1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Halkın Hukuk Bürosu Enternasyonal Büro'dan Açıklama: Devrimci Tutsak Nurettin Kaya'nın Talepleri Kabul Edilsin

 

 

HALKIN HUKUK BÜROSU ENTERNASYONAL BÜRO

PEOPLE'S LAW BUREAU INTERNATIONAL OFFICE

 

Address: Kabani 10-Agiou Meletiou/Acharnon, 11252-Athens [email protected] - facebook.com/peopleslawofficeinternational

 

 

 

DEVRİMCİ TUTSAK NURETTİN KAYA S ve Y TİPİ (KUYU TİPİ) HAPİSHANELERDE UYGULANAN AĞIRLAŞTIRILMIŞ TECRİT İŞKENCESİNE KARŞI ÖLÜM ORUCUNUN 225. GÜNÜNDE. ZAMAN ALEYHİNE İŞLİYOR, SAĞLIK DURUMU HIZLA KÖTÜLEŞİYOR.

 

NURETTİN KAYA’NIN TALEPLERİ KABUL EDİLSİN, İNSANLIK DIŞI, İNSAN ONURUNA VE HUKUKA AYKIRI S ve Y TİPİ HAPİSHANELER KAPATILSIN, SÜRGÜN SEVKLERE SON VERİLSİN!

 

31.05.2024

 

DEVRİMCİ TUTSAK NURETTİN KAYA, S VE Y TİPİ HAPİSHANELERDEKİ TECRİT İŞKENCESİNE SON VERİLMESİ VE SÜRGÜN SEVKLERİN DURDURULMASI TALEBİYLE 20 EKİM 2023’TEN BERİ ÖLÜM ORUCUNDA!

 

GEÇ OLMADAN NURETTİN KAYA’NIN SESİNE KULAK VERELİM! TECRİT İŞKENCESİNE SON VERİLMESİ İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM!

 

Uzun yıllardır ülkemizde ve dünyada hapishanelerde politik tutsaklara yönelik uygulanan tecrit yani izolasyon, sosyal bir varlık olan insanın sadece fiziksel olarak değil sosyal olarak da yani duygusal ve düşünsel olarak da dış dünya ile, sevdikleriyle, dostlarıyla, yoldaşlarıyla her türlü bağının koparılarak izole edilmesidir. Bununla amaçlanan şey politik tutsakların giderek düşüncelerinden, inançlarından soyutlanması, kimliksiz, kişiliksiz, örgütsüz “bireyler” haline getirilmesidir.

 

Ülkemizde uzun yıllar hücre tipi hapishane modeli olan F tipi hapishanelerde somutlanan tecrit politikasına karşı 122 insanın ölümü ve yüzlerce insanın -ölüm orucu yaptıkları sırada zorla besleme işkencesine maruz bırakıldıkları için- sakatlanmalarıyla sonuçlanan ve tam 7 yıl süren bir ölüm orucu direnişi yaşanmıştır. Bu direnişin bir parçası da halkın avukatı Behiç Aşçı’nın müvekkillerimize yönelik tecrit işkencesine son verilmesi talebiyle 5 Nisan 2006’da başladığı ve 293 boyunca süren ölüm orucu direnişidir. Avukat Behiç Aşçı’nın müvekkilleri için yaşamını ortaya koyduğu bu direnişin de etkisiyle 22 Ocak 2007’de, Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan ve niteliğini ve amacını yukarıda özetlediğimiz tecrit politikasında önemli bir gedik açan sohbet hakkı genelgesiyle bu mücadelede önemli bir kazanım elde edilmiş, tecrit işkencesi bir nebze de olsa hafifletilmiştir.

 

Ancak aradan geçen zamanda siyasi iktidarın, AKP faşizminin tecrit politikasındaki ısrarı devam etti. İşte bu ısrarın sonucu olarak Y ve S tipi hapishane olarak adlandırılan yüksek güvenlikli hapishaneler gündeme getirildi.

 

Peki nedir bu S ve Y Tipi Hapishaneler? Başta bugün itibariyle ölüm orucu direnişinin 224. Gününde olan Nurettin Kaya olmak üzere devrimci tutsaklar neden bu hapishanelere karşı çıkıyor, neden bir kez daha ölümü göze alarak direnmeyi tercih ediyor?

 

S ve Y tipi hapishaneler, mimari açıdan temel olarak F tipi hapishanelere benzemekle birlikte tecriti daha da ağırlaştıran bir mimari yapıya sahiptir.  Bu hapishanelerde F tiplerinin aksine üç kişilik hücre sayısı daha az, tek kişilik hücre sayısı daha fazladır. Yani bu hapishaneler tek kişilik hücre ağırlıklı tecrit hapishaneleridir. Bu hapishaneler tutsakların birbirlerini hatta gökyüzünü ve güneşi göremeyecekleri, birbirlerini duyamayacakları şekilde tasarlanmıştır. Yani tutsaklar adeta bir kafese kapatılmış veya karanlık bir kuyunun dibine hapsedilmiş gibidir. Hücreler ve koridorlar kameralar ve sesli iletişim sistemleriyle donatılmıştır. F tiplerinden farklı olarak tutsaklarla idare arasında gardiyanlarla veya başka idari personelle dahi iletişimlerini en az seviyeye indirecek şekilde bir sesli uyarı-komut sistemi geliştirilmiştir.  Yani tutsakların gardiyan sesi dahi olsa kendilerinden başka herhangi bir insana ait ses duymayacakları, gardiyan yüzü dahi olsa başka herhangi bir insan yüzü görmeyecekleri bir tecrit sistemi geliştirilmiştir. Burada da amaçlanan şey, F tipi hapishanelerde olduğu gibi, siyasi tutsakların ağır bir izolasyona tabi tutularak düşüncelerini değiştirmeye zorlanmasıdır.

 

Bu hapishanelerde kalan siyasi tutsaklar, aldıkları cezanın niteliğine ve miktarına bakılmaksızın, hatta tutuklu/hükümlü ayrımı yapılmaksızın ağırlaştırılmış müebbet hapis hükümlülerine uygulanan infaz koşullarında tutulmakta, dış dünyadan ve insandan tamamen soyutlanıp günde sadece 1-1,5 saat havalandırma hakkından yararlandırılarak ağır tecrit işkencesine maruz bırakılmaktadırlar. Başka bir ifadeyle, Türkiye’de ve dünyadaki birçok ülkenin infaz sisteminde bir cezalandırma/ıslah aracı olarak kullanılan ve belirli sürelerle sınırlanan “hücre hapsi” uygulaması bu hapishanelerle süreklileştirilmektedir. Uzun süreli hücre hapsi ise uluslararası hukukta da “işkence ve kötü muamele yasağının ihlali” olarak kabul görmektedir. Bu nedenle S ve Y tipi infaz modeli bir işkence yöntemidir, uluslararası hukuka da aykırıdır.

 

Kısaca, S ve Y Tipi hapishaneler ağırlaştırılmış tecrit işkencesi demektir, insanlık dışı koşullar demektir, sessiz imha demektir. Bu nedenle S ve Y Tipi hapishaneler, insan onuruna olduğu kadar insan haklarına yani hukuka da aykırı hapishanelerdir.

 

Bugün Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde tutulan müvekkilimiz Nurettin Kaya, Dumlu Yüksek Güvenlikli (Y TİPİ) Hapishanesinde tutulmaktayken, işte bu işkenceye, bu insanlık dışı infaz modeline, bu sessiz imha politikasına karşı “S ve Y tipi hapishanelerin kapatılması, politik tutsakların bu hapishanelere zorla sevk edilmelerinin durdurulması” talebiyle 20 Ekim 2023’te ölüm orucuna başlamıştır. Direnişe devam ederken Bolu F Tipi Hapishanesine sevk edilen müvekkilimiz Nurettin Kaya, önceki taleplerine ek olarak Dumlu hapishanesindeki hücre arkadaşlarının da normal bir hapishaneye sevk edilmesi talebiyle ölüm orucunu sürdürmektedir. Bugün itibariyle ölüm orucunun 225. gününde olan Nurettin Kaya’nın sağlık durumu hızla kötüleşmektedir, yaşadığı sağlık sorunları her geçen gün artmaktadır. Nurettin Kaya, ölüm orucuna başladığı tarihte 80 kilonun üzerindeyken 15 Mayıs 2024 tarihi itibariyle 40 kilonun altına düşmüş ve ağzındaki yaralar boğazına inmiş durumdadır. Yani Nurettin Kaya için artık hayati risk söz konusudur.

 

Bu nedenle tüm meslektaşlarımızı, tüm hak savunucularını, müvekkilimizin haklı, meşru ve kabul edilebilir taleplerine sahip çıkmaya, insan onuruna aykırı, insanlık dışı S ve Y tipi hapishanelere karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

 

HALKIN HUKUK BÜROSU ENTERNASYONAL BÜRO

 

 

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.