1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

TEK TİP ELBİSE DAYATMASI, İNSAN ONURUNA, HUKUKA VE AHLAKA AYKIRIDIR, İŞKENCEDİR TEK TİP ELBİSE İŞKENCESİNE SON VERİLSİN, HAYDAR DEMİRAY’IN SEVK TALEBİ KABUL EDİLSİN!

Düsseldorf Hapishanesinde, tek tip elbise giyme dayatmasına son verilmesi ya da tek tip elbise dayatmasının bulunmadığı bir hapishaneye sevk talebiyle 13 Mart'tan beri süresiz açlık grevinde olan Haydar Demiray'ın sağlık durumu kötüleşiyor. Alman devleti ise, hukuka ve her şeyden öte insan onuruna aykırı bu dayatmadan vaz geçmek yerine, Adalet Bakanlığı ve Düsseldorf Hapishane idaresi arasındaki bürokrasi oyunlarıyla, gerçekleri çarpıtarak, yalan söyleyerek, oyalama taktikleriyle, Haydar Demiray’ı katletmeye çalışıyor.

13 Mart'tan beri süresiz açlık grevinde olan Haydar Demiray'ın sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine eşi tarafından adalet bakanlığına yapılan, Haydar Demiray’a yönelik tek tip elbise dayatmasından vaz geçilmesi, sevk talebinin kabul edilmesi ve açlık grevinde olduğu için yaşamsal önemi bulunan B1 vitaminin herhangi bir kısıtlama olmaksızın, tıbbi gerekliliklere uygun şekilde kendisine verilmesi talepli başvuruya Düsseldorf Hapishane idaresi tarafından ciddiyetsiz ve gerçeği yansıtmayan bir cevap verilmiştir.

Düsseldorf Hapishane idaresi verdiği cevapta; “Eşiniz yerel cezaevi sağlık servisiyle yakın temas halindedir. Şu anda hayati tehlike söz konusu değil. Talep edilen B1 vitamini tıbbi endikasyon olmaksızın sağlık servisi tarafından mahkuma verilmiştir.” Şeklinde gerçeği yansıtmayan ifadelere yer verilmiştir.

Haydar Demiray bugün itibariyle açlık grevinin 79. günündedir ve B1 vitamini kendisinin ve eşinin ısrarlı talepleri ve yaratılan kamuoyunun etkisiyle ancak 48. günden itibaren kendisine verilmeye başlanmıştır. Yani Haydar Demiray’a uzun süre B1 vitamini verilmemiş, üstelik su ve şeker alımında da hapishane idaresinden kaynaklı sorunlar yaşamıştır. Bunun sonucunda, uzun süreli açlığa, B1 vitaminin geç ve eksik alınmasına, su ve şeker alımında yaşanan sorunlara bağlı olarak sağlık durumu hızla kötüleşen Haydar Demiray baş dönmesi, denge sorunu gibi sorunlar yaşamaya başlamıştır. Dolayısıyla hapishane idaresi tarafından yapılan “Haydar Demiray’ın hayati riskinin bulunmadığı” şeklindeki açıklamanın gerçeği yansıtmadığı açıktır.

Hapishane idaresi, Haydar Demiray’ın ve eşinin tek tip elbise dayatmasına son verilmesi ve sevk talebiyle ilgili olarak da “Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Cezaevi Yasası hapis cezası bağlamında kıyafet nedeniyle infaz planından sapma halinde nakil öngörmemektedir. Buna göre, şu anda bir nakil belirtilmemiştir.” diyerek, son derece basit, haklı ve meşru talebi “mevzuat” gerekçesiyle reddettiklerini belirtmiş ve meşrulaştırmaya çalışmıştır.

Ancak bu uygulama birçok bakımdan insan haklarına ve evrensel hukuk kurallarına da aykırıdır.

Her şeyden önce, her ne gerekçeyle olursa olsun, kişiye zorla tek tip elbise giydirilmesi veya bu yönde dayatmada bulunulması bir işkence yöntemidir.

Ocak 2016'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda revize edilen –Nelson Mandela Kuralları olarak da bilinen- “Mahkumlara Muamelede Standart Asgari Kurallar” başlıklı düzenlemede mahkumların kendi kıyafetlerini giymelerine izin verilmemesi halinde iklime ve sağlık koşullarına uygun giysilerin tedarik edilmesi, bu giysilerin de "aşağılayıcı ya da küçük düşürücü olmaması" gerektiği belirtilmektedir.

Bunun anlamı, tutuklu ya da hükümlü dahi olsa, kişiye zorla tek tip elbise giydirilmesinin aşağılayıcı ve küçük düşürücü olduğudur. Çünkü bu uygulama, kişinin sadece “kıyafetlerini serbestçe seçme özgürlüğünü” elinden almak değil bununla birlikte onu kimliğinden, kişiliğinden soyutlamak amacını da taşımakta, böylece kişinin düşüncelerini zorla değiştirerek onu küçük düşürme, aşağılama sonucunu doğurmaktadır. Bu nedenle uygulamanın Nelson Mandela Kurallarına aykırı olduğu, dahası bir işkence yöntemi olduğu açıktır.

Kısaca tek tip elbise dayatması, insan onuruna, hukuka ve ahlaka aykırıdır ve bir işkence yöntemidir. Haydar Demiray işte bu işkenceyi, insan onuruna, hukuka ve ahlaka aykırı Tek Tip Elbise giyme dayatmasını kabul etmediği için açlık grevindedir. Alman devleti, Adalet Bakanlığı ve Düsseldorf hapishane idaresi Haydar Demiray’a yönelik tek tip elbise dayatmasından yani işkenceden bir an önce vaz geçmeli ve sevk talebini derhal kabul etmelidir. Aksi halde Haydar Demiray’ın yaşam hakkına yönelik ortaya çıkacak her türlü tehlikeden ve olumsuzluktan birlikte sorumlu olacaklardır.

TEK TİP ELBİSE DAYATMASINA SON VERİLSİN!HAYDAR DEMİRAY’IN TALEPLERİ KABUL EDİLSİN!30.05.2024

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.