1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Bu Mahalle Bizim-Gazi: Emrah ve Pınar’ın Cüretiyle 12 Mart’ta Gazi’ye Cephe’ye

İstanbul Gazi Mahallesi’nde devlet ve kontralarının 12 Mart 1995’te devrimcilere, demokratlara yönelik düzenlediği katliamın 29’uncu yılını bu yıl geride bırakıyoruz.

Katliamın yıldönümü anması Bu Mahalle Bizim-Gazi halkımıza yönelik çağrıda bulunarak açıklama yayınladı.

Açıklama metni çağrısı şu şekildedir:

 

12 Mart Yas Günü Değil Hesap Günüdür!

Katledilen Evlatlarımız, Akıtılan Kanımız İçin Adalet İstiyoruz!

29 Yıldır Sorulacak Hesabımız İçin Gün Sayıyoruz!

Tüm Halkımızı 12 Mart’ta Cephe Saflarında Yürümeye;

Sorunlarımızı Çözmek İçin Halk Meclislerinde Örgütlenmeye Çağırıyoruz!

29 yıl geçti Gazi Katliamı’nın üzerinden, 29 koca yıl.

29 yıl önce tarihler 1995’in 12 Mart’ını gösterirken Gazi’de kontrgerillanın namlularından çıkan kurşun sesleri duyuldu.

Kahvehaneleri, pastaneleri taradılar. Hedefsiz değildi namlular. Direnen, bir türlü dize getirilemeyen her dilden-yöreden halktı hedefleri.

Gazi’yi ve Gazilileri dize getirmeye gelenler kana buladı mahallemizi, 12 canımızı şehit verdik. Yüzlerce yaralımızın sesi halâ kulaklarımızda.

Katledildik ama yenilmedik, katliam saldırısını Gazi’de, Ümraniye’de ve ülkenin dört bir yanında direnişe çevirdik.

Cephelilerin öncülüğünde “Hedef Karakol!” dedik, sesimizle yeri göğü inlettik. “Kontrgerilla devlettir” dedik, devlet korudu katillerini.

Önce mahkemeleri kaçırdılar, mahkemelere katılan ailelerimize saldırdılar, sonra bir bir akladılar kiralık katillerini.

Her seferinde “beraat” dedi cübbeli cellatları; 12 canı almanın, yüzlercesini yaralayıp sakat bırakmanın ödülü ‘beraat’ oldu yıllar sonra. Katiller değil, şehitlere ve değerlerine sahip çıkan Gazi halkı cezalandırıldı.

 

29 yıl geçti aradan.

Susurluk geçti, Roboski, Soma, Çorlu, Maraş, Erzincan İliç geçti.

Yaşatılan binlerce adaletsizlik geçti.

Çocuklarımızı, işçilerimizi, analarımızı, babalarımızı katlettiler. Evimizde, işimizde, sokağımızda, yurtlarımızda katlettiler. 1 Mayıslarda, madenlerde, depremlerde katlettiler.

Ne unuttuk bize yaşatılanları ne teslim olduk adaletsizliklerine.

Adaleti mahkeme salonlarında, içinde adalet olmayan adalet saraylarında aramadık. Anladık bu ülkede halk için adalet yok. Adalet bir avuç asalağın, bir avuç sömürücünün, bir avuç katilin elinde kukla olmuş.

Soruyoruz katillere: Adaletsiz olur mu bir ülke?

Adalet olmadan yaşayabilir mi bir halk?

Olmaz, yaşayamaz!

 

Her yıl dönümünde Gazi’de yaşatılan katliamı haykırmak, toprağa verdiklerimizi anmak için toplandık, yürüdük.

Yürüyüşlerimizi yasaklamak istediler, yürüyüşe katılanları gözaltına alıp gözdağı vermek istediler.

“Örgüt” dediler, “talimat” dediler. Sloganlarımıza “propaganda yapıyorsunuz” dediler. Örgüt dedikleri halktı, Gazi’ydi, Gazilinin tarihiydi. Halkla birlikte katliam saldırısında ve sonrasında halkın can güvenliği için mücadele eden, Gazi’yi halkla kuran-koruyan-yöneten Cephe’ydi. Korktukları bir halkın öfkesiydi.

Bu öfkeden korktukları için yıllarca gecenin en koyusunda, sabahın şafağında ‘bastılar’ evlerimizi. Kırdılar kapılarımızı, aldılar çocuklarımızı, çaldılar uykularımızı.

Sırf Gazili olduğumuz için “terörist” dediler, hedef gösterdiler bizi. Şimdi bir kez daha haykırıyoruz: Terörist Değil Halkız! Bize Terörist Diyenin Alnını Karışlarız!

Asıl terör halk çocuklarını katletmektir. Asıl terörist katilleri besleyenlerdir, aklayanlardır. Halka karşı suç işleyenlerin yargılanmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz.

 

Gazi Halkı, Halkımız!

Öfkemiz 29 Yıldır Bir An Olsun Dinmedi!

Adalete Olan Açlığımız Bir Gün Olsun Bitmedi!

Adalet İstiyoruz!

1995’in 12 Mart’ında Kahvehaneleri Kurşunlayanları, Ayaklandığımızda Hedef Gözeterek Ateş Açan, Kanımızı Gazi’ye Akıtanları İstiyoruz. Ama Yalnız Onları Değil; Emredenleri, Bu Kontrgerilla Politikalarını Belirleyen En Tepedekileri De İstiyoruz.

Katiller Aklanmasın, Cezalandırılsın İstiyoruz!

Katilleri Koruyan Devlet, Yani Devlet Kendini Koruyor.

Peki Bu Hesap Mahşere Kalacak Mı? Hayır, Asla!

Biz Gazi’nin Yoksulları,

Biz Gazi’nin Esnafı, Öğrencisi, İşçisi, Memuru, İşsizi, Yaşlısı, Genci;

Biz Gazi’nin Alevileri ve Sünnileri,

Biz Gazi Halkı Şehitlerimizi Unutmadık, Unutmayacağız!

Bu Hesap Er Ya Da Geç Sorulacak!

 

Faşizmden Sorulacak Hesabımız İçin, Katledilen Canlarımız İçin Yürüyoruz!

Bizi Katliamlarla, Uyuşturucuyla-Kumarla-Fuhuşla, Devletin Gayri-Meşru Çocuğu Çetelerle Teslim Alma Saldırısına Karşı Tüm Halkımızı Halk Meclislerinde Birleşmeye, 12 Mart’ta Halk Cephesi Saflarında Yürümeye Çağırıyoruz.

“Al Yüreğini, Öfkeni Kuşan Da Gel

Kavga Seni Çağırıyor!”

 

Gazi’de katledilen canlarımız Sezgin Engin, Fadime Bingöl, Hasan Gürgen, Ali Yıldırım, Mehmet Gündüz, Dinçer Yılmaz, Zeynep Poyraz, Dilek Sevinç, Fevzi Tunç, Reis Kopal, Mümtaz Kaya, Halil Kaya’yı saygıyla ve özlemle anıyor, onları uğruna canlarını verdikleri mahallemize sahip çıkarak yaşatıyoruz.

 

Bu Mahalle Bizim-Gazi


[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.