1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Sosyalist Tarihiyle ve Değerleriyle Dirilen Bir Bölge: Lugansk Halk Cumhuriyeti… Grup Yorum Donbass’ta – 2


 Grup Yorum ve beraberinde bulunan Halk Cephesi ile Avrupa Dev-Genç heyeti, 13 Nisan’da Moskova’dan yola çıkarak 14 Nisan günü Donbass bölgesinde bulunan Lugansk Halk Cumhuriyeti’ne (Luganskaya Narodnaya Respublika) ulaştı.

Grup Yorum ve beraberindeki heyetin ulaşması ile Donbass’ta geçirecekleri 10 günlük program başlamış oldu.

 

Genç Muhafızları ve Kahraman Anıtları Halklarımıza Biz Anlatacağız…

Emperyalizmin, özellikle adına ‘soğuk savaş’ dedikleri, halkların devrimci potansiyeline yönelik ideolojik bombardıman döneminin ardından başı çeken söylemlerinden biri de “Sovyetler anıtlarını halk parçalıyor, alay ediyor, yıkıyor…” gibi argümanlar ve halkları kandıran söylemleri olmuştur. Lakin Yorum ve beraberindeki heyet ilk Rusya topraklarına adım attıklarından itibaren birçok yerde sosyalist-komünist değerleri, sembolleri ve anıtları gözle görüp not almıştır.

Bu anıtların kanla ve bedellerle korunduğu yerlerden biri de şu an halâ emperyalist AB-ABD-NATO tarafından desteklenen faşist Neo Naziler tarafından saldırıya uğrayan Lugansk olmuştur.

Lugansk’ta, sosyalizm ve komünizm hedefiyle mücadele yürüten “Kavga (Borotba)” isimli derneğin üyelerinden ve Anti-Emperyalist Cephe dostu olan Aleksey Albu ile buluşularak; şehir merkezinde onarımı birkaç ay önce tamamlanan Genç Muhafızlar Parkı (Molodoy Gvardii) ziyaret edildi. Ziyaret esnasında ayrıca, bölgede gazetecilik yapan İtalyan gazeteci Andrea Lucidi ile buluşuldu.

A. Lucidi; Yorum, Halk Cephesi ve Dev-Genç’liler ile karşılaşmaktan ve tanışmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek şehirdeki son durum hakkında bilgilendirme yaptı. Lucidi’nin anlatımına göre Lugansk şehir merkezi 10 ay aradan sonra ilk defa Britanya yapımı füzeler tarafından hedef alınmış ve sivil halkın yaşadığı yerlere atılmıştır. Füzeli saldırılarda çok sayıda halktan yaralananlar olduğunu aktararak Yorum ile şehir turuna katıldı.

Park gezisi sırasında “Genç Muhafızlar” ve “Rusyalı Gönüllüler” anıtları ziyaret edilerek haklarında bilgilendirme yapıldı. Bu noktada A. Albu “Rus” ve “Rusyalı” kavramı-tanımı hakkında heyete bilgilendirme yaparak hangi kavramın daha uygun ve doğru olduğunu belirtti.

Bir Bolşevik Devrimci, Halkını Savunan Savaş Kahramanı, Sovyet Maraşeli Voroşilov’un Anıtı…

Şehir gezisi sırasında göze çarpan ve coşkuları kabartan en önemli şey birçok yerde ve özellikle meydanlarda Sovyetlere dair izler olmasıydı. Bu bir levhadır, bir büst, kocaman duvarları boydan boya süsleyen ve can veren mozaikler ve yaşamlarındaki gibi heybetleriyle duran Sovyet önderlerinin ve askerlerinin heykelleri idi.

Bunlardan biri de, Lugansk’ın merkezinde Leninsky Bölgesi’nde bulunan, 1925-1940 tarihleri arasında Halk Savunma Komiserliği yapmış olan Sovyet komutanı-mareşali Kliment Efremoviç Voroşilov heykeli idi… Halkını ve kızıl ordusunu zaferin onuruyla selamladığı anda olduğu gibi atının üzerinde betimlenmişti.

Mareşal K. Voroşilov; büyük önder Stalin’in en yakın yoldaşlarından biriydi. Halkının ve büyük vatanının cesur savunucusu savaş kahramanıydı. Almanya’nın faşist Nazilerine karşı Leningrad Savunması’nı zaferle taçlandıran komutan…

 Voroşilov’un anıt heykelinin ziyareti ardından Çernova Caddesi üzerinde bulunan Lugansklı Rus ve Sovyet halk şairi Mikhail Matusovskiy’in heykeli ve şairin adını taşıyan Lugansk Devlet Kültür ve Sanat Akademisi’nin tarihi binası önünde hatıra fotoğrafları çekinildi.

Bomba Şarapnelleri, Kraterleri, Yıkıntılar… Her Şeye Rağmen Vatan İçin Yaşam!

Evet, Lugansk bir savaşın içinde. Ve bu faşist savaşa, saldırılara rağmen halkı da direnmeye devam ediyor. 

Şehrin birçok yerinde (sivil binalar, resmî kurumlar, okullar, hastaneler vd.) bombalı saldırıların, atılan füzelerin izleri de açıkça göze çarpmaktadır.

Grup Yorum tıpkı geçmişte olduğu gibi emperyalizmin faşist saldırılarını belleklerine-hafızalarına kaydederek devrimci sanat sorumluluğunu yerine getiriyordu. Bu nedenle Donbass konulu belgeselleri için çekimlerinde de özellikle halka yönelik faşist saldırılar, katliamlar vurgulandı ve bunları başta Türkiyeli halkımız olmak üzere tüm dünya halklarına ulaştırma sözü verdiler.

Bu konu ile ilgili de Yorum: “Donetsk ve Lugansk, bağımsızlığını ilan ettikten sonra emperyalizm destekli Neo Nazi çetelerinin ve Ukrayna ordusunun bu bölgelerde doğrudan halkı hedef alarak yaptığı roketli, füzeli saldırıları hiç durmadı; 2014 yılından Rusya’nın Ukrayna Operasyonu’nun başladığı 24 Şubat 2022 tarihine kadar toplam 14 bin civarında halktan insan katledildi. Burada gerçekleri anlatmaya devam edeceğiz. ABD-AB emperyalizmini ve onun işbirlikçisi faşist Ukrayna devletine karşı direnen Donbass halkının yanındayız!” açıklamasında bulundu.

 

Grup Yorum ve beraberindeki Halk Cephesi ile Avrupa Dev-Genç heyetinin birinci gün siyasi ve kültür gezisi akşam saatlerinde Lugansk merkezindeki Kızıl Meydan ziyareti ardından günün değerlendirmesi yapılarak bitirildi.

 

Grup Yorum Faşizmin Saldırılarına ve Katliamlarına Uğrayan Dünya Halklarının Sesidir!

Emperyalizmin Fonlarıyla Beslenen ‘Dezenformasyon Korosuna’ Karşı Dünya Halklarının, Devrimcilerinin ve Direnenlerin Sesi Grup Yorum’u Var! 

Grup Yorum Halktır Susturulamaz!

(Devam Edecek…) 

Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.