1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

ÇHD-Hapishane Komisyonu: Y Tipi ve S Tipi Hapishaneler Kapatılsın!

Çağdaş Hukukçular Derneği Hapishane Komisyonu, Kırşehir S Tipi Hapishanesi ile Kırşehir 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde bulunan tutsakları ziyaret etti.

Komisyon, söz konusu ziyaret sonrası tutsakların anlatımından yola çıkarak rapor hazırladı.

ÇHD Hapishane Komisyonu’nun “İnsanlık onuruna aykırı muamele ve koşullar yaratılmış olan Y ve S tipi hapishaneler derhal kapatılmalıdır!” çağrısıyla 19 Mart’ta kamuoyuyla paylaştığı açıklaması şu şekildedir:

Basına ve Kamuoyuna;

Çağdaş Hukukçular Derneği Hapishane Komisyonu olarak Kırşehir Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde bulunan Kırşehir S Tipi Hapishanesi ve Kırşehir 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ne geçtiğimiz hafta ziyaret gerçekleştirdik.

Söz konusu hapishane kampüsü içinde 4 adet hapishanenin olduğu; bu hapishaneler arasında Kırşehir Y Tipi Hapishanesi’nin bulunduğu gözlemlenmiştir. Kampüs içerisinde bulunan 2 adet Yüksek Güvenlikli hapishanenin mimarisi ile Y Tipi Hapishanesi’nin mimarisinin aynı olduğu çıplak gözle dışardan bile anlaşılmaktadır.

Bu durum açık bir şekilde Adalet Bakanlığının Y Tipi Mimarisinde yapılan pek çok hapishaneye “Yüksek Güvenlikli” ismi verilerek kamuoyundan Y Tipi hapishaneler gerçeğini gizlemeye çalıştığını göstermektedir. Adalet Bakanlığının sitesinde yer alan verilere göre 17 adet Y Tipi Hapishane ile 21 adet Yüksek Güvenlikli adında hapishane olduğu belirtilmektedir. Yüksek Güvenlikli ismi altında yapılan Hapishanelerin de Y Tipi mimarisinde olduğu düşünüldüğünde son dönemde 38 adet Y Tipi Hapishane açıldığı görülmektedir.

Kırşehir S Tipi Hapishanesi ile Kırşehir 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde kalan ve Marmara Kapalı Hapishanesi’nden sürgün sevk edilen tutuklularla yapılan görüşmelerde işkence ve pek çok hak ihlalinin yaşandığı ortaya çıkmıştır.

Kırşehir S Tipi Hapishanesi’nde Yaşanan Hak İhlali ile İşkence ve Kötü Muamele iddiaları şu şekildedir.

- 27 Şubat tarihinde İstanbul sürgün sevk edilen tutuklulara yönelik olarak darp ve kötü muamele gerçekleştirilmiştir. Olay günü revirden dönen 3 tutukluya gardiyanlar slogan attıkları gerekçesiyle saldırmış ve kaba dayak atmaya başlamıştır. Olaydan sonra kötü muameleye maruz kalan tutuklular Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur.

- Kırşehir S Tipi Hapishanesi’nde diğer S Tipi hapishanelerde de yer alan hücrenin alt katında bulunan ortak yaşam alanına kamera bulundurulması uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama ile açık bir şekilde tutukluların özel yaşam ve saygı hakları ihlal edilmektedir.

- Kırşehir S Tipi Hapishanesi’nde ayrıca bütün gardiyanların yakasında kamera bulunmaktadır. Bu uygulama ile de tutukluların özel yaşam hakları ihlal edilmektedir.

- Ayrıca görüşme yapılan tutukluların muhalif gazete ve televizyon kanallarına erişimi engellenmektedir.

- Tutuklular tarafından yazılan mektupların büyük bir kısmı mektup inceleme komisyonu tarafından gerekçesiz bir şekilde yasaklama kararları ile engellenmektedir.

- Kırşehir S Tipi Hapishanesi’nde hücrenin tuvalet, banyo ve mutfak kısımlarının bulunduğu ortak alanında bulunan ışıklar hücre dışından açılabilmektedir. Görüşme yapılan tutuklular ışıkların geceleri sürekli açık tutulduğunu ve kendilerinin kapatmak istediklerinde gardiyanların gece vakti hücre kapısını açarak içeri geldiklerini aktarmışlardır. Bütün gece boyunca hücre ışıklarının bu şekilde açık tutulması açık bir şekilde işkencedir.

Kırşehir 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde Yaşanan Hak İhlali ile İşkence ve Kötü Muamele iddiaları şu şekildedir.

- Marmara Kapalı Hapishanesi’nden sürgün edilen ve İstanbul’daki bir soruşturma kapsamında tutuklu bulunan 3 kişi hapishaneye getirildikleri ilk andan beri ayrı ve farklı bloklarda tek başlarına tutulmaktadır. Söz konusu hapishanesine aynı davadan yargılanan tutuklulara açık bir şekilde tecrit uygulanmaktadır.

- Görüşme yapılan tutuklulardan aynı zamanda Grup Yorum üyesi olan Rezzan Şengül’e 26 Şubat tarihinde gardiyanlar tarafından darp ve kötü muamele gerçekleşmiştir. 26 Şubat tarihinde gardiyanlar kalabalık bir şekilde Rezzan Şengül’ün bulunduğu hücreye gelmiş ve hücre değişikliği yapılacağını belirtmiştir. Rezzan Şengül’ün bu keyfi uygulamaya karşı çıkması üzerine gardiyanlar saldırmaya başlamış ve ters kelepçe yapılırken kasti bir şekilde Rezzan Şengül’ün iki el parmağı çatlatılmıştır. 27 Şubat tarihinde Rezzan Şengül revire götürülmüş ve parmaklarına atel takılmıştır. Yapılan işkence ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunmuş, ancak bugüne kadar savcılık makamı tarafından yapılan işkence ile ilgili herhangi bir işlem yapılmamıştır.

- Kırşehir Yüksek Güvenlikli Hapishanesi açıklamamızın başında da belirttiğimiz üzere Y Tipi mimarisinde inşa edilmiş bir hapishanedir. Burada tutuklular ağırlaştırılmış müebbet koşullarında tutulmaktadır. Günde sadece 1 saat havalandırma hakkı bulunmaktadır.

- Her gün yapılan sabah ve akşam sayımlarında tutuklulara “tuvalet kapısını açmak” gibi dayatmalar yapılmaktadır. Tuvalet kapısını açmayan tutuklulara ise gardiyanlar tarafından hakaret ve küfür edilmektedir.

- Kırşehir Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde yapılan aramalarda keyfi bir şekilde tutukluların tüm hücresi dağıtılmakta ve aramalar talana dönüştürülerek yapılmaktadır.

- Bu hapishanede de bulunan hapishanede de hücrelerin ışıkları dışardan açılabilmektedir. Her saat başı tecritte tek başına tutulan tutukluların hücresinin önüne gelmekte ve ışığı açmaktadır. Yapılan bu uygulama ile tutukluların uyuması dahi engellenerek açık bir şekilde işkence yapılmaya çalışılmaktadır.

- 10 Mart tarihinde sabah saat 10’da tutuklulardan Halil Yakut başgardiyan tarafından açık bir şekilde tehdit edilmiştir. Başgardiyan “Burada herkes ağır müebbet, seni maltada önlerine atarız sonra da olacaklara karışmayız” sözlerini söyleyerek açık bir şekilde tehdit etmiştir. Söz konusu tehdit olayıyla ilgili olarak Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığına tutuklular tarafından suç duyurusu dilekçesi ile başvurulmuştur.

- Hapishanenin yeni açılmış olması nedeniyle ciddi bir şekilde su sorunu yaşanmaktadır. Normal şebeke suyu sık sık kesilmekte ve geldiği zaman da çamurlu bir şekilde akmaktadır.

Görüldüğü üzere Kırşehir’de bulunan S Tipi ve Y Tipi mimarisinde olan Yüksek Güvenlikli hapishanede pek çok hak ihlali ve işkence yaşanmaktadır. Yaşanan hak ihlali ve işkencelere karşı yapılan suç duyurularının sonuna kadar takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

Y Tipi ve S Tipi hapishaneler mimari açıdan da tecridin artırıldığı hapishanelerdir. Söz konusu tecrit hapishaneleri kapatılana kadar Çağdaş Hukukçular Derneği Hapishane Komisyonu olarak mücadele etmeye devam edeceğiz.

Y TİPİ ve S TİPİ HAPİSHANELER KAPATILSIN!

İŞKENCE İNSANLIK SUÇUDUR!

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ HAPİSHANE KOMİSYONU[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.