1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Direnişler Meclisi Ankara Da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü İçin Bir Basın Toplantısı Gerçekleştirdi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kızıldır Kızıl Kalacak diyoruz

 

Nedir Dünya Emekçi Kadınlar günü? Ve neden tüm dünyada anılıyor ve kutlanıyor.?

 

1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York şehrinde tekstil fabrikasında çalışan işçilerin greve gitmesi ile başlayan olaylar da polisin saldırısı sonucu fabrikaya kilitlenen kadınlar, polisin saldırısına karşı kurulan barikatların ardında yanarak can verir. 120 den fazla kadının can verdiği olaylar bize dünden bu yana işçi sınıfının hakları için ödeyeceği bedeller konusunda bir şey değişmediğini de gösterir. Bugün AKROBAY işçileri Gaziantep de hakları için direnen işçilerin her gün gördüğü işkenceler kapitalist sistem değişmeden hiçbir şeyin değişmeyeceğini gösteren örneklerden sadece bir kaçıdır.

 

1857 yılında yaşanan katliamların dışın da da yine Amerika da yaşanan hak arama mücadelelerini de simgelediği anlatılan 8 Mart ın Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak anılması ise 26-27 Ağustos 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan 2.Enternasyonal’e bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Alman Sosyal Demokrat Partisi delegeleri Clara Zetkin, Kate Duncker ve arkadaşlarının her yıl 8 martın “kadınlar günü” olarak düzenlenmesini önerisinin kabul edilmesi ile anılır olur.

 

1921 tarihinde Moskova da düzenlenen 3.Enternasyonel e bağlı Uluslararası Komünist Kadınlar Konferansı’n da kadınların sınıf mücadelesinde ki yeri de göz önüne alınarak o günden sonra “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” adı ile anılır tüm dünyada.

 

2.Paylaşım savaşı sonrası emperyalistler sosyalizmin tüm dünyada yayılmasından korktuğu için 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü anmalarını ve kutlamaları yasaklar Ta ki 1960 lı yıllar da ABD de yapılan eylemlere kadar. Bu yıllar dan sonra Avrupa başta olmak üzere tekrar dünya da kutlanmaya ve anmaya devam edilir.

 

Türkiye de ise ilk kez 1921 yılın da 8 Mart komünist iki kız kardeş Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova’nın çabaları ile anılır ve kutlanır. 1977 yılında Birleşmiş Milletlerin kararı ile adı “Dünya Kadınlar Günü” olarak belirlenir. Bizim yani devrimciler için birleşmiş milletlerin bu ismini değiştirmesinin bir önemi yoktur. Biz 3. Enternasyonalin belirlediği adla anmaya devam ediyoruz edeceğiz.

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü emperyalistler tarafından içi boşaltılarak dünyada feministlerin LGBT+İ lerin bir günüymüş gibi gösterilmek isteniyor.

 

Oysa 8 Mart işçi sınıfının bir parçası olan kadınların sömürüye başkaldırısıdır. Bugün halen daha 12 saat çalışmanın hatta kimi sektörlerde 14 saati bulan çalışma koşullarının yaşandığı kapitalist bir toplumda DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ nün içini boşaltmak işçi sınıfına bir ihanetten başka bir şey değildir. Bugünü emperyalistler ve burjuva kadınlar “KADINLAR GÜNÜ” OLARAK kutlayabilir ama bunu kendine solum sosyalistim diyen hiçbir kadın örgütleri yapmamalı yapıyorsa da sosyalistim solcuyum dememelidir.

 

Bugün kendini solda ve devrimciyim diye görüp “dünya emekçi kadınlar günü” nün eylemlerine erkekleri bile almayıp sistemin kapitalist özünü unutup erkekçi sisteme indirgeyen tüm kurumlar emperyalizme hizmet etmektedir. Oysa 8 Mart 1857 de New York lu kadınlar hakları için direnirken kapitalizmin baskı araçlarından biri olan polisler tarafından diri diri yakılarak katledilmiştir. Tıpkı 19 Aralık’ta diri diri yakılan kadınlarımız gibi, yine bugün AKROBAY çalışanları kadın işçiler gibi.

 

Kadın yönetse dünya kurtulur veya kadının sorunlarını sadece “burjuva özgürlük” gibi tuhaf söylemlerle kadınların enerjilerini sınıf mücadelesinden uzaklaştırıp burjuvazinin saçma sapan her kadının kadın haklarına indirgeyenler burada bile iki yüzlüdür.

 

Örneğin Ayten ÖZTÜRK bir kadındır ve 6 ay boyunca faşizmin işkence hanesinde işkence görmüştür ama kadın örgütleri Ayten ÖZTÜRK ün kadın olduğunu hatırlamamıştır. Ve bir açıklaması da yoktur. Devrimci kadınlar katledilmiştir ama onların sesi çıkmamıştır. Sanki emperyalist ülkelerde kadınlar yönetim organın da yer almıyorlarmış gibi davranırlar. Oysa Irak işgal edilip de Irak hapishanelerinde tecavüz edilen kadınların olduğu dönemde Condalize Rayz yokmuş gibi. Bugün Avrupa’nın en güçlü birliğinin sekreteri kadın değilmiş gibi. Veya Türkiye de yargısız infazların olduğu dönem de Tansu ÇİLLER iktidar değilmiş gibi.

 

Tüm bunlar emperyalizmin ve faşizmin gerçek özünü saptırmak için emperyalizmin yarattığı solun söylemidir. Erkekçi yönetim derken kapitalizmi aklıyor yani kapitalizm aslında iyi de olabilir ah bir kadınlar yönetse. O bile yalandır yukarıda anlattığımız gibi. Oysa hümanist kapitalizm ya da hümanist emperyalizm yoktur. Bunun böyle olmadığını Israil in Filistin işgalinde ve bugün o ülkede kan ağlayan katledilen kadınlardan biliyor ve her gün yaşıyoruz. Her gün yüzlerce kadın ve çocuk katlediliyor emperyalistlerin çıkarları için dünyanın bir çok bölgesinde.

 

Son söz olarak; Dünya Emekçi Kadınlar Günü sadece bir kadınlar günü değildir. İşçi sınıfının şanlı mücadele tarihinde yerini almış kızıl bir gündür ve öylede olacaktır. Bugün o geleneği SABO nun kızları sürdürmektedir. Sabo dan Ebru ya Sibel’e Elif’ten Sıla’ya Pınar’a’ devam edecektir.

 

Filistin başta olmak üzere tüm dünya da direnen savaşan kadınlara selam olsun. Savaşı büyüterek zafere yürüyen kadınlarımızla devrimi yapacağız. Devrimle de tüm sorunlarımızdan kurtulacağız slogan da da belirttiği gibi.

 

Kadın Olmadan Devrim Olmaz Devrim Olmadan Kadın Kurtulmaz.


 

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.