1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Dev-Gençliler Olarak Donbass’da İkinci Günümüz!

15 Nisan Salı günü Donbass’da 2. günümüze Sovyet usulü işletilen bir kafeyi ziyaret ederek başladık. Bu kafe 2015’te kurulmuş ve 2014 yılında Ukrayna ordusunun Donbass halkına saldırmaya başladığında, yaralıların tedavisi ve beslenmesi için kullanılmış.

Kafe’de yemeklerden çalan şarkılara kadar her şey Sovyetler birliğine özel ve kafenin her bir köşesinde Sovyet simgeleri bulunuyor.

Sahibi bu kafenin sadece insani yardım İçin değil asıl olarak, sosyalizmin değerlerini yeni genç nesillere öğretmek, sosyalizmin güzelliklerini ve kazanımlarını göstermek için,  Kolektivizmi, dayanışmayı ve birliği yaşatmak İçin kurulduğunu anlattı.

O kafede Dev-Genç’liler olarak sosyalizmin simgeleri arasında olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadık.

Çünkü Savaş, sembollerin savaşıdır. Bir yandan dünya halklarını, ezilenleri, sosyalizmi ve umudu temsil eden kızıl bayrak ve yıldızlar, diğer yandan sömürü, katliam, kan ve gözyaşını temsil eden Nazilerin gamalı haç sembolleri…

Kafede sovyet usulü kahvaltımızı yaptıktan sonra, Donbass Halk Cumhuriyetine bağlı Krasnadon şehrine gittik. Krasnadon “Kızıl nehir” anlamını taşımakta. Burada “Young Guards”, yani Genç Muhafızlar örgütünün üyeleri anısına kurulan müzeyi ziyaret ettik.

Müze’de Krasnadon halkının ikinci emperyalist paylaşım savaşında Nazilere karşı verdiği amansız  mücadeleyi öğrendik.

Sürecin “sıradan” genç kız ve erkeklerinden oluşan anti-faşist duygularıyla, yaratıcılıkları ve gençliğin doğası gereği atılganlıkları ve cüretleriyle bir çok direnişin önünü açan, eylemleriyle Krasnadon’da yaşayan bir çok insanın hayatını kurtaran Young Guards gençlik örgütlenmesinin özelliklerini ve eylemlerini öğrendik.

En çok dikkatimizi çeken eylemlerinden biri ise, Krasnadon şehiri tamimiyle Alman nazilerin işgali altındayken, illegal faaliyet yürütmek zorunda kalan Genç muhafızların, meydanın çeşitli yerlerine kızıl bayraklar asması. Nazilerin bayrakları indirmemesi için ise bayrakların altına “dikkat mayın” notunu bırakmaları.

Böylelikle meydanda bir süre asılı kalan kızıl bayraklar, mücadelenin ve direnişin devam ettiğini, umudun hala var olduğunu açıklar.

Sembollerin önemini, sembollerin umut olduğunu bir kez daha bu yaratıcı eylem örneği ile gördük.

Katledilen bu gençlerin mücadelesi yeni nesiller tarafından sürdürülüyor. Bunu simgeleyen devasa bir mozaik ise müzenin giriş katında bulunmaktaydı.

Müze ziyaretimizi Alman faşizmine karşı kahramanca direnen genç muhafızlar örgütünün şehitlerinin anıtı önünde yaptığımız bir saygı duruşu ile sonlandırdık.

Lughansk’a tekrar geri döndüğümüzde sendika binasını ziyaret ettik. Eğitim emekçileri alanında çalışan Sendika başkanı Oleg Koval ile görüştük.

2014 yılından itibaren Donbass halkına yönelik tecrit etme politikalarına karşı bizlere geldiğimiz için çok teşekkür eden, Oleg Koval bize Lughansk Halk Cumhuriyeti’nin eğitim sistemlerinde sovyet eğitim sistemini temel aldıklarını ve bunun programını çıkardıklarını anlattı.  Eğitime veya öğretmenliğe emperyalizmin dayattığı gibi servis için değil, topluma yararlı insanlar yaratma misyonununu üstlenenler olarak baktıklarını söyledi. Sadece bilgi yüklemeyi değil, güçlü kişilikler yaratmayı hedeflediklerini anlattı.

Bu görüşmeden sonra akşam günün değerlendirmesini ve bir sonraki günümüzü programlamak İçin  toplantı yaptık. Akşam ise Almanya’da faşist 129 yasalarına karşı açlık grevi ile direnen Lena İleni Açıkgöz ile görüştük. Lena, bize her direnişi birleştirmemiz gerektiğini söyledi. Kimileri cephede, kimileri cephe gerisinde emperyalizmin fiziki ve ideolojik kuşatmalarına karşı direniyor. Ortak noktamız DİRENİŞ. Dünya halklarının tek yasası DİRENİŞ.

Nesilden nesile Faşizme ve emperyalizme karşı direnişler devam ediyor.

Emperyalizmin ideolojik kuşatması ve tecrit etme politikası altında olan bizler de , elbette Rusya’yı tamamıyla kuşatmak isteyen NATO ve ABD’ye ve İşbirlikçi-faşist Ukrayna devletine karşı direnen Donbass ve Rusya halkının yanındayız.

Son olarak, Dev-Genç’liler olarak Young Guards örgütünün üyelerinin anısını mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğiz diyoruz.

Onlardan ve tüm devrim şehitlerinden öğrendiklerimizle, Enternasyonalizmi büyüterek Dünya’yı bir kez de Türkiye’den sarsacağız!



















Etiketler: , ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.