1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Yıldızlı Yürek Programında Onurlu Aydınlardan Albert Einstein Anlatıldı


Yıldızlı Yürek Kültür Sanat programında 19 Nisan Cuma günü yayınlanan, onurlu aydınlardan Albert Einstein'ın anlatıldığı bölümün kaydını paylaşıyoruz.

https://halkinsesiradyo.net/index.php/2024/04/20/insanliga-adanmis-bir-cesur-yurek-albert-einstein/

“Düşlemek bilmekten daha önemlidir”

Sınırlara hiç inanmayan bir dünya vatandaşıydı o... Ve şimdi, dünyanın Amerika’sında sürdürecekti bilimsel ve siyasal faaliyetlerini. Öyle de yaptı. Ama halk düşmanlığıyla meşhur FBI, öteden beri “tehlikeli” bulduğu Einstein’a baskı kurmakta gecikmedi. Hakkında sürekli rapor tutuluyor, attığı her adım gözleniyordu. Kurduğu her cümle kaydediliyordu. Alman faşistlerinin ölüsünü görmek istedikleri Einstein’ı, Amerikan emperyalizmi de “sakıncalı” buluyordu. Zira büyük bilgin insanların eşit, halkların özgür olması gerektiğini savunuyor ve sosyalist düşünceler taşıyordu.

Einstein, “Özgeçmiş Notlarım”da bilimin ne denli çekici olduğunu özgürlük üzerinden anlatır: “... Neredeyse dışımızda, bizden, insanlardan bağımsız kocaman bir evren mevcut ve ebedi bilmece gibi karşımıza dikilmiştir. Ama bu evren kısmen de olsa bizim duygularımıza açık ve onun öğrenilmesi, sırlarının gün ışığına çıkartılması bizim için özgürlük kadar çekiciydi.”

Kararlı bir anti-faşist olan Einstein, katıldığı bilimsel toplantıları da siyasal sorunları gündeme getirdiği zeminlere çevirmekte gecikmezdi. Çünkü bilimsel olduğu kadar, siyasal gerçeklerin de anlaşılmasını istiyordu. Bu uğurda, bilimsel şöhretini kullanmaktan çekinmedi. Bilim adamı olarak bulunduğu bir yerde, gerektiğinde ortamı politize eden ateşli bir özgürlük militanı oluyordu. Ülkemizde epeyce yaygındır akademik-mesleki toplantıları apolitik sınırlarla hapsetmek. Böylesi hapislerden firar etmek ise, Einsein’a yoldaşlık etmektir şüphesiz.

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.