1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

HHB: 5 Nisan Ebru’dur, 5 Nisan Fuat’tır!


Halkımızın adaletini her koşulda ve her türlü bedeli ödeyerek savunan Halkın Hukuk Bürosu avukatları, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle kamuoyuna yönelik “Tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı 5 Nisan Avukatlar Günü’nde mücadelemize ortak olmaya çağırıyoruz…” mesajı ile yazılı açıklama yayınladı.

 

HHB’nin kurumsal X (Twitter) hesabından da yayınlanan açıklamada şu sözlere yer verildi:

5 Nisan Avukatlar Günü Bir Direniş Günüdür!

5 Nisan Ebru’dur, 5 Nisan Fuat’tır!

İstanbul Barosu’nun kuruluşunun yıldönümü olan 5 Nisan, ülkemizde avukatlar günü olarak da bilinmektedir.

Fakat 5 Nisan, yalnızca bir ‘kutlama’ ya da ‘anma’ günü değildir. Bu tarih; aynı zamanda ülkemizde F Tipi tecride karşı direnenlerin, adil yargılanma hakkı ve adalet mücadelesi verenler için direniş ve mücadeleyi yükseltme günüdür.

5 Nisan 2006 tarihinde büromuz Avukatı Behiç Aşçı; kaybettiği 121 müvekkilinin ardından F Tiplerinde uygulanan tecride karşı ölüm orucuna başlama kararı almıştır; 293 gün süren direnişinin ardından Adalet Bakanlığı’nın tecridi kabul etmesi ve 10 saat sohbet hakkını tanıması ile bu direniş zaferle sonuçlanmıştır.

5 Nisan 2020 tarihinde ise Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal, “Adil Yargılanma Hakkı” talebiyle ölüm orucuna başlamıştır. Ebru Timtik, adil yargılanma talebiyle başladığı ölüm orucunun 238’inci gününde ölümsüzleşmiştir. Ardından ise Aytaç Ünsal tahliye edilmiş ve direnişe ara vermiştir. Halkın Avukatlarına yapılan saldırılara karşı yapılan bu direniş; tüm dünyada yankı uyandırmış; yüzlerce meslek örgütü, baro açıklama yapmıştır. Dünya genelinde milyonlarca avukatı temsil eden barolar ve dernekler Ebru ve Aytaç’ın taleplerinin kabul edilmesi için açıklamalarda bulunmuştur.

Bugün Ebru’muzun resimleri, dünyanın her yerinde ‘özgürlüğün yüzü’ olarak dolaşmaktadır.

5 Nisan 2024 yılında da direnmeye devam ediyoruz.

Hapishanelerde tutsak edilen avukat arkadaşlarımız Av. Aytaç Ünsal, Av. Engin Gökoğlu, Av. Özgür Yılmaz, Av. Süleyman Gökten, Av. Behiç Aşçı, Av. Oya Aslan, Av. Barkın Timtik, Av. Selçuk Kozağaçlı, Av. Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı, Av. Aycan Çiçek, Av. Didem Baydar Ünsal ve Av. Seda Şaraldı ile birlikte avukatlık mesleğimizi her yerde, ısrarla yapmaya devam ediyoruz.

6 Şubat 2024 tarihinde büromuza yapılan polis baskını ile halkın avukatlığı geleneğinin bitirileceği düşünülmüştür. Ancak faşizm yanılmaktadır; 1989 yılından beri devrimci avukatlık mücadelesi tüm saldırılara rağmen dünyanın dört bir yanında büyümekte ve yayılmaktadır.

Büyük bir komployla, hiçbir delil olmadan; Nazi hukuku ile tutsak edilen avukat arkadaşımız Nazan Betül Vangölü Kozağaçlı, Seda Şaraldı ve Didem Baydar Ünsal bırakılana kadar mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz.

5 Nisan Avukatlar Günü’nde Ebru’muzdan, Fuat abimizden aldığımız güçle adalet mücadelemizi büyüteceğiz.

Tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı 5 Nisan Avukatlar Günü’nde mücadelemize ortak olmaya çağırıyoruz.

Halkın Hukuk Bürosu

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.