1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Grup Yorum, Halk Cephesi Ve Anti-Emperyalist Cephe Heyeti Olarak Suriye'de 2. Günümüz

Grup Yorum, Halk Cephesi ve Anti-emperyalist Cephe heyeti olarak, 27 Nisan'da Suriye programımıza yazarlar birliği binasında kahvaltı yaparak başladık.

1969 da kurulan Yazarlar Birliği, edebiyat, öykü ve roman, siyasi araştırma, çevirmen ve tiyatro birlikleri gibi bir çok birliği birleştiren bir çatıdır. Aynı zamanda bir çok dergi, site ve Tv kanallına da sahip. En az 2000 kişinin üye olduğu Yazarlar birliği savaşa rağmen hiç bir zaman kapılarını kapatmadı, her zaman üretmeye ve halka üretimlerine ve hizmetlerini sunmaya devam etti.

Kahvaltıdan sonra Yazarlar birliğinin başkanı Dr. Muhammed Hurani ile görüştük. Ardından en az 8 büyük radyo ve Tv kanallarının katıldığı bir basın açıklaması gerçekleşti. Basın açıklamasına bizim heyetimizin dışında Yazarlar derneği başkanı ve yardımcısı, Suriye öğrenciler birliğinin başkanı ve Suriye komünist partisinden bir temsilci de konuştu. Basın açıklamasına Suriye'nin büyük tv ve radyo kanalları arasında;

Suriye Drama Tv,

Al ahbariya Suriye Tv,

Sana haber ajansı,

Al bass gazetesi,

Tişrin gazetesi,

Suriyana Tv,

En nahar gazetesi ve

Sefir press yer aldı.

Basın açıklamasında Grup Yorum adına Umut Gültekin ve Sena Erkoç, Anti-emperyalist Cephe adına Konstantina Kartsioti ve Halk Cephesi adına Sevil Sevimli ile Eda Deniz Haydaroğlu konuştular.

Grup Yorum emekçileri kendi tarihlerini ve neden Suriye'ye geldiklerini anlattılar. Nato'nun dünyanın en büyük terör örgütü olduğunu vurgulayarak, dünya halklarına işlediği suçları ve gerçekleştirdiği katliamlara değindi. Ayrıca Grup Yorum olarak, konserleriyle Ortadoğu da var olan 13 Arap ülkesine emperyalizme ve Siyonizm’e karşı birleşme çağrısı yaptıklarını açıkladılar.

Grup Yorum'dan sonra söz alan Anti-emperyalist Cephe temsilcisi, Suriye ve direniş endeksine bakış açılarını anlatarak 2011 den beri Suriye halkının emperyalizme karşı mücadelesini sahiplendiklerini anlattı. Bunu anlatırken, daha önce iki kez Lübnan bir kez Suriye’de yapılan uluslararası anti-emperyalist sempozyumları anlattı ve birlikleri gelecekte yapılacak olan sempozyuma çağırdı. Ayrıca NATO'ya karşı başlattıkları kampanyadan bahsetti. "NATO ve ABD emperyalizmi dünya haklarının baş düşmanıdır. Anti-Emperyalist Cephe'yi büyütmek ve tüm direniş güçlerini birleştirmek, Filistin'den Suriye'ye kadar, Suriye'den Avrupa'ya ve Anadolu'ya kadar emperyalizme karşı birleşmeli, savaşmalı ve kazanmalıyız." dedi. Suriye gelme sebeblerinden biri olarak ise, emperyalizmin Orta doğu hakkında yaptığı dezenformasyon politikalarına karşı, dünya halklarına gerçekleri anlatmak olduğunu açıkladı.

En son söz alan Halk Cephesi temsilcileri ise, vatanımızdaki anti-emperyalist, anti-faşist direniş ve mücadele tarihini Efraim Elrom eylemini, Kızıldere'yi, 84, 96 ve Büyük Ölüm orucu direnşini örnek vererek anlattı. Şu an da S-R-Y kuyu tipi hapishanelere karşı direnen Nurettin Kaya'dan da bahsederek onun da selamını ilettiler. Filistin topraklarının kendi önderlerine ağırlayarak Halk Cephesi için çok değerleri ve önemli olduğunu da vurguladılar. Devrim iddiaları olduğu için Suriye ve Filistin halklarının emperyalizme ve Siyonizm’e karşı verdiği mücadenin  umut olduğunu söylediler.

Basın açıklamasına katılan diğer birlikler ise özellikle Grup Yorum'un siyasi duruşundan etkilenerek, her türlü yardımda bulunacaklarını ve enternasyonal dayanışmayı büyüteceklerini söylediler. Sempozyumlara katılma isteklerini belirterek, anti-emperyalist mücadelede ortak düşüncelerimizin olduğunu vurguladılar. Yapılan açıklamalardan sonra gazetecilerin ayrıca sordukları sorulara cevap verildi.

Basın açıklamasında sonra heyet olarak, Grup Yorum'un Suriye de ki ilk konseri için Halep'e gitmek üzeri yola çıkıldı.

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.