1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

TAYAD: Faşizm Saldırıyor, Anadolu Halkları Direniyor!

TAYAD’lı Aileler, 1 Mart’ta; faşizmin devrimci ve demokratlara yönelik keyfi ve hukuksuz tutuklamalarına karşı basın açıklaması yayınladı.

TAYAD’lı Aileler’in açıklaması şu şekildedir:

 

Basına ve Halkımıza;

Faşizm Saldırıyor,

Anadolu Halkları Direniyor!

Emperyalizmin En İşbirlikçi İktidarı, Faşist AKP İktidarı Halkımıza Saldırıyor, Anadolu Halkları ve Onurlu Evlatları Devrimciler Faşizme Karşı Zaferlerle Direniyor!

Halka yokluk, yoksulluk, hastalıklar, ölümler, zulüm dayatılıyor. Halkın kader diyerek her şeye razı olması içinse seslerini duyurmak isteyen yaşlı, çocuk demeden bütün halka zulmediliyor, baskı uygulanıyor. Bu baskıların silahlarla, tehditlerle, kırıp yıkmalarla, işkencelerle uygulandığı kesim sadece devrimciler değil. Halkın toprakları yağmalanıyor, yağmalara karşı en demokratik eylemlerle karşı çıkan, seslerini duyurmaya çalışan, haksızlıkları teşhir eden, adalet isteyerek direnen halk, zulümle susturulmaya çalışılıyor. Soma, Çorlu, Ankara Katliamlarının hesabını sormak için adalet istemek için direnenler işkence ve zorbalıkla karşılaşıyor.

Direniş gelenekleriyle halkın önüne barikat olan, umut olan devrimcileri ise hiçbir meşruluğu olmayan yasalarla, zorbalıklarla en ağır cezalarla yargılamak üzere tutukluyor AKP faşizmi. Kazanımların ancak kavga ve direnişle mümkün olacağının örneği olan devrimcileri halktan kopartmak, ayaklarının altından çekmek için onlarca ev basıyor, yüzlerce insanı gözaltına alıyor, onlarcasını tutukluyor, tecrit hapishanelerinde yalnızlaştırıyor. Tecrit hapishaneleri yetmiyor, en ağır tecrit koşullarının mimarisiyle inşa ettiği S, R, Y tiplerine sürüyor. Ayrı ayrı şehirlerde, ayrı ayrı hücrelerde tutulan devrimci tutsakları gözlemleyeceğini ve ona göre bir araya koyacağını söylemek pervasızlığını gösteriyor.

Çağlayan eylemi sonrası AKP’nin işkenceci katil polisleri korkudan gözleri kararmış halde halka ve devrimcilere karşı harekete geçti. Onlarca ev kapıları kırılarak, insanlara yere yatmaları emredilerek, silahlar doğrultularak basıldı. Yaşlı, hasta, çocuk denmeden herkese işkence yapıldı. Evde yalnız olan çocuklar çıplak aramaya maruz bırakıldı, yerlere yatırılarak ters kelepçe yapıldı, camdan atılmakla tehdit edildi. Evlerde, kurumlarda yapılan baskınlarda her şey kırıldı, döküldü, parçalandı. Basılan yerlerde, gözaltına alınanların paraları, saatleri, alyansları çalındı. Gözü dönmüş polisler engelli arabasındaki insanları tehdit edecek kadar acizleşti.

Bu baskınlarda postacı, telefoncu, simitçi, koltuk değnekli tek bacaklı, yaşlı, hasta insanlara saldıran ve gözaltına alan polis gözaltı işlemlerinde işkence yaparak, insanları yerlerde sürükleyerek halka kinini ve düşmanlığını kustu.

Yaşlı ve hasta Mehmet Güvel ve hukuksuzca tutuklanan evlatlarının tahliye edilmesi talebiyle Süresiz Açlık Grevi direnişindeki Kemal Gün, zaten ev hapsinde olan ve halen 898 işkence izi ve işkenceler sonrası bozulmuş sağlığı ile Ayten Öztürk, birçok hastalığı ile birlikte kalbinden rahatsızlığı olan Melek Akgün, böbrek hastası Aysu Baykal gözaltı sonrası tutuklandı. Tutuklanan tutsaklar; sürgünle sevk edildikleri Ankara Sincan, Gebze M Tipi, Kocaeli Kandıra, Manavgat S Tipi, Kırşehir Yüksek Güvenlikli, Kırıkkale F Tipi, İzmir Buca Yüksek Güvenlikli, Samsun Kavak S Tipi olmak üzere Anadolu’nun hapishanelerinde ayrı ayrı hücrelerde tutuluyor. “Sizi gözlemleyeceğiz ve ona göre bir araya getireceğiz” diyerek tecrit içinde tecrit uygulanan devrimci tutsaklar direnişlerine tüm bu hak ihlalleri ve hukuksuzluğa rağmen devam ederek zaferler kazanıyor. Sürgün sevk işkencedir.

Devrimci tutsaklar sürgün sevklerle gönderildikleri kuyu tipi hapishanelerden başka hapishanelere sevklerinin yapılması talebiyle yüzlerce günlük açlık grevi yaparak kazanıyorlar zaferi. İmha merkezleri olan bu hapishaneler, sadece insan değil, hiçbir canlının yaşam koşullarının var olmadığı yerlerdir ve tamamen kapatılmalıdır. Hapishane koşullarının belirlenmiş uluslararası standartlara uygun olması ve tüm sosyal hakların gasp edilmeksizin iade edilmesi gerekmektedir.

Evlatlarımız ve biz TAYAD’lı Aileler, kuyu tipi hapishanelerin tamamen kapatılması için gerekirse ölmekten çekinmeyeceğimizi ve direnmeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Kuyu tipi hapishanelerden sevk talebiyle başladıkları ölüm orucu ve Süresiz Açlık Grevi direnişlerinde Nedim Öztürk 138’inci gününde ve Hüseyin Karaoğlan 143’üncü gününde zafer kazandılar. Nurettin Kaya ölüm orucu direnişinin 134’üncü gününde ve zafere kadar direnmeye devam etmekte kararlı.

Kuyu tipi hapishanelere karşı devrimci tutsakların direnişi zaferlere kadar sürüyor. Kuyu tipi hapishaneler tamamen kapatılıncaya kadar da direnmeye ve zaferler kazanmaya devam edeceğiz. Kuyu tipi hapishaneleri asla kabul etmeyeceğiz!

Haklı Olan Biziz, Biz Kazanacağız!

TAYAD’lı Aileler

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.