1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya Polisinin Havaalanlarında Grup Yorum Emekçisi Berivan Gel'e Yaptığı Keyfi Gözaltılar İle İlgili Yazılı Açıklamamızı Yayınlıyoruz


Dünyanın bütün güzellikleri kendi elleriyle yaratan halkımız MERHABA!

Ben Grup Yorum emekçisi Berivan. Herkesin sosyal medya hesaplarımızdan, gazetelerden ve başka medya ve yayınlardan takip ettiği ve edebildiği gibi dünyanın her yerinde konserler veriyoruz.

Helin ile İbo abinin sesini Anadolu halkımızın olduğu her yere taşıyoruz. Olacak konserlerimizi de sosyal medya hesaplarımızda konser takvimleri ve konserlerin afişlerini paylaşarak ilan ediyoruz.

Geçen sene Ağustos ayında ilk defa seyahat ederken Köln havaalanında Almanya polisi tarafından “yurtdışı çıkış yasağın var” gerekçesiyle gözaltına alındım. Asıl gözaltı nedenim ise Grup Yorum üyesi olmam, devrimci olmamdı.

Geçen sene Ağustos’tan bu yana seyahat ettiğim her yere hava alanlarında Almanya polisi tarafından durduruldum. Benim hakkımda not düşürmüşler ve Almanya’ya her çıkış ve girişlerimde üstümü kontrol etmeleri gerektiğini söyleyip ya yanıma polis çağırıyorlar veya benim “rutin” adı altında gümrük kontrollüne götürüyorlar. Aynı işlemi yanımda bulunan kişileri de yapıyorlar. 

Gümrük kontrolünde yanımda bulunan her çantaya bakıyorlar. Her şeyi en küçük cebine kadar çıkartıp döküyorlar. Beni bu şekilde kriminalize ve terörize etmeye çalışıyorlar. Beni şüpheli göstermek istiyorlar. Bir insandan neden şüphelenirsin? Bilmediğin bir nokta olduğunda şüphelenirsen. “Şüphe” kelimesinin anlamı bir konuda kesin bilgi veya kanaate varmamaktan doğan bir tereddüt anlamına geliyor. Bende ise her şey açık. Nereye gittiğim, nelerle uğraştığım, hayatımı neye adadığım. Her şeyi açık-tüm dünya biliyor bunu, Almanya polisi/emperyalizmi mi bilmeyecek?

Devrimci sanatçılığı, konserlerimizi engellemenin çabalarıdır bunların hepsi. Ben bunu çok iyi biliyorum. Beni zan altına bırakmak suçlu gibi göstermek için başvurulan bir yöntemdir.

Ben Almanya gibi 1200 tane toplama kampı kurmadım, binlerce insanın ölümünden sorumlu değilim, annelerin gözyaşlarının sorumlusu ben değilim, Nazilerin daha halen ellerini kollarını sallaya sallaya gezmelerinin sorumlusu ben değilim. Ben Helin ile İbo abinin bize bıraktıkları mirası büyütmek için devrimci olmaya karar verdim. Bu görevimi de son nefesime kadar yerine getireceğim.

Alman polisinin yaptığı bu saldırı hakkımda şaibe yaratmak, lekeli noksanlı ayıplı insan ilan etme çabasıdır. Başka bir şey değildir.

Bu dediğiniz gibi sadece bir tesadüf değil her gidiş ve dönüşlerimde aramalar yapmanız. Çünkü bir değil iki değil bu aramalar. Günde kaç tane uçak inip kalkıyor? Neden bilerek ve çok açık bir şekilde beni seçiyor Alman polisi? Neden başkasının bavulundan şüphelenmiyor? Alman halkının şikâyetidir alman çevrecilerinin söylediğine göre günde 225 uçak inip kalkıyormuş havaalanına. Onları da bende yaptığınız “rutin” dediğiniz aramaları yapıyor musunuz? Benden başka kimseden şüphe duymuyor musunuz? Neden özellikle ben seçiliyorum bu kadar insan arasında?  Beni gören polisler neden bana doğru gelebiliyor? Ramstein hava üssüne gelen giden Amerikan askerlerini de böyle arıyor musunuz? Arayamazsınız çünkü onlar NATO’nun değil mi?

Halkımız bunu iyi bilin; bu acizlik Alman polisinin şüphesi değil, sanatçı kimliğime devrimci kimliğime saldırı! Alman polisi beni şüpheli şaibeli ilan etmekten vazgeçmelidir.

Bundan sonraki yolculuklarımda bavulumda bana ait olmayan her hangi bir eşyanın alman polisi tarafından konulduğunun bilinmesini istiyorum. Ben bavulumu teslim ediyorum bagaja kimin ne koyacağını ben denetleyemem. Herkesin içinde beni şaibeli şüpheli ilan etmeye çalışan alman polisi sorumlu olacaktır.

Tekrarlıyorum; benim kimseden gizlim saklım yoktur. Anadolu halklarının olduğu her ülkeye gideceğim ve valizimde götüreceğim. Bir sanatçının valizinde ne olursa genç bir kadının valizinde ne olursa onları taşıyorum-taşımaya da devam edeceğim.

Devrimci sanatçı olduğum için Grup Yorum emekçisi olduğum için yapılıyor bu saldırı. Ülkemde şu anda tek bir arkadaşımız dışarıda değil. Ama ben tüm dünyayı dolaşmaya devam edeceğim, Helin ile İbo abinin sesini büyütmeye, Anadolu halklarını emperyalizme ve faşizme karşı örgütlemeye ve birleştirmeye devam edeceğim.

Emperyalizm 39 senedir Grup Yorum’a saldırıyor. 39 senedir başvurmadığı saldırı kalmadı. Bizi yok etmek istedi, yok edemedi-edemeyecek de. Helin ve İbo abi bu tasfiye politikalarına karşı barikat oldular. Bu barikatı bedeli ne olursa olsun korumaya, büyütmeye ve sağlamlaştırmaya devam edeceğiz.

En son birkaç hafta Türkiye faşizmi önce bütün Grup Yorum emekçilerini işkenceyle gözaltına aldı-kaçırdı ve tutukladı. Kerpiç evimiz olan İdil Kültür Merkezimizi talan etti, her şeyi kırıp döktü. Halkımıza çalışmalarımızı yürüttüğümüz kültür merkezimizi kriminalize etmeye çalışıyor- demagojilere başvuruyor!

Halkımız bizim hakkımızda yapılan demagojilere uymayın-dinlemeyin! Tüm bu saldırıların sorumlusu emperyalizmdir- NATO’dur!

Gittiğimiz her yerde taleplerimiz aynı; NATO DAĞITILSIN-İDİL KÜLTÜR MERKEZİ BASILMASIMIN!

GRUP YORUM HALKTIR SUSTURULAMAZ!

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.