1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

TAYAD: Yüzde Seksen Engelli TAYAD’lı Mehmet Güvel Derhal Serbest Bırakılsın


İstanbul Tutsak Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYAD) emekçileri, 6 Nisan’da basın açıklaması yaptı.

Söz konusu basın açıklamasında, AKP faşizminin 6 Şubat komplosu ile hasta olmasına rağmen tutukladığı TAYAD’lı Mehmet Güvel’in durumuna, Özgür Tutsakların hasta tutsakların serbest bırakılması ve S-R-Y Kuyu Tipi Hapishanelere karşı direnişlerine vurgu yapıldı.

 

TAYAD’lı Aileler adına basın açıklamasını okuyan Ferdi Sarıkaya şu sözlere yer verdi:

Basına ve Halkımıza;

Yetmiş sekiz yaşında ağır hasta tutsak TAYAD’lı Mehmet Güvel derhal serbest bırakılsın!

Faşizm, 6 Şubat günü Çağlayan soruşturması bahanesiyle devrimcilere, demokratlara ve halka saldırarak 100’ü aşkın insanı gözaltına almıştır. Bu saldırılarda TAYAD’lı Mehmet Güvel’in evi de basılıp talan edilmiş, 78 yaşındaki kanser hastası Mehmet Güvel yere yatırılıp ters kelepçe yapılarak işkenceyle gözaltına alınmıştır.

Gözaltına alınan 61 kişi, 10 Şubat’ta götürüldükleri Çağlayan Adliyesi’nde işbirlikçi savcı ve hâkimlerin kararlarıyla hiçbir somut gerekçe gösterilmeden komplo bir dosyayla tutuklanmıştır.

Mehmet Güvel, ‘80’li yıllardan beri ilk devrimcilerle tanıştığı andan itibaren devrimci mücadelede en ön safta yer almıştır. Mehmet Güvel Türkiye devrim mücadelesinde, şehit cenazelerinde, şehit ailelerinin yanında, basın açıklamalarında, adalet yürüyüşlerinde, gözaltılarda, tutuklamalarda… mücadelenin her kilometre taşında emek vermiş bir çınardır.

1996’da Eskişehir Tabutluğu’nun açılmasıyla birlikte devrimci tutsaklar ölüm orucu direnişine başladıklarında Mehmet Güvel de gönüllüler arasında yerini almış ve faşizmin tecrit politikalarına karşı ölüm orucu direnişine başlamıştır.

Mehmet Güvel, 2004’te Büyük Ölüm Orucu direnişi sırasında Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda oturma eyleminde olan TAYAD’lı Aileler’i ziyareti sırasında başka bir komplo dosyayla tutuklanmış ve ‘hapishanede kalamaz’ raporu olduğu için de yaklaşık bir ay sonra da tahliye edilmiştir.

2017’de KHK’larla işinden atılan yüzbinlerce kamu emekçisinin hakkı için direnen Nuriye Gülmen’in Süresiz Açlık Grevi direnişinde TAYAD’lı Mehmet Güvel de “Nuriye ve Semih’in Talepleri Kabul Edilsin!” diyerek 200 günü aşkın bedenini açlığa yatırmıştır.

Faşizmin düşmanlığı Mehmet Güvel’e tam da bu nedenledir!

Mehmet Güvel, devrimcilerle tanıştığı günden bugüne devrimci tutsaklar için TAYAD’lı Aileler ile birlikte bir TAYAD’lı olarak mücadele etmektedir.

Tutuklandıktan sonra Silivri Hapishanesi’nden İzmir-Buca Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ne işkenceyle sürgün-sevk edilmiştir. Yüksek Güvenlikli S-R-Y Kuyu Tipi Hapishaneler tutsaklara tecrit içinde tecrit yaşatmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Kuyu Tipi Hapishanelerde tutsaklar günde 2 saat havalandırmaya çıkarılmakta, arkadaşlarından ayrı tekli hücrelerde tutulmakta. Elektronik kapılarla insansızlaştırılmakta ve güneş bile görememektedir.

Kuyu Tipi Hapishaneler, tecridin en yoğun uygulandığı yerlerdir.

Mehmet Güvel 78 yaşında ve hayatını tek başına idame edemeyecek durumdadır. Prostat kanseri tedavisi görmektedir, Wernicke Korsakoff hastalığından kaynaklı hafıza sorunları yaşamaktadır, %80 (yüzde seksen) engellidir ve ‘hapishanede kalamaz’ raporu bulunmaktadır.

Faşist AKP iktidarı TAYAD’lı Mehmet Güvel’i komplo bir dosyayla tutuklayarak hapishanede katletmek istiyor.

Hapishanelerde tedavi hakkı olmayan kanser ve kalp hastaları ‘ağır hasta tutsak’ olarak İnfaz Kanunu’nun 16’ıncı maddesi gereğince tedavisinin yapılabilmesi için derhal serbest bırakılmalıdır.

AKP’nin işbirlikçi hâkimleri, savcıları ‘hapishanede kalamaz’ raporu olmasına rağmen 78 yaşındaki kanser hastası Mehmet Güvel’i tutuklayarak suç işlemiştir.

Adalet Bakanlığı ile Buca Yüksek Güvenlikli Hapishane idaresi bu suçu devam ettirmektedir.

TAYAD’lı Mehmet Güvel’in başına gelebilecek olumsuz her şeyden faşist AKP iktidarı, Adalet Bakanlığı ve Buca Yüksek Güvenlikli Hapishane idaresi sorumludur!

Mehmet Güvel Derhal Serbest Bırakılsın!

İnfaz Kanunu’nun 16’ıncı maddesi uygulansın!

Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın!

S-R-Y Kuyu Tipi Hapishaneler Kapatılsın!

Bugün Türkiye hapishanelerinde S-R-Y Kuyu Tipi Hapishanelerin kapatılması talebiyle direniş büyümektedir.

Erzurum Dumlu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde bulunan Cemil Kurt ve Alişan Gül 26 gündür Süresiz Açlık Grevindedir.

Buca Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde bulunan Cem Dursun ve Oktay Kelebek bugün Süresiz Açlık Grevinin 43’üncü günündedir.

Kırşehir Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde bulunan Vedat Doğan, Rezzan Şengül Süresiz Açlık Grevinin 7’inci günündedir.

Bolu F Tipi’nde bulunan Nurettin Kaya ölüm orucunun 170’inci günündedir.

Süresiz Açlık Grevinde ve Ölüm Orucunda bulunan Nurettin Kaya’nın talepleri derhal kabul edilsin!

TAYAD’lı Aileler[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.