1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

12 Mart Gazi, 16 Mart Beyazıt Katliamlarının Sorumlusu Devlettir


 Ülkemiz ve dünyada neredeyse her ay bir katliam ve direnişin yıldönümüne denk gelmektedir. Mart ayı da bu konuda oldukça yoğun bir aydır.

12 Mart 1995 Gazi Katliamı

16 Mart 1978 Beyazıt Katliamı ve

16 Mart 1988 Halepçe Katliamı…

16 Mart 1978 Beyazıt katliamı ve 12 Mart 1995 Gazi Mahallesi'nde yapılan katliamın her ikisi de devletin bizzat kendisinin örgütlediği, sivil faşistler eliyle ya da kontrgerillasıyla hayata geçirdiği katliamlardan ikisidir.

Beyazıt katliamı İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde devrimci öğrenciler üzerine bombalar atılarak ve silahla tarayarak gerçekleşmiştir. Bu katliamda 7 öğrenci yaşamını yitirirken 41 öğrenci yaralanmıştır.

12 Mart 1995 günü İstanbul Gazi Mahallesi'nde Alevi halkının yoğun olduğu bir kahvehanenin taranmasıyla başlayan provaktif saldırı üç gün içinde 22 kişinin ölmesi, yüzlerce insanın yaralanması ve başta Gazi ve Ümraniye Mahalleleri olmak üzere İstanbul’un çeşitli mahallelerinde Halkın ayaklanmasına dönüştü. Her iki katliamda da katliam korkuya, susmaya neden olmadı. Beyazıt ta Üniversiteler de öğrencilerin ayaklanmasına, okul işgallerine Gazide ise Halkın Sokaklara dökülerek " Hedef Karakol" diyerek gerçek sorumluların net olarak görülmesine ve hedeflenmesini de beraberinde getirdi. Karakola yürüyen halkın üzerine de polis ateş açtı. Gerçek sorumlular kendini daha fazla gizlemedi.

Beyazıt ta ve Gazi de katleden Devlettir. Bu gerçek bugün tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkmıştır.

Katliamlarla gençlik, halk korkutulmak istenmiş ancak cevap ayaklanma ve hesap sorma olmuştur. Bu nedenle de sadece katliam değil bu tarihler direnişlerin ve ayaklanmaların, kahramanlıkları da tarihi olmuştur.

Ülkemizde yaşanan her kitle katliamında mutlaka ama mutlaka devletin ya doğrudan ya da dolaylı olarak parmağı vardır. Bu gerçek artık gizlenemeyecek kadar nettir. Dolayısıyla da katliamların sorumluları gizlenmiş ya göstermelik yargılanmış ya da hiç yargılanmamıştır. Tam tersine yıldönümlerinde anmalarında halka saldırmıştı devlet.

Yine 16 Mart 1988 yılında

Irak’ta Kimyasallarla katledildi Kürt halkı. Küçük burjuva Irak İktidarının Hardal Gazı ve Sinir gazının kullanıldı bu katliamda hedef ayaklanan halkı bastırmaktı. Ve Kimyasallarla 3000-5000 arası insan katledildi.

Tüm bu saldırıların sorumlularının yargılanmasını ve cezalandırılmasını bin yıl geçse de istemeye devam edeceğiz.

Beyazıt’ta, Gazi’de, Ümraniye’de Halepçe’de Katleden Devlettir!

Katil Devlet Halka Hesap Verecek!

Katliamları Ayaklanmalarla Boşa Çıkaracağız!

Kahrolsun Faşizm, Yaşasın Mücadelemiz!

 

ALMANYA HALK CEPHESİ
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.