1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

İtalya Basınında Grup Yorum'un İtalya Seminerleri ile İlgili Çıkan Haberlerin Çevirisini Yayınlıyoruz

''Yıkıcı Bir Sesin Yasaklanması''

Müzik ve kelimeler dirençli araçlardır. Saverio Beccaccioli ve Michele Paluzzi : onlar, sessiz kalmamanın ahlaki bir görev olduğu bir hikayeyi anlatmak için gerekli olan bakış açısı değişikliğini deneyimlemiş iki öğrenci ve müzisyendir. Rumori Sovversivi semineri fikri, bir üniversite sınıfında bir Türkiyeli müzik grubu ile yaşadıkları deneyimden doğdu. ''Yıkıcı Bir Sesin Yasaklanması'' başlıklı seminer, Roma'daki La Sapienza Üniversitesi Müzikoloji lisans programının derslerinden biri olan Ses Antropolojisi dersinin bir parçası olarak düzenlendi.

Daha fazlasını anlatmak ve grubun iki üyesinin varlığı ve canlı anlatımları sayesinde gerçekleşti. Grup Yorum, 1985 yılında Anadolu'da Marmara Üniversitesi'nde devrimci öğrenciler tarafından kurulan politik bir müzik grubu. Otuzdan fazla üyeden oluşan grubun yirmi üyesi türkiye rejimine muhalif oldukları için şu anda Türkiye'de hapiste. Üyelerinin bazılarının başlarına ise ödüller konmuştur.

Grup Yorum 1980'lerden bu yana Kürtçe de dahil olmak üzere Anadolu'da konuşulan en az beş dilde şarkılar söylüyor. 2015 yılında zulüm arttı: Türkiye'deki meydanlarda halk komitelerinin yardımıyla düzenledikleri konserler ülke çapında yasaklandı. İstanbul'daki İdil kültür merkezi ondan fazla kez saldırıya uğradı. Merkezde bulunan grubun bazı üyelerinin parmakları ve kulaklarına polis tarafından zarar verildi, ayrıca mahallelerden gelen erkek ve kız çocukları arasında müzik kültürünü yaymak ve çalmak için kullandıkları müzik aletleri de çalındı. Aynı zamanda Mahalle adlı bir sinema filmi çekiyorlardı ve filmin çekimleri, şehirde set kurmak için tüm izinler alınmış olmasına rağmen polis tarafından yarıda kesildi. Ancak film yine de tamamlandı: Filmin sonu animasyonla çekildi ve film 2022 yılında sinemalarda gösterime girdi.

Grup Yorum'un müziği ağ gibidir, ilişkiler yaratır. Saverio ve Michele, seyirci ile sahnedeki müzisyenler arasında gelişen bu doğal ilişkiyi ilk elden deneyimleme fırsatı buldu. Yirmi dörtten fazla albümü bulunan Grup Yorum stadyumları doldurabiliyor: konserleri sırasında hiyerarşik ilişkiler tersine dönüyor ve genellikle şarkı söyleyen ve etkinliği ilerleten seyirciler, yani halk oluyor. Halk sahneyi, sahnedeki müzisyenler halkı besliyor. Müzik bir kaynaşma aracı, umut ve mücadele ile birleşmiş bir insanlığın parçası olduğumuzu fark etmenin bir yolu haline geliyor.

O halde bir özgürlük aracı.

Kendilerine hiç korkup korkmadıkları sorulduğunda, gruptaki iki kişi bize korkmamanın ve direnmenin tek yolunun uğruna savaştıkları, insanları düşünerek müzik üretmeye devam etmek olduğunu söylüyor. Çünkü çoğunluğun davası bireyin acısından daha önemlidir.

Öğrencilerin seminerde bahsettiği yazar Jacques Attali, Türk grubunun tarihini bilseydi, onu güç ilişkilerinin olmadığı bir müzik örneği olarak kullanabilirdi. Fransız ekonomist “Gürültüler” adlı eserinde, bu iletişim aracının sosyo-ekonomik ilişkiler için bir sondaj tahtası görevi görerek, onu kullananlar ve üretenlerle kurduğu ilişkiyi ve önemini vurgular. Müzik totaliter rejimlerde sembolik değeri olan bir araç haline gelir çünkü distopik bir şekilde iktidar ve propaganda ayinini beslemeye katkıda bulunur, kapitalist sistemde bir metaya dönüştürülür, yıkıcı bir karaktere büründüğünde ise susturulması gerekir.

Ama konserlerde kullanılan bir sloganın dediği gibi: Grup Yorum halktır ve susturulamaz. Saverio ve Michele bize Grup Yorum'u tanıtarak müziğin ve sözlerin dirençli araçlar olduğunu öğretti.

Giulia Imbimbo

https://www.liberopensiero.eu/26/05/2024/cultura/bozza-automaticajacques-attali-grup-yorum/

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.