1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Londra'da Ayten'in Devrimi Belgeseli Gösterimi Yapıldı

İtalyan gazeteci Eliana Riva'nın yapımcılığında ve Pagine Esteri prodüksiyonu olan 'Ayten'in Devrimi' belgeselinin gösterimi 25 Şubat Pazar günü Londra'da gerçekleştirildi.

 

Ayten Öztürk'ün kendisi, avukatı ve TAYAD'lı anaların anlatımları ile çekilen belgeselde 6 ay boyunca Ayten'in gizli işkence merkezinde yaşadıkları, Türkiye de ki hak ihlalleri ve katledilen devrimcilerin hikayelerini kapsayan belgesel büyük bir beğeni topladı.

 

Belgeselin gösteriminden sonra konuşmacı olarak belgesel yapımcısı Eliana Riva, doktora araştırmacısı ve akademisyen Massimo D'Angelo ve Ayten için Adalet Kampanyası temsilcisinin sunumu ile bir panel gerçekleştirildi.

 

Belgesel yapımcısı Ayten'i anlatırken şöyle dedi; "İstanbul'a vardığımda Atatürk Havalimanı'ndan dışarı adımımı attığım andan itibaren bir aile buldum. O devrimciler, adalet idealleri için her türlü bedeli ödemeye hazır olan o erkekler ve kadınlar yoldaştı. Ve bu kelimenin ne anlama geldiğini ilk elden deneyimlememiş hiç kimse bunu anlayamaz. Sanki birbirimizi hep tanıyormuşuz gibiydi, çünkü İtalyanca ve Türkçe konuşmamıza rağmen aynı dili konuşuyorduk. Daha sonra Ayten'in hikayesini herkesin hikayesinin bir örneği ve temsili olarak anlatmaya çalıştım, onun savaşını, çektiklerini, gücünü ama aynı zamanda ve hepsinden önemlisi insanlığını. Çünkü Ayten'in Devrimi'ni izleyenlerin, benim onun gülümsemesinde ve gözlerinde gördüklerimin en azından bir kısmını Armutlu'da istisnasız tanıştığım tüm insanların gözlerinde de görebilmeleri benim için önemli."

Diğer konuşmacı Massimo Türkiye devletinin otoriter yapısının Avrupa içerisinde nasıl karşılandığı ile ilgili görüşlerinden bahsederek bu belgesel ile birlikte insan hakları ihlallerinin anlatımı konusunda halka inerek halk ile birlikte teşhir etmenin önemini anlattı.

Ayten için Adalet Kampanyası temsilcisi, Ayten Öztürk'ün son süreçte yaşadıklarını anlatıp, Halkın Hukuk Bürosu tarafından teşhir edilen gizli işkence merkezi ile ilgili bir sunum yaparak, bu yerin araştırılması ve kapatılması ile ilgili yapılacak çalışmalardan bahsedip halkın bu sürece destek vermesini ve önerilerini sunmasını beklediğini anlattı. Bu talebin ayriten Ayten'in adalet talepleri içerisindeki önemli taleplerden birisi olduğu anlatıldı.

 

Etkinliğe katılan yaklaşık 70 kişi belgesel ile ilgili görüşlerini ve beğenilerini Eliana ile paylaşıp bu sürece ne kadar değerli bir katkıda bulunduğunu ve Ayten nezdinde ezilen Türkiye halklarına armağan ettiği belgesel için teşekkür etti.

 

Mumia Abu Jamal'a Özgürlük Kampanyası ve Peru Politik Tutsaklar ile Dayanışma Komitesi temsilcileride etkinliğe katıldılar.
[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.