1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Almanya Köln’de Devrim Şehitleri Haftasında Yürüyüş Ve Anma Etkinliği Düzenlendi

20 Nisan Cumartesi günü Köln de "Devrim Şehitleri Anma ve Umudumuzu selamlama" haftası çerçevesinde bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşün toplanma noktası Köln Merkez İstasyonun arka çıkışıydı. Saat 12.00 de toplanma saatinde insanlar toplanmaya başladı. Yürüyüş 13,20 civarında başladı. En önde "Kızıldere den Çağlayana Savaş Sürüyor" pankartı yer alıyordu. İkinci olarak Umudun çocukları kızıl bayrakları ve balonlarıyla kortejdeki yerlerini aldılar. Şehitlerin fotoğraflarının olduğu pankart ve en arkada Almanya Halk Cephesi Pankartı ile yer aldı. Şehit fotoğraflarının olduğu dövizler ve kızıl bayraklarla süren yürüyüş boyunca sloganlar atıldı, marşlar çalındı ve söylendi. Çevrede oturanlara yürüyüşün neden yapıldığına dair Almanca konuşma yapıldı. Yüz kişinin üzerinde insanın yer aldığı yürüyüş Köln Ebertplatz da sona erdi. Alana girerken başlayan sağanak yağışın altında Şehitler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Almanya ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen insanlarında katılımı vardı. Normalde Ebertplatz da yapılacak olan anma etkinliği hava koşullarından dolayı bir salona taşındı.

Buradaki yürüyüşten anmanın yapılacağı salona geçildi.

Yürüyüşün başından itibaren ise Alman polisinin abartılı güvenlik önlemi alması dikkat çekiciydi. Her sene yapılan bir yürüyüşe böylesine abartılı güvenlik önlemi alarak kitleyi tedirgin etme hedefleri insanların coşkulu sloganları ile boşa çıkartıldı.

Salon a gelen insanlar, öncelikle Şehitlerimiz için el birliği ile hazırlanmış yemeklerden yediler. Lokmaların, helvaların paylaşılmasından sonra saat. 16.00 da anma program sinevizyon gösterimiyle başladı. Ülkemizde mücadele tarihinin ve şehitlerimizin anlatıldığı sinevizyon gösterimi şehitlerimizin görüntüleri esnasında alkışlarla karşılandı. Sinevizyonun ardından günün anlam ve önemine uygun konuşmanın ardından 284 gündür açlık grevinde olan Lena İleni Açıkgöz bir konuşma yaptı. Konuşmasında iki yıldır devam eden 129 yasasına karşı mücadeleyi, 300'lü günleri aşan Süresiz Açlık Grevi Direnişinin siyasi ve somut kazanımlarını tek tek anlattı. Ve en son somut kazanım olarak tutuklu Grup Yorum üyesi İhsan Cibelik'in ameliyat edilmesi ve sağlık durumunun iyi olmasından kaynaklı direnişine ara verdiğini açıklaması ile salonda olan insanlar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı, zılgıtlar çekildi, "Yaşasın Direniş Yaşasın Zafer" sloganları atıldı. Gözyaşlarını tutamayanlar oldu. İnsanlar birbirlerine sarılarak sevinçlerini paylaştılar. Lena Açıkgöz e çocuklar, Özgül Emre'nin isteği üzerine dört karanfil verdiler ve fotoğraf çektiler.

Bu açıklamadan sonra Umudun Çocukları korosu, "Bize Ölüm Yok" ve "Çav Bella" yı söyledi.

Çocukların ardından sahneye çıkan yerel sanatçı Muzaffer Gürenç kendi hazırladığı repertuar ile anmaya katkıda bulundu. Şehitlerden Fatma Köse Tokay a ait bir şiirin okunmasının ardından Kürtçe türkülerle yerel sanatçı Gule çıktı. Avukat Ebru Timtik'in sevdiği türkülerden olan Zazaca bir türkünün de yer aldığı üç Kürtçe türküyle programa renk kattı. Yine Umudun çocuklarından Rojin "Gelki Şafaklar Tutuşsun" u söyledi. Şarkısının ardından Yılların emekçisi Halit Amca sazıyla " Oy dere kızıldere", " Yine Gönlüm Hoş Değil" "Mitralyöz" ü söyledi. Son olarakta Grup Yorum dan bir kişive ona sazıyla eşlik eden bir abimizle birlikte halaylar çekilerek program tamamlandı. Salondaki program yaklaşık üç saat sürdü.

 


Etiketler: ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.