1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Londra Pir Sultan Kültür Merkezinde Halk Toplantısı yapıldı

Pir Sultan Kültür Merkezi 21 Nisan Pazar Halk Toplantısında Seçimler ve yerel Seçimler konusunda değerlendirmeler yapıldı.

Bu haftaki toplantımızı yerel seçimleri, sonuçları ve bizim bakışımız konuşmak için herkesin düşüncesini belirtmesini istiyoruz diyerek konu açıldı.

Neden CHP yerel seçimlerde fazla oy aldı?

Toplantı ya katılanların hemen hemen herkesin söz alıp değerlendirme yaptığı toplantıda;

-yerel seçimlerdi ama genel seçim havasında geçti ve Erdoğan’la Bir çok nedenin birleşmesinden kaynaklı;

-genel olarak ekonomik krizin derinleşmesi artık son noktaya gelmesi,

- ulufe dağıtır gibi son günlerde popülist politikalara gidememesi, emeklilerin beklentilerinin karşılanmaması,

-Gazze Filistin direnişini destekliyor sahtekarlığının teşhir olması ve ticaretin hala devam ediyor olması,

-yerel seçimlerin genel seçim havasına bürünmesinin yanı sıra kişilerin yerel seçimlerde önemli olduğu gerçeği, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun yarattığı 'halkçı' bir politikalarının yarattığı bir dalga,

-kendi içinde Yeniden Refah Partisinin varlığı gibi etkenler yine düzen içinde değişimi ve AKP iktidarına birikmiş bir tepkinin yine bir düzen içi değişimin olduğu belirtildi.

-gelen gideni aratacak olduğunu bilsekte kötünün iyisi de olsa bir nebzede kibirli diktatöre halk cevap verdi, yeterli olmasada yerel seçimlerde bir soluk  alma  olarak değerlendirenler oldu.

- Van halkının iradesine açık saldırının geri tepmesi halkın seçtiği kişiden bağımsız olarak açık saldırıya halkın birleşerek açık cevap vermesi...

-yine bu saldırı başarılı olsaydı ki AKP bir deneme yaptı arkası gelecekti. Diyarbakır, İstanbul gibi çoğu yerdeki seçimlerden kazananlara yönelik yasal yada yasadışı yöntemlerle kayyumlalar atayabileceği gibi kaygılar halkları birleştirdi. AKP faşizmine şimdilik geri adım attırdı.

Toplantı da sonuç olarak: yukarıdaki değerlendirmenin birçok yönden bakışı hemen hemen doğru olmakla birlikte biz nasıl bakıyoruz ve halkımız ve devrimin genel kalıcı çıkarları açısından sahte ve yalancı bir bahar gibi görmemize rağmen; halkımızın sevinmesine seviniyoruz ama bu yanılgı ve geçici bir sevinçtir.

 Biz bu dönemde seçimlere katılma diye bir derdimizin olmamasına rağmen siyasal  gündemin diri olmasından kaynaklı sisteme ve seçime yönelik politikalarımızı halkımıza anlatmakla sorumluyuz. Bu vesile bizim genel olarak seçimlere bakış açımız  taktik düzeyindedir; parlamento bizim için araçtır. seçimlere mutlak katılmayı da mutlak katılmamayı da mekanik olarak ele almıyoruz. ülkenin genel durumu bizim örgütlenme gücümüz, devrimin geliştirilmesine hizmet edip etmemesine bağlı alarak değerlendirebiliriz. her koşulda boykot  yada seçime katılmayı mutlaklaştırmayız. Düzen partilerini teşhir amaçlı düzen partilerine oy yok protestosunu yapacağımız gibi seçimlere katılmayı da reddetmeyiz.

 

Şu anda düzenin soluda özellikle reformizm ve oportünizm faşizmin meşrulaştırılmasına ve halkın değil sistemin soluk almasına hizmet ediyorlar.

çünkü; halkın hoşnutsuzluklarının düzen içinde eritilmesi bir beş yıl için yine beklemeye alınmasına işbirlikçilerin baskı törör sömürü ve zulmünü devam etmesine hizmet ediyor faşizmin krizini hafifleterek devrimci mücadeleye engel oluyor.

Oligarşi güçlü olduğu zaman seçimle ve parlemento aracılığı ile kimi istiyorsanız onu seçin denilerek en geçerli ve kullanışlı oyununu oynar. Ama seçimlere ihtiyaç duymadığında darbelerle rafa kaldırır. Yani sandık demokrasisi ile darbeler kardeştir. Tarihte en iyi ve güçlü örnek Şili'de Allende'dir. Seçimle geldi ama darbeyle gitti. Emperyalizme bağlı yeni sömürge ülkelerde halk iktidarı alınabilir ama kalıcı olması ise silahlı örgütlü halkın gücüyle ayakta kalır ancak tarihin bize öğrettiği budur.

Yine ilginç bir örnek 90 larda parlamentoya 30 yakın milletvekili soktukları dönem Kürt milliyetçi haraket hem silahlı gücü hemde parlamentodaki duruşu dahi daha nitelikliydi. Şimdi ise iki üç kat daha fazla milletvekili olmasına rağmen daha geri ve yerel seçimlerde kurtarılmış bölge ilan ettikleri kitle tabanı olarak güçlü oldukları yerleri dahi faşizmin zulmünden kurtaramadılar.  2015 seçimlerinde de devrim demişlerdi bir zamanlar, devrim böyle hemen yıkılırmı. Abartı şımarma ve düzen içi arayışları onları silahlı reformlar için dahi mücadele edemez hale getirdiler.

Demokratik alanı ve reformları yine en iyi devrimciler kullanır. Ama ne demokratçı ve ne de reformcuyuz. Demokratik mücadeleyi devrimin çıkarı ve reformları halkımızın örgütlemenin nihai hedefe ulaşmanın aracısı olarak en çok devrimciler sahip çıkar ve mücadele ederler.

Yine sahte ve yeni Ecevitler yaratmak ve yine sahte umutlar yaratmak istiyorlar isteyecekler. Ekrem İmamoğlu ve Fatih Erbakan şimdi den yerini almış gözüküyorlar.

Demokratik alanlarda: Nuriye Gülmen, işte TAYAD, kültür ve sanat cephesinde Grup Yorum, Devrimci İşçi Hareketi ve Halkın Mimar Mühendisleri, Halkın Hukuk Bürosu, Çağdaş Hukukçular Derneği gibi meşru ve demokratik yoldan kurduğumuz ve hala devam eden örgütlenmelerle düzenin meclisine karşı HALK MECLİSERİ'yle, memur meclisleri, işçi meclisleri, ögrenci meclisleri, gibi kurumlarla örgütlenip bilinçlenip yasal yasadışı, meşru silahlı silahsız mücadele yöntemleriyle bu düzene alternatif kurumsallaşma ve örgütlenmelerimizle mücadelemize devam ediyoruz. Düzenin kırıntılarına ve sahte umut tüccarlarına ve umutlarına kanmıyoruz kanmayalım.

Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.