öldürür Sosyalizm Yaşatır!

*

Kişisel Gelişim Bakım Kozmetik Sektörü

KIŞISEL GELIŞIM BAKIM KOZMETIK SEKTÖRÜ

Kitap Adı: Kişisel Gelişim Bakım Kozmetik Sektörü

Hazırlayan: Özgür Tutsaklar

Yayınevi: Boran Yayınevi

Basım Tarihi: Haziran 2024

Düzen ile devrim arasındaki çatışmaların en şiddetli yaşandığı stratejik mevzii

Beynimizdir; gün 24 saat saldırı altında ve sürekli savaş halindedir...

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

*

Kitap Adı: BİZ DE VARIZ

Yazar Adı: HALİL YAKUT

Yayınevi: B o r a n Y a y ı n e v i

Basım Tarihi: Şubat 2023Bu kitap gerçek, yaşanmış olaylara dayanmaktadır...

Bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm kavgasında

kızıl bir karanfil olup yüreklerimize düşenlere...

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

*

Kitap Adı: Mutlaka Başaracağım

Yazar Adı: Fırat Özçelik

Yayınevi: Boran Yayınevi

Basım Tarihi: Haziran 2024

Sosyalizme Dair

Yoksulluğa Son verip

Hakkımızı almaya

Devrim diyorlar

Bol üretip paylaşmaya

Bir de insaniyete ve adalete

Sosyalizm diyorlar

Ötesi de var elbette

Fakat yetmez mi bunlar

Sosyalist olmak için ve bu uğurda dövüşmek

 

Gerekmez mi...

Ümit İlter

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

*

Kitap Adı: Beynimiz ‘Kale’mizdir Düşüncelerimiz SilahımızYazan: ÖZGÜR TUTSAKLAR

Yayınevi: Boran Yayınevi

Basım Tarihi: Mayıs 2024

Emperyalizmin gücü, esas olarak devasa silahlara sahip olmasından değil, ideolojik olarak beyinleri etkilemedeki başarısından kaynaklanıyor. O halde, ülkemiz ve dünya gerçeklerini anlamak ve değiştirmek için yeniden ve hiç durmadan daha iyi düşünmek, yanılgılardan arınmak ve aldatmacalara karşı daha hazırlıklı ve donanımlı olmak zorundayız.

Özgür tutsaklarımızın hazırladığı bu çalışma, böyle bir ihtiyaca cevap veren, yaşam içindeki pratik deneylerden süzülerek derlenen içeriğiyle oldukça farklı bir zenginlik sunuyor.

İdeolojik mücadelede devrimci saflara katkısı olacağına, farkında olarak ya da olmayarak günlük yaşamda sık sık karşımıza çıkan mantıksal aldatmacalara ve zihinsel yanılgılara karşı okurları daha da güçlendireceğine eminiz.

Boran Yayınevi

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

*

S, R, Y Kuyu Tipi Hapishaneler KapatılsınKitap Adı: S, R, Y Kuyu Tipi Hapishaneler Kapatılsın, Tecrit Kaldırılsın, Sürgün Sevkler Yasaklansın!

Yazar Adı: TAYAD’LI AİLELER

Yayınevi:

Basım Tarihi: Mayıs 2024

Kitabı indirmek için Tıklayınız

“İÇERDE BİR TARAFINLA

YAPYALNIZ KALABİLİRSİN

KUYUNUN DİBİNDEKİ

TAŞ GİBİ

FAKAT ÖBÜR TARAFIN

ÖYLESİNE KARIŞMALI Kİ

DÜNYANIN KALABALIĞINA

SEN ÜRPERMELİSİN İÇERDE

DIŞARDA KIRK GÜNLÜK

YERDE YAPRAK KIPIRDASA.”

NAZIM HİKMET

*

Kitap Adı: Hapishane Röportajları Şiir Üzerine

Hazırlayan Özgür Tutsak Filiz Gencer

Yayınevi: Boran Yayınevi

Basım Tarihi: Mayıs 2024Sevgili Dostlar,

Karınca deyip geçmeyin… Bakın, ben bir karınca olarak, yoksul emekçi halkımız için dere-tepe aşıyor, üretiyorum. Karınca dediysem, devrimci bir karınca olduğumun da altını çizmeliyim.

İşte bu kimliğimin sorumluluğuyla çıktım yola. Haksızlıkların, adaletsizliklerin üzerine giderek gördüklerimi, tanıklıklarımı aktarmayı görev bildim.

Ve çalışmalarımı diyalektik-materyalist bir yaklaşımla ele aldım. Çünkü, meseleye yaklaşırken, soyut tariflerden değil, objektif gerçeklerden hareket edilmelidir diye düşünüyorum.

Bu defa sanat üzerine çalıştım. Özellikle de şiir sanatı üzerine mikrofon uzattım, röportajlar yaptım.

Tabii yüreğinize sığınıp, orada yaşattığınız güzel, tatlı çocuğa sığınarak. Şimdiden, sürç-i lisan edersem af ola diyorum.

Yunus Emre; “Dilsiz haberini / kulaksız dinleyesi / Dilsiz kulaksız sözün / can gerek anlayası.” demiş, ne güzel söylemiş.

Sevgilerimle / Sivri Anten

 

Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

 

*

Kitap Adı: YALAN HABER YÜZYILI

Yazar Adı: ÖZKUT ÖZKAN

Yayınevi: Boran Yayınevi

Basım Tarihi: Mayıs 2024


 


Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Halkın Sesi Kütüphanesi İçin Tıklayınız

ÖNSÖZ

Gazze aylardır acımasızca bombalanıyor… Her gün, her saat her dakika silahsız savunmasız a“sivil”lerin üzerine bomba yağıyor. Küçücük bedenler beyaz kefenlere sarılıyor, yaralananlar kan ve gözyaşı içinde çaresizce bekliyor, tedavi imkanları bile yok. İsrail ablukası tüm sertliği ile sürerken açlık ve hastalıklardan ölenlerin sayısı da artıyor. Tüm evler, yollar, yaşam alanları bombalarla enkaz yığınına çevrilmiş…

Her şey tüm dünyanın gözleri önünde…, televizyon kameraları bu katliamı, bu soykırımı naklen dünyaya duyuruyorlar. Kendilerine mikrofon tutulan Gazzeliler “insanlık nerede” diye haykırıyorlar. Dünya’ya her gün “insan hakları” dersi veren ABD, İngiltere ve diğer müttefikleri sessizce izliyorlar olan biteni.

İsrail saldırısının başında Tel Aviv’e koşarak Netenyahu yönetimine desteklerini bildiren, “İsrail halkının kendini savunma hakkı” olduğunu söyleyen ABD, İngiltere, Fransa ve İtalya yöneticileri katliamcı İsrail yönetimine silah göndermeye devam ediyorlar.

İsrail kendini savunuyormuş…

Peki 7 Ekim eylemlerinden önce on yıllardır her gün saldırılara maruz kalan, işkence gören, hapishanelere doldurulanlar kimler? Milyonlarcası topraklarından kovularak yıllardır komşu ülkelerde iltica kamplarına sürünmeye mahkûm edilenler kimler? Gazze şeridine sıkıştırılan, kendi ülkelerinde hapishane koşulları yaşatılanlar kimler? Kendi ülkesi evleri, bahçeleri ellerinden alınanlar kimler?

Filistin Halkının kendini savunma hakkı yok mu?

Emperyalist ülkelerin başkanları, kendi saflarını belli ettiler. Yine kendi sömürücü egemenlik sistemlerinin bekası peşindeler. Bunun için yine bombalıyor, yakıp yıkıyorlar. İnsan hayatı onlar için hiçbir şeyi ifade etmiyor.

Yugoslavya…, Irak…, Libya…, Suriye…, Ukrayna… ve son olarak Gazze…

ABD ve AB ülkelerinde şaşırtıcı, düşündürücü bir gerçek daha yaşanıyor. Halk adeta felç olmuş gibi. Sanki duymuyor, görmüyor, hiçbir tepki vermiyorlar. Bazı büyük şehirlerde Filistin halkına destek eylemleri olsa bile, bunlar yaşanan ağır insanlık suçu karşısında küçük kalıyor. ABD senatosunda İsrail’e büyük miktarda yardım tasarısı kabul ediliyor. İsrail sivil halkı bombalamaya hiç ara vermiyor!

Sözde Demokrat Avrupa’da Rus Sputnik Haber ajansını izlemek engellenmiş durumda. Rusların kendilerini ifade hakkı yok. Eurovision Şarkı yarışmasında Filistin bayrağı ile salona girmek yasak. ABD üniversitelerinde Gazze katliamını protesto eden öğrencilere polis sert bir şekilde müdahale etti. Avrupa’nın pek sevdiği ifade özgürlüğü hakkı tel tel dökülüyor.

ABD ve NATO’nun başrolde olduğu tüm bu saldırılar artık Medya araçlarından naklen izleniyor.

Ancak herkes aynı pencereden izlemiyor!

Açıkça söylenen yalanlara halk nasıl inanıyor?

Kafaları bulandıran, insani refleksleri bile felce uğratan, halkları sanki uyuşturucu almış gibi hareketsiz bırakan ne?

Medya’nın bu durumdaki rolü ne? İşte üzerinde durmak istediğimiz konu bu!

Medya’nın son yıllarda eski sömürgecilik dönemindeki Kilise’nin misyonundan bile daha etkin bir rol aldığı üzerine birçok kitap yazıldı. Algı operasyonları ve yalanlar teşhir edildi. Ancak yetmiyor. Gazze’deki katliamlar karşısında yaşanan sessizlik, içinde bulunduğumuz yüzyılda düşünce sistemimize yönelik nasıl bir saldırının olduğunu araştırma, inceleme ve öğrenme görevini koyuyor önümüze.

Elinizdeki kitap bu amaca yönelik, belli somut örneklerden hareketle yazıldı. “Yalan Haber Yüzyılı” gerçekleri öğrenme sürecine bir nebze olsun katkıda bulunabilirse amacına ulaşmış olacak.

Yalanlara teslim olmayacağız.

Özkut Özkan

Mayıs 2024

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.