1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Dev-Genç’in Donbass’da 3. Günü

16 Nisan salı günü Donbass’da Grup Yorum emekçileri ve Halk Cephesi ile geçirdiğimiz 3. günümüze Lugansk sendika binasında kahvaltı yaparak başladık. Sendika binasının kafeteryası, işçi ve emekçiler için her sabah kahvaltı ve öğlen yemeği sunuyor. Bizler de bu sabah kahvaltımızı Donbass’da yaşayan emekçiler ile birlikte yapmış olduk.

Günümüzün ilk görüşmesini Lughansk Gençlik Kütüphanesinde, Lughansk Cumhuriyetinin ilk Halk Konseyi başkanı Aleksiy Karyakin ile gerçekleştirdik.

Aleksiy Karyakin, bizlere Lugansk Halk Cumhuriyetinin bağımsızlığını nasıl ilan ettiklerini anlattı. Görüşmede biz de özel olarak Donbass’a “yardım” için değil, Enternasyonalizmi büyütmek adına geldiğimiz anlattık. Anti-Emperyalistler olarak, ABD ve NATO’ya karşı süren her bir direnişi desteklemeyi görevimiz olarak gördüğümüzü ve bu bakış açısıyla burada olduğumuzu anlattık. Bu yüzden Donbass’ta yaşanan gerçekleri dünya halklarına özellikle emperyalizmin yalan bombardımanı altında yaşayan Avrupa’lılara anlatmak istediğimizi vurguladık. Donbass halkının NATO’nun genişletilmesine karşı verdiği bu mücadelenin tüm dünya halklarına örnek ve umut olduğunu da ayrıca söyledik.

Bir sonraki görüşmemizi yine sendika binasında gerçekleştirdik. 2014 yılında yapılan Minsk anlaşmalarında Lughansk Halk Cumhuriyeti temsilcileri arasında bulunan Vratislav Deinego ile görüştük.

Vratislav Deinoga bize Minsk anlaşmaları sürecini adım adım anlattı.

5 Eylül 2014 tarihinde Belarus'un başkenti Minsk'de Ukrayna, Rusya Federasyonu Donetsk Halk Cumhuriyeti, Lugansk Halk Cumhuriyeti ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcileri tarafından Minsk Anlaşması imzalandı. Ancak yapılan protokol ile Donbass'taki savaş durdurulamadı.

 12 Şubat 2015’te Minsk 2 protokolü yapıldı. ABD’nin maşası olan Ukrayna devleti Minsk 2 protokolüne de uymadı ve Donbass halkının üzerine sürekli füzeler fırlattı. Bu görüşmeden bir kez daha emperyalistlerin asla Minsk anlaşmasına uymadıklarını ve Ukrayna ordusunun donbass halkına 2014’den beri sürekli saldırdığını bir kez daha öğrendik. Ayrıca saldırı altındayken cenazelerini bile gömemeyen Donbass halkının yaşam koşulları da bizleri derinden etkiledi ve bir kez daha sınıf kinimizi büyüttü.

Yaklaşık 4 saat süren bu görüşmemizden sonra daha önce gittiğiniz sovyet usulü kafede Lughansk’ta siyasi faaliyet yürüten sosyalistlerle görüştük. Hepsi kendi çalışmalarını anlatarak özetle Donbass halkının Ukrayna faşizmi ve NATO’nun saldırılarına karşı bağımsızlık mücadelesi verdiklerini anlattı. Donbass’ta yaşayan sıradan ve Siyasetten uzak işçiler, Ukrayna’nın 2014’den sonra halka saldırması ve kendi ana dilleri Rusçayı da yasaklamasıyla birlikte tüm donbass halkını politikleşmiş. Bunun bir örneği kafe sahiplerinden Alyona.

Kendisini bu şekilde tanıtan Alyona, ikinci paylaşım savaşında büyük babasını kaybetmiş ama her şeye rağmen sosyalizmin ve en nihayetinde komünizmin mutlaka geleceğine dair her zaman umutlu olduğunu söyledi.

Bu buluşmada aynı zamanda bizler de kendimizi ve mücadele tarihimizi anlattık.

Almanya’da 129a/b yasalarına karşı süren süresiz açlık grevi Direnişini de anlattık.

Emperyalizm fiziki kuşatma ve saldırıları dışında bir yandan da dünya halklarına ve devrimcilere ideolojik olarak da saldırıyor kuşatıyor ve ML’leri ideolojik olarak tasfiye etmeye çalışıyor. Tüm kavramları ters yüz eden, yanlış değerlendirmeler yapan NATO solcuları, yani emperyalizmin sol yumruğunu temsil eden solcular yaratmak istiyor.

Bizler ise bu ideolojik saldırılara karşı da direniyoruz direnmek zorundayız. Emperyalizmin saldırılarına karşı kimi zaman Cephede, kimi zaman Cephe gerisinde direniyoruz. Bu anlamıyla 129 yasasının nazi tarihini anlatarak neden bu yasaya karşı canımızı ortaya koyarak direndiğimiz anlattık.

Lena İleni Açıkgöz’ün “tüm direnenler birleşin, tüm direnişleri birleştirelim” çağrısını onlara ilettik. Ve bu çağrı üzerine Donbass’daki sosyalistler Lena İleni Açıkgöz için dayanışma ve saygılarını ifade eden bir video çektiler. Videoda “Lena Özgürlüktür!” Sloganı söylendi. Ayrıca ayrılırken bizlerle çok gurur duyduklarını, sosyalizmi bire bir yaşamamış olmamıza rağmen bu düzende yetişen genç sosyalistler olarak onlara umut olduğumuzu söylediler.


[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.