1 mayıs açıklamalar adana alibeyköy almanya altınşehir amed amerika anadolu anadolu alevi hareketi anadolu federasyonu anadolu kültür merkezi ankara antakya antalya antep anti-emperyalist cephe armutlu armutlu haber ataşehir avcılar avrupa avusturya bağcılar bahçelievler bakırköy basın emekçileri meclisi bayrampaşa belçika belgesel beşiktaş beykoz boğaziçi bulgaristan bursa cephe milisleri çağlayan çanakkale çayan çayan mahallesi çekmece çerkezköy dağevleri denizli dersim dev-genç devrimci alevi hareketi devrimci işçi hareketi dhkc dhkc gerilla direnişler diyarbakır doğançay duyurular dünya düzce elazığ emekli meclisi esenyurt eskişehir festival filistin filmler FOSEM Fransa galatasaray gazi Gebze gençlik gerilla giresun gözaltı grup yorum gülsuyu gülsuyu gülensu gündoğdu hacı ahmet Hacıahmet hacıhüsrev halk bahçesi halk cephesi halk meclisi halkın hukuk bürosu halkın mühendis mimarları hasan ferit gedik hasköy hatay hindistan hollanda Isparta idil halk tiyatrosu idil kültür merkezi ikitelli ingiltere İngiltere istanbul isveç isviçre İsviçre işçi meclisi italya izmir kadıköy kampanyalar kamu emekçileri cephesi karadeniz kartal kazova kazova bülten kınık kıraç kocaeli kore kurslar kuruçeşme küba küçükçekmece kültür sanat kütahya lubnan malatya maltepe Maraş mardin Mektuplarımızla Tecriti Kıralım mersin muğla Muharrem Karataş munzur nurtepe okmeydanı ortaköy ömürtepe örnektepe piknik Polonya radyo röportajlar sakarya samsun sanat meclisi sarıgazi sesli okuma Sevgi Erdoğan Vefa Evi siirt silivri silvan sinop spor suriye sümerler şiir şiirler şişli taksim tavır dergisi TAYAD tekirdağ tiyatro Tokat trabzon tuzla türkiye UTMP videolar wan yalova yenibosna yeşilkent yunanistan yürüyüş dergisi Zürich

Yüzyıllardır Devam Eden Bir Gelenek: Kıddes Bayramı

Hatay, Mersin, Tarsus ve Lazkiye gibi Nusayri Alevilerinin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde yüzyıllardır devam eden bir gelenek var: Kıddes Bayramı.

Anadolu coğrafyasında farklı inançların getirdiği ritüellerin ve kültürel inanç mirasının etkileşimi, bu bölgelerde karışık bir kültür geliştirmiştir.

Kültürlerin buluştuğu bölgelerde, inanışa göre Vaftizci Yahya, Ürdün nehrinde İsa Peygamberi vaftiz etmiş ve bu bölgelerde yaşayan halk, bugünü çeşitli ritüellerle yıllardır kutlamaktadır. Bu bayram artık gelenekselleşmiştir.

Nusayriler (Arap Alevileri), 14 Ocak tarihini dünyanın yaratılış günü (Ras El Seni Bayramı) olarak kabul eder. Kutsal kitaplarda Allah’ın insanı 5 günde yarattığı ve kutsadığı geçer. 14 Ocak’tan beş gün sonra, yani 19 Ocak’ta “Kıddes,” insanın yaratılış bayramı olarak da kutlanmaktadır. “Kıddês,” kutsal sayma, dua etme, yüceltme, tanrıya şükretme anlamına gelir. Türkçede kullanılan mukaddes kelimesi ile aynı kökene sahiptir iki kelime de Arapça kökenlidir.

Anadolu coğrafyasında yaşayan Arap Aleviler, günün erken saatlerinden başlayarak gece yarılarına kadar ziyaretlerde bulunurlar. Ailede başlayan bayramlaşma Hristiyanlıktaki bazı inanışlara benzerlik gösterir. Hıristiyanlıkta görüldüğü gibi manevi anne babalar da ziyaret edilerek elleri öpülür ve bu ziyaretlere sırayla tüm tanıdık ve aile bireyleri dahil edilir. Barışın simgesi olan zeytin dalı ve yaban mersini (reyhan) bitkilerinden dallar koparılarak evlere ve işyerlerine asılır.

Hatay-Antakya-Mersin bölgesinde yaşayan Arap Aleviler, Kıddes (Ğiyd el Kıddas) bayramına özel olarak kreykuşat ve sarı burma tatlıları, Hıbz Kıddes (Kıddes Ekmeği) yaparak, bayramda konuklarına ikram ederler. Kıddes günü Kıddes somunu-pidesi (İğyd El Kıddes) yapılır, Kıddes gecesi bir kaba su ve zeytin ya da reyhan dalı konulup sabah o suyla saçlar taranır.

Hatay’da Buruk Kutlamalar

GHA'ya konuşan Antakya halkı; Geçtiğimiz yıl yaşanan büyük deprem katliamının ardından Kıddes Bayramı, Hatay’da bu yıl buruk kutlandığını söylediler. Geçtiğimiz yıllarda büyük bir coşkunun yaşandığı bu bayramda, bu yıl ise yerini acıya bıraktığı görüldü. Ajansımıza konuşan Semih’a Açıkgöz, Kıddes Bayramının Nusayri Alevileri için çok önemli bir bayram olduğunu ama bu yıl depremden dolayı, bu bayramı kutlayamadıklarını anlattı.

M. Yeral ise Kıddes bayramını bu yıl kutlayamadıklarına dikkat çekerek, “Geçtiğimiz yıl büyük bir coşku içinde kutladık ama bu yıl çadırda yaşıyoruz, içimizde buruk bir sevinç var. Bu bayram bizim için çok önemli bir bayram, ama şu anki halimizle ne yemek yapacak ne türbeye gidecek imkânımız kaldı” şeklinde konuştu.

.[blogger]

Author Name

Halkın Sesi TV

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.