1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Okmeydanı Cemevi Yönetimi: İnanç Özgürlüğü İstemek Suç Değildir, Beyhan Gün Serbest Bırakılsın


İstanbul Küçükarmutlu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Sarıyer Şubesi Zeynep Yıldırım Cemevi Başkanı Beyhan Gün’ün haksız, hukuksuz, komplo dosyayla tutuklanmasının üzerinden 14 ay geçti. Beyhan Gün’ün 28 Şubat’ta bir mahkemesi daha görülecektir. Babası Kemal Gün de bu tarihe kadar kızı için açlık grevi eylemi yaparken, Alevi kurumlarını ve demokratik kamuoyuna ziyaretlerini sürdürüyor.

Yine bu kampanya dahilinde 5 Şubat’ta açlık grevinin 8’inci gününde yapılan ziyaretlerde İstanbul Okmeydanı Cemevi ziyaret edildi. Ziyaret esnasında açıklamalar yapılarak şu sözler vurgulandı:

 

Kemal Gün:

"Merhabalar;

Sarıyer Şubesi, Küçükarmutlu Zeynep Yıldırım Cemevi Pir Sultan Başkanı Beyhan Gün 14 aydır inanç özgürlüğü nedeniyle tutuklanmıştır. Ve hiçbir delil olmadan, sadece bir inanç özgürlüğü için tutuklanmıştır. Biz Aleviyiz. Alevilerin örf, adet, görenek, ibadetleri ne ise her ayda, her perşembe günleri biz cemlerimizi yapıyoruz. Cem türümüz ne ise ibadetimizi yapıyoruz, Aleviyiz. Onun için, inanç özgürlüğü için kızım tutuklandı ve daha hiçbir delil olmadan inanç özgürlüğü için tutuklanmıştır. Beyhan Gün bir an önce serbest bırakılmalıdır."

 

Okmeydanı Cemevi'nin başkanı Zeynel Şahin:

"Okmeydanı Cemevi'ne hoş geldiniz Kemal abi.

Tabi ibadethanelerimizin bu tür olaylar içine konması bizi üzüyor. Biz normalde her ibadethane gibi kendi ibadetlerimizi özgür bir şekilde yapmamız gerekiyor. Sistemin bazı yerlerinde, bazı noktalarında bizlere karşı yapılan çok büyük haksızlıklar var. İnancımızı kabul etmeyenler var, 'Türkiye'de ibadet yapılacak yer yalnızca camidir' diyenler var. Bu sistem bizleri yıldırmaya çalışıyor. Biz bu sistemin baskılarıyla yıldırılacak değiliz. Kerbela'dan bu yana, daha önceki zamanlardan bu yana yapılan baskılardan, zulümlerden bıkmadık, yılmadık. Biz ülkemizi, insanlarımızı seven insanlarız. Bu topraklarda doğduk, bu topraklarda yaşıyoruz; bu topraklarda öleceğiz. O yüzden bizim bu ülkenin asıl unsuru olduğumuzu, asıl mihenk taşı olduğumuzu kendileri de bilirler. Biz baş için yaptığımız ibadetler, döndüğümüz semahlar daima barış içindir, birlik içindir, beraberlik içindir.

Biz de Beyhan Gün kardeşimizin haksız yere içeride tutulduğuna inanıyoruz. Bir an evvel Beyhan kardeşimizin serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Yani suçu neyse mahkemeye çıkmıştır geçen ay, bu ay da Şubat'ın 28'inde tekrar mahkemesi var. Ya suçunu söylesinler ya da kızımızı, başkanımızı serbest bıraksınlar. Yani suçsuz yere içeride tutmanın bir anlamı, bir mantığı da yoktur. Sırf Alevi'dir diye, sırf Armutlu Cemevi başkanıdır diye içerde tutulmasını şiddetle kınıyoruz. Bir an evvel özgürlüğüne kavuşması için tüm yetkililerden bunu talep ediyoruz."

 

Okmeydanı Cemevi yönetiminden:

"Armutlu Cemevi'nin başkanının inancından dolayı tutuklanması kabul edilemez bir olay. Bizim Alevilerin ibadethanesi Cemevi, ibadeti Cem'dir. Bunu dışarıdan herhangi bir kurum ya da devletin yetkilileri tarafından başka bir şekilde bize empoze edilmesini kabul etmiyoruz. İnanç özgürlüğünün sağlanması bizim cemlerimizin baş tacı. Dolayısıyla bir an önce Armutlu Cemevi Başkanı'nın inancı dolayısıyla içerde tutulması kabul edilemez ve bir an evvel bırakılmasını talep ediyoruz. Eyvallah."

 

Okmeydanı Cemevi Dedesi Eren Yıldırım:

"Alevi inancının geçmişten günümüze kadar bu iktidarda, bundan önceki iktidarlar tarafından da kabul edilmediği bir gerçekliği ortada. Hep ötekileştirilen, katliamlara maruz bırakılan bir inanç oldu Alevi inancı. Bu dönemde de şunu net bir biçimde görmeye başladık. Kendisi gibi düşünmeyen herkesi kendisine benzetmeye, benzetemediklerini de korkutmaya çalışan, sindirmeye çalışan bir mevcut yapı söz konusu. Buna boyun eğmedik Kerbela'dan bugüne. Bugün de eğmiyoruz, eğmeyeceğiz de. Ki Kerbela'da bize bırakılan en büyük miraslardan biri 'haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır'. Susmadık. Armutlu Cemevi'mize yapılan baskının olduğu gün de haykırdık, halen de haykırmaya devam ediyoruz. Hatta bir duruşma sonrası, adliye çıkışında Alevi kurum başkanlarımız haksızlığı kınamak için açıklama yaptıklarında ters kelepçeyle gözaltına alındı. O gün de haykırdık, bugün de haykırmaya devam ediyoruz. Cemevlerimizden pis ellerini çekmelerini, bizim merkeze insanı koyan anlayışı da tüm dünya toplumlarının bir arada barış içerisinde, kardeşçe yaşama arzumuzun hayata geçireceğimiz güne kadar da mücadele edeceğimizi haykırmaya devam ediyoruz. Hak eyvallah."Etiketler: , ,
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.