1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

TAYAD: Baskınlar Gözaltılar Adalet Mücadelemizi Engelleyemez

TAYAD’lı Aileler, AKP faşizminin Çağlayan eylemini bahane ederek yaptığı saldırıları teşhir etmek ve hukuksuzca keyfi olarak gözaltıların serbest bırakılması için 8 Şubat’ta yazılı açıklama yayınladı.

TAYAD’lı Aileler’in açıklaması şu şekildedir:

6 Şubat 2023’te 11 ilde yaşanan ve on binlerce insanımızın rant uğruna katledildiği depremden bir yıl sonra iki devrimi Emrah Yayla ve Pınar Birkoç katledilen halkların hesabını sormak, yeni bir hayat kurmak için gittikleri Çağlayan Adliyesi önünde şehit düştüler.

Faşist AKP iktidarı bu eylemi gerekçe göstererek 6 Şubat 2024 Salı günü öğlen 14.00 ile akşam 20.00 saatlerinde iki ayrı operasyon yaparak onlarca eve baskın düzenleyip doksandan fazla kişi gözaltına alındı. Bu baskınlar sırasında TAYAD’lı Mehmet Güvel’in evi kullanılamayacak hale getirmek için keserle duvarlar, kitaplar, pencereler, sandalyeler, dolaplar parçalanmış ve içeride bulunanlar ters kelepçe yapılarak yere yatırılmış, işkenceyle gözaltına alınmıştır.

Aynı saatlerde Grup Yorum’un çalışmalarını sürdürdüğü İdil Kültür Merkezi basılıp mutfak tezgâhı, çamaşır makinesi, lavabolar parçalanarak kullanılamayacak hale getirilmiş, orada bulunan beş Grup Yorum emekçisi de işkenceyle gözaltına alınmıştır.

Aynı baskınlar sırasında Küçükarmutlu’da bulunan Sevgi Erdoğan Vefa Evi AKP’nin katil polisleri tarafından basılmış, hasta olduğu bilinmesine rağmen orada bulunan Vefa Evi emekçileri gözaltına alınmıştır.

Bu baskınlarda MİT tarafından 6 ay boyunca işkence yapılan ve 2 yıldır ev hapsinde bulunan Ayten Öztürk’ün de evi basılmış, kapısını ve camlarını kırarak içeri giren AKP’nin katil polisleri Ayten Öztürk’ün kurulan camların üstünde sürükleyerek, tekmeleyerek işkenceyle gözaltına almıştır.

Kızı Beyhan Gün’ün serbest bırakılması için Süresiz Açlık Grevinde olan TAYAD’lı Kemal Gün de evinin önünden gözaltına alınmıştır.

Yine aynı saatlerde adaletsizliğe karşı ölüm orucunda şehit düşen Halkın Avukatı Ebru Timtik’in bağlı olduğu ve devrimci avukatlık geleneğini devam ettiren Halkın Hukuk Bürosu da duvarları ve kapısı kırılarak basılmış, içeride bulunan avukatlar işkenceyle gözaltına alınmıştır.

Faşist AKP iktidarı bu baskın ve gözaltılarla adalet mücadelesi sürdüren evlatlarımızı ve halkımızı sindirmek istiyor. TAYAD’lı Aileler olarak bize ve evlatlarımıza yapılan her türlü baskı ve işkence karşısında hiçbir zaman bir adım geri atmadık. Bugün de bu saldırılar karşısında bir adım geri atmayacak, evlatlarımızın ve halkımızın adalet mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz.

İşkencelerle Gözaltına Alınanlar Derhal Serbest Bırakılsın!

Haklı Olan Biziz, Biz Kazanacağız!

TAYAD’lı Aileler

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.