1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

1. Uluslararası Hukuk Sempozyumu'nun İlk Gününde Ebru Timtik Anıldı!

 

5-6-7 Nisan tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından gelen avukatların ve hukukçuların katılımı ile Atina Hukuk Fakültesi'nde "Ebru Timtik anısına Uluslararası Sempozyum'un ilk günü Ebru Timtik'in anması ile başladı.

 

Öncelikle Halkın Hukuk Bürosu Enternasyonal'den Günay Dağ, Ebru Timtik'i anlatan bir konuşma yaptı. Konuşmasında "Buraya gelem herkes Ebru'nun çağrısı ile geldi. Artık dünyaya Ebru'nun gözleri ile bakacağız. Ebru adalet için canını feda etti. Ebru şehit düştükten sonra dünyanın dört bir yanından avukatlar onun için bir dakika boyunca sustular. Onlar sustu Ebru konuştu. Şimdi de herkesi bir dakika boyunca susmaya davet ediyorum. Biz susalım Ebru'nun gözleri konuşsun." Dedi. Bu uğurda şehit düşen herkes için salondaki herkesi 1 dakikalık saygı duruşuna çağırdı.

 

1 dakikalık saygı duruşundan sonra dünyanın dört bir yanından sempozyuma gelen avukatlar konuşmaya başladı. İlk olarak Filipin'den gelen avukat Edre Olalia konuştu. Konuşmasında Halkın Hukuk Bürosu'nun broşürünü göstererek "Bu broşür bizim de büromuzun yapmak istediklerini, hedeflerini ve avukatlık anlayışını yansıtıyor. Yani ben bu broşürü olduğu gibi sadece kapağını değiştirip kullanabilirim. Sadece tek fark var. Bizim ülkemizde avukatlar katlediliyor. Türkiye'de ise avukatlar tutuklanıyor." dedi. Ebru Timtik'i selamlayarak konuşmasını bitirdi.

 

Ardında ise Hindistan'dan gelen avukat Niloufer Bgahwat konuştu. Konuşmasında "Ebru Timtik'in şehit düştüğünü öğrendiğimde fedakarlık ne demek bunu görmüş oldum. Ebru Timtik'in bizim için canını vermesi canını feda etmesi bize devrimci avukatlık konusunda çok büyük bir ders oldu. Sonuçta dünyanın her yerinde devrimci avukatlara yönelik bir baskı var. Ama Ebru bu baskılara karşı kendi canını feda etti. Bu çok önemli bir şey." dedikten sonra Ebru Timtik'i selamlayarak konuşmasını bitirdi.

 

Daha sonra ise Paris barosundan gelen avukat Etienne Lesage söz aldı. Konuşmasında " Ben Paris barosundan geliyorum. 10 yıldır devrimci avukatlar için mücadele ediyorum. Ebru Timtik'i de hapishaneden tanıyorum. Ebru çok farklı biriydi. Tiyatro yapar, şarkı söylerdi. Ben de onu ölüm orucuna başladığı, daha sonra ise şehit düştüğü Silivri hapishanesinde çokça kez ziyaret ettim. Ebru şehit düştükten sonra da hapishaneye gidip devrimci avukatları ziyaret ettim. Şimdi ise onları ziyaret ettiğim için Türkiye'ye girişim yasaklandı. Ama ben devrimci avukatlar için özgürlük istemeye devam edeceğim." dedi. Ebru Timtik'i selamlayarak konuşmasını bitirdi.

 

Daha sonra ise Ebru Timtik ve devrimci avukatlar için hazırlanan, ölüm orucu direnişinin öncesini, sonrasını ve nedenlerini anlatan bir belgesel izlendi.

Daha sonra ise tekrar Günay Dağ sahneye çıktı. " Biz belgeselde de dediği gibi bugün Ebru'nun çağrısıyla buradayız. Ebru'nun çağrısına kulak verip buraya gelen herkese çok teşekkür ediyoruz. İki gün sürecek olan 1. Uluslararası Hukuk Sempozyumuna tekrar herkesi çağırıyoruz." Dedi.

 

Ardından dünyanın dört bir yanından gelen avukatlar Ebru Timtik anısına hazırlanan anma köşesinde fotoğraf çektirdi. 1 Uluslararası Hukuk sempozyumu'nun ilk günü Ebru Timtik'in anmasıyla bitirilmiş oldu.

 

1. Uluslararası Hukuk Sempozyumunun İlk Gününü İzlemek İçin;

 

https://www.facebook.com/share/v/5EgadDwtjDn2JigG/


[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.