1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

ÇHD'nin Üye Olduğu Uluslararası Hukuk Örgütü IADL ( Uluslararası Demokratik Avukatların Derneği) Türkiye 'Deki Baskınları Kınadığı Açıklamasını Yayınlıyoruz


06 Şubat 2024 tarihinde İstanbul’un en büyük mahkeme binası olan Çağlayan Adalet Sarayına saldırı düzenledikten sonra 2  saldırgan polis tarafindan öldürüldü.

Polisin verdiği bilgiye göre 2 saldırgan DHKP-C üyesiydi.

Bu saldırının ardından İstanbul'daki çeşitli örgütlerin, Halkın Hukuk Bürosu da dahil olmak üzere, bir dizi bürosuna  polis güçleri tarafından baskın düzenlendi ve darp edildi.

 

Bu saldırının ardından İstanbul'da aralarında Halkın Hukuk Bürosu'nun da bulunduğu çeşitli kurumların ofisleri polis tarafından basıldı ve tahrip edildi. Didem Baydar Ünsal, Berrak Çağlar, Seda Şaraldı ve Betül Vangölü Kozağaçlı isimli dört avukat tutuklandı. Tutuklanan avukatlar Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi ve Betül Vangölü Kozağaçlı halen derneğin yönetim kurulu üyelerinden biri olarak görev yapıyor.

 

Büroda ayrıca yıllardır tutuklu bulunan ÇHD avukatları Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Aytaç Ünsal ve Oya Aslan'ın yanı sıra 18 sanık avukat daha yer alıyor. Büro, ceza davalarında DHKP-C üyesi ve destekçisi olduğu iddia edilen kişileri sık sık savunduğu için, bu avukat arkadaşlar zaten DHKP-C üyesi veya destekçisi olmakla suçlanmaktadır. Avukatların müvekkilleriyle bu kabul edilemez eşitlenmesi, Halkın Hukuk Bürosu'na yönelik bugünkü saldırının da nedeni gibi görünüyor.

Şu anda avukatlar Vatan Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor ve 24 saat boyunca avukatlarına erişemeyecekleri açıklandı. Dosyada gizlilik kararı olduğu için avukatların müdafiliğini yapan meslektaşları da dosyanın içeriğine ve suçlamalara erişememektedir.

ELDH, avukatların müvekkilleriyle aynı kefeye konulmasını kabul edilemez ve derhal serbest bırakılmalıdırlar.

AİHM, Türkiye hükümetinin hukukun üstünlüğü ilkelerini hiçe saydığını ve AİHM kararlarını uygulamada başarısız olduğunu defalarca ifade etmiştir.

Dünyanın dört bir yanından avukat örgütleri, Türkiye'de gerçekleştirdikleri inceleme gezileri ve çok sayıda davayı gözlemlemelerinin ardından, Türkiye'de adil yargılanma ilkelerinin ve avukatların rolüne ilişkin BM Temel İlkelerinin ihlal edildiği sonucuna varmışlardır.

[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.