1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

TAYAD: Devrimci Tutsakların Talepleri Kabul Edilsin; S-R-Y Kuyu Tipleri Kapatılsın

Devrimci Özgür Tutsakların dışarıdaki, meydanlardaki sesi olan Tutsak Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYAD), 27 Mart’ta basın açıklaması düzenleyerek tecrit koşullarına karşı sürmekte olan ölüm orucu ve süresiz açlık grevi eylemleri hakkında bilgilendirmeler yaptı.

TAYAD’ın kurumsal sosyal medya hesaplarında paylaşılan açıklamada, TAYAD adına açıklamayı okuyan Lerzan Caner şu sözlere yer vermiştir:

"Merhabalar!

Basına ve Halkımıza;

Grup Yorum'un 'Güleycan' isimli şarkısı hapishaneleri anlatırken 'güneş bile yasak' der. Oysa, Y-S-R tipi hapishanelerde yalnızca güneş değil; hava, insan sesi, insan yüzü de yasaktır.

Bu hapishaneler üç katlıdır, hücrelerin önünde havalandırmalar yoktur. Tutsaklar havalandırmaya başka bir yere götürülmektedirler, bu da genellikle sıcak suyun verildiği saatlerde. Zaten havalandırma bir-iki saat kadardır.

Hücreler güneş görmez, ancak güneşin duvardaki yansıması görünür. Hücrelerin pencereleri ince tellerle kaplıdır. Tutsaklar dışarıdaki yağmura dokunamazlar. Kapıla otomatik açılır kapanır, gardiyanlarla konuşmalar diyafonla yapılır. Ayrıca, üçlü hücrelerde ve S Tipi Hapishanelerde bir kamera tutsakları 24 saat izler. Bu da insanı delirtmek için yapılmıştır.

Bu hapishaneler son derece sessizdir. Adeta tutsakları betondan mezara gömmek için yapılmıştır. Yüksek Güvenlikli Hapishaneler devrimci tutsaklara tecrit işkencesinin en acımasız şekilde uygulanması için yapılmıştır. Mimari yapıları özellikle bu amaç için seçilmiştir. Bu nedenle devrimci tutsaklar insan onuruyla bağdaşmayan bu kuyu tipi hapishaneleri ilk gördükleri andan itibaren kabul etmemişler, hemen direnişe başlamışlardır. Bu direniş sürmektedir.

Bolu F Tipi Hapishanesi'nde Nurettin Kaya ölüm orucunun 160'ıncı günündedir.

Buca Yüksek Güvenlikli Hapishanesi'ndeki Oktay Kelebek ve Cem Dursun Süresiz Açlık Grevinin 33'üncü günündedir.

Ayrıca, Erzurum Dumlu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi'nde Cemil Kurt ve Alişan Gül de Süresiz Açlık Grevinin 17'inci günündedir.

Bu direnişler Y-S-R tipi hapishaneler kapatılıncaya kadar sürecektir.

Biz TAYAD'lı Aileler'in, bu tecrit hapishanelerin kapatılıncaya dek devrimci tutsakları özgürlüklerine kavuşturuncaya dek mücadelemiz sürecek.

Devrimci Tutsakların Talepleri Derhal Kabul Edilsin!

Y-S-R Kuyu Tipi Hapishaneleri Kapatılsın!"


Etiketler: , ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.