1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya Berlin'de Zafer Yemeği Yapıldı

Almanya'nın Berlin şehrinde, Adalet bakanlığı karşısında toplam 13 ay süren bir süresiz açlık grevi direnişi yapıldı. Bu direnişte Eda Deniz Haydaroğlu, Ilgın Güler, Sevil Sevimli ve İleni Lena Açıkgöz 300'lü günleri bulan bir süresiz açlık grevi direnişi gerçekleştirdiler.

İhsan Cibelik'in ameliyat hakkını kazanmasıyla süresiz açlık grevi direnişi zafer ile sonuçlandı ve direnişçiler açlık grevini bitirdiler. Bunun üzerine 22 Mayıs Çarşamba günü Berlin'de bulunan Grup Yorum Kültür Evinde bir zafer yemeği ve değerlendirmesi yapıldı.

Öncelikle kutlamaya gelen herkesle zafer yemeği yenildi. Ardından direnişçiler söz aldı ve direnişi anlattı. Hepsi direnişin önemini vurguladı.

Eda Deniz Haydaroğlu; "Berlin'de çok anımız geçti. Zaferi asıl olarak gecesini gündüzüne katan, burada Berlin'de emek veren herkes ile kazandım. En büyük kazanımlarınızdan biri de Köln'de açacağımız Temel Haklar ve Özgürlükler Derneği. Direniş bu temel haklar mücadelesinin başlangıcıydı. Derneğimiz de bu hakların temelli korunacağın göstergesi oldu." dedi.

Ardından Lena İleni Açıkgöz; "Eda'nın da dediği gibi vu süreçteki en büyük kazanımlarımızdan biri de Köln'de açılacak olan Temel Haklar ve Özgürlükler Derneği. Haziran'ın başında derneğimizin açılışı var. Herkesi bu açılışa bekliyoruz." Dedi.

Son olarak Sevil Sevimli; " Direniş hepimize çok şey kattı. En önemlisi bize yapılan haksızlıklara karşı cevapsız kalmadık. Açlığımızla cevap verdik ve kazandık" dedi.

Ardından Zafer Kutlamasına gelen Berlin emekçileri konuştu. Konuşmalarda bir emekçi; " Bu direniş bana çok şey kattı. Hepimize çok şey kattı. Hepimiz sınırlarımızı zorladık bu direnişle. Gece gündüz çadırlarda kalındı. Nöbetler tutuldu. Yani ben herkese teşekkür etmek istiyorum ama teşekkür edilir mi bilmiyorum. Çünkü kendimiz için direndik." dedi.

Ardından başka bir emekçi; " Benim için de duygusal olarak yoğun bir yıldı. Ben 2 yıl önce siyasi biri değildim. Ve çok sert başladım. Böyle bir ortamı daha önce görmedim. Size bir anımı anlatmak istiyorum. Biz birgün direnişçilerle Noel pazarına gittik. Orada çok büyük bir sevgi hissettim. Noel pazarı dönüşünde eve metro ile gitmek için bekliyorduk. Orada Berlin Çadırı emekçilerinden birine dedim ki "Ben sizin 2 hafta, sadece nöbet tutmak için çok uzak yerlerden gelmenizi anlamıyorum. Sırf nöbet için geliyorsunuz. Aklım almıyor. Bu çok değerli birşey." Yani bu iş kesinlikle para ile yapılmaz. Devrimci olmak, gönüllü olmak lazım bu işi yapmak için. Yani hep konuştuğumuz, erişmeye çalıştığımız yeni insan bu işte. Son 2 sene içinde bu direniş olmasaydı ben ve birçok insan bu bilince ulaşamazdık." dedi.

Ardından emekçiler konuşmaya devam etti. Bir diğer emekçi; " 13 ay boyunca gece gündüz savaştık ve direndik. Hala da savaşmaya ve direnmeye devam ediyoruz. Direne direne kazanacağız. “dedi.

Ardından başka bir emekçi; " Direnişin başında açlık grevini, neden yapıldığını yeni yeni öğreniyordum. Eda'nın da açlık grevi yapmasını fiziğinden kaynaklı çok doğru bulmuyordum. Ama o dayanışma ve yoldaşlığı görünce zafere inandım. Bu direnişte beni de sahiplendiler. Bu benim için çok değerliydi. Yani her daim moral üstünlüğü bizdeydi. Zafer de bizim oldu" dedi.

Ardından Leipzig'den bir emekçi; "Direnişi Magdeburg'da, Leipzig'de kiminle konuştuysam çok etkilendi. Sadece politik olan kişiler değil herkese güç verdi bu direniş. Bu direniş insanlara sadece çağrı yapmadı ya da ilhan vermedi. Aynı zamanda pratik olarak da insanları bir şeyler yapmaya zorladı. Bir özeleştiri vermek gerekirse biz bu direnişin sadece bir öznesiydik. Daha çok şey yapabilirdik. Ama bundan sonrası için ben Leipzig'de ki arkadaşları temsilen daha da ne yapabiliriz için tartışacağımızın sözünü verebilirim." dedi.

Ardından başka bir emekçi; "Bu direnişe ben de çok sıkı sıkıya duygularımla bağlıydım. Bu sene çok yoğundu bu açıdan benim için. Duygularımla başa çıkamadığımda mantığını devreye sokmaya çalıştım. Çünkü bir yandan iş, bir yandan çadır vardı. Bu bizim için çok yoğun bir tempoydu. Her gün kendimi 'Yeterli miyim? Benim direnişteki rolüm ne?' diye sorguladım. Bu direniş her açıdan bizi değiştirdi. Ama günün sonunda şunu söyleyebilirim arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Artık hayatta zor bir durumda kaldığımda direk sizi düşünüp güç alıyorum." dedi.

Ardından; " Arkadaşlarımız bu karanlığın ve çürümüşlüğün içinde bir ışık oldular. Mesela çevreciler açlık grevi yapıyorlar. Biz de gittik yanlarına. Bizden etkilendiklerini söylediler. Aynı şekilde Filistinliler açlık grevi yapmak istediklerini söyleyip nasıl yapacaklarını bize sordular. Bu eylem aslında çoğu kişiye de yol gösterici oldu." dedi.

Daha sonra son olarak bir emekçi; "Gerçek şu ki Avrupa'nın her yerinde kamplar kuruluyor. Her yerde bizim protesto şeklimiz benimseniyor. Filistin için sanki bizim çadır gibi çadırlar var. Bizim direnişimiz Alman solunu da cesaretlendirdi. Humboldt üniversitesi işgal edildi. Bizim çadırımız hemen Humboldt üniversitesinin önünde. İlla ki öğrenciler gördü. Bu süreçte herkes bir adım ileri attı. Pratikleşti. Bana ise bu çadır 2 şey kattı. Sabır ve İnanç." dedi.

Ardından zafer tatlısı yenildi. Akşam geç saatlere kadar sohbetlere devam edildi. Daha sonra ise etkinlik bitirildi.

Faşist 129 Yasaları Kaldırılsın!

Yaşasın Direniş Yaşasın Zafer![blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.