1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Halkın Sağlıkçıları: Eren Odabaş’ın Tedavisi Uygun Koşullarda Sağlanmalıdır

 

AKP faşizminin 6 Şubat Çağlayan eylemi sonrası oluşturduğu komplolar sonucu 61 kişi hukuksuz ve delilsiz olarak tutuklandı. Tutuklananlar arasında kanser tedavisini sürdürmekte olan Eren Odabaş da bulunuyordu.

Eren Odabaş’ın eşi Özge Kar Odabaş, iki aydır eşi ile ilgili sağlığının tehlikeye atıldığını, gerekli tedavisinin uygun koşullarda olması gerektiğini kamuoyuyla paylaşarak çağrılar da yapmaktadır.

Söz konusu adaletsizlik ve kişinin sağlık hakkının tehlikeye atılması ile ilgili Halkın Sağlıkçıları 28 Mart’ta açıklamada bulundu.

Halkın Sağlıkçılarının yaptığı açıklama şu şekildedir:

“Siyasi Tutsakların Sağlığı, Sandığınız Kadar Ucuz Değil!

Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü; Tutsakların sağlığını korumakla, tedavisini sağlamakla mükellefsiniz.

Bunu yapmadığınız takdirde sağlık hakkı, tedavi hakkı gibi anayasal hakları bertaraf ettiğiniz gibi, cana kastederek ceza hukukunda da suç işlemiş oluyorsunuz.

Faşizm koşullarında burjuva hukukuna göre cezai geri dönüşü olmasa bile, bu durumun halk nezdinde bir bedeli var.

Eren Odabaş'ın tedavisi derhal uygun koşullarda sağlanmalıdır!”

 “… kasların aralarına kadar girmiş bir tümörden bahsediyoruz”

Eren Odabaş’ın eşi Özge Kar Odabaş’ın 27 Mart’ta kamuoyuyla paylaştığı açıklamasından da bir bölüm şu şekildedir:

“Eşim Eren Odabaş'ı Ankara Etlik Şehir Hastanesi onkoloji bölümü, Ortopediye görüş bildirmesi için yönlendirdiğinde Ortopedi Doktoru, şehir hastanesinin reklamını yapıyor ve eşimin ilk teşhisini koyan İstanbul Üniversitesi'ne gitmek istediği için nasıl tehdit edebilir? Kendini ne sanıyor?

Şöyle diyor: Burada tedavi olmak istemediğini yaz, seni tedavi etmeyelim, meraklı değiliz.

Eren de diyor ki; ‘Operasyon açısından değerlendirmeniz istendi, burada tedavi olup olmama yönelik bilimsel görüşü belirtecek olan Onkoloji hekimidir.’

Hayır, diyelim ki görüş belirtecek yetkili bölüm Ortopedi; bu üslup ne?

Hasta tutuklu olduğu için bir hastayla bu şekilde konuşma hakkını kim veriyor bu 'hekime', bir hekim de hastasının nerede tedavi olmak istediğini yargılayamaz.

Yarın ilk işim bu hekim hakkında Türk Tabipler Birliği ile Ankara Tabip Odası şikâyette bulunacağım. Aynı zamanda suç duyurusunda bulunacağım. İnsanların sağlık hakkı, deneme tahtası olmak karşılığında veriliyormuş gibi gösterilebilir, ama bu o hakka erişebildiğimiz anlamına gelmez.

Kaldı ki Eren'e ‘burada tedavine sıfırdan başlayacağız’ diyor. İyi de zaten nüks etmiş ve kemiğe çok yakın, kasların aralarına kadar girmiş bir tümörden bahsediyoruz.

Neden Çapa Tıp'a sevk edip sürecine hâkim hekimlerle devam edilmiyor da sıfırdan alıp sağlığı riske atılıyor?”

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.